Autostopem, rowerem i piechotą po Indochinach

Data publikacji: 21 października 2019

Podróżnik, wolontariusz, baczny obserwator przyrody, zachowań ludzkich, kultury i zwyczajów – Piotr Wnuk,  to kolejny gość cyklu spotkań „Z ciekawymi ludźmi…” realizowanego przez Łosicki Dom Kultury, Burmistrz Miasta i Gminy Łosice oraz Bibliotekę Pedagogiczną.

Podczas wizyty w Łosicach globtroter zabrał uczestników spotkania w podróż po Indochinach, gdzie obserwował zjawiskową, dziką naturę, buddyzm, animizm i odmienną architekturę. Widział tam też biedę i wielogodzinną pracę za grosze, jednak stan posiadania lokalnych mieszkańców nie był przeszkodą do okazania podróżnikowi bezinteresownej ludzkiej życzliwości. Piotr Wnuk miał okazję z bliska zobaczyć komercjalizację dużych miejscowości, poznać lokalne zwyczaje i lokalną kuchnię oraz poznać wielu mieszkańców tych rejonów.  Prelekcję wzbogaciły malownicze zdjęcia z płaskowyżu Bolaven, przejażdżki koleją po Birmie, wolontariatu w Kambodży, pobytu w wiosce Ban – Na w północnym Laosie i Wietnamu.

Uczestnicy z przejęciem słuchali opowieści o malowniczych krajobrazach, z zapartym tchem oglądali przywiezione zdjęcia i dowiadywali się o zwyczajach i kulturze lokalsów – czyli ludzi zamieszkujących odwiedzane przez Wnuka tereny. Podróżnik nie ominął też tematów trudnych, pokazał panującą w tych krajach biedę i wyzysk, mówił o wykorzystywaniu dzieci i kobiet do prostytucji, pokazywał trudne warunki w jakich żyją tamtejsi mieszkańcy.

Swoich podróży Wnuk nie planuje modnymi szlakami turystycznymi, a wręcz przeciwnie – schodzi z utartych szlaków i szuka miejsc niekomercyjnych, aby lepiej poznać kulturę odwiedzanego kraju oraz codzienne życie jego mieszkańców. Nie korzysta z czarterowanych wycieczek autokarowych, nie używa do podróży komercyjnych środków transportu – podróżuje autostopem, rowerem lub piechotą i tak poznaje ludzi, poznaje ich kulturę i zawiera przyjaźnie.