Z ciekawymi ludźmi - Lech Jęczmyk

Data publikacji: 14 marca 2018

Biblioteka Pedagogiczna i Burmistrz Miasta i Gminy Łosice zapraszają na kolejne spotkanie w cyklu "Z ciekawymi ludźmi." Tym razem gościem specjalnym będzie Lech Jęczmyk, wybitny tłumacz literatury angielskiej i rosyjskiej, człowiek który odkrył dla polskich czytelników choćby Vonneguta i Coetzeego, filar polskiego środowiska SF, felietonista współpracujący z "Nową Fantastyką" i "Frondą", w latach 80tych organizator ochrony bł. księdza Jerzego Popiełuszki, działacz środowisk narodowych. W 2011 roku otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich – laur SDP za całokształt twórczości.

Spotkanie autorskie z Lechem Jęczmykiem odbędzie się 16 marca o godz. 17.30 w Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur w Łosicach.

W swojej książce "Światło i dźwięk" przedstawia wspomnienia widza i uczestnika wielkiego widowiska w jakim uczestniczył od początku drugiej wojny światowej...- Zawsze fascynowała mnie różnorodność światów, w których przyszło mi żyć - mówi Lech Jęczmyk - Postanowiłem podzielić się tą fascynacją z czytelnikami, tym bardziej, że byłem - jak mi się wydaje - dość bystrym obserwatorem, a - poza tym - pamiętam wszystko, co się wokół mnie działo, od drugiego roku życia. Kawał czasu - od niemowlęctwa do sklerozy. To prawda, że nie wszystko rozumiałem, byłem jak magnetofon i aparat fotograficzny, a potem, kiedy obrazki zaczęły się łączyć w ciągi, jak kamera filmowa. Moje wspomnienia nie pretendują do roli przyczynku historycznego, są jedynie zapisem obserwacji, zdziwień i fotografii moich oraz relacji moich znajomych. Jednym z bodźców do ich powstania była lekka irytacja po lekturze młodych historyków, którzy grzebią w papierach z pieczątkami, nie znając dźwięków, obrazów i zapachów. A mnie tylko to w życiu interesuje - dodaje Jęczmyk.

Lech Jęczmyk będzie już kolejnym gościem odwiedzającym Łosice w ramach cyklu spotkań "Z ciekawymi ludźmi". Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książek autora. Wstęp na spotkanie wolny.