Nie wyrzucaj resztek świec - one ogrzeją ukraińskich żołnierzy

Data publikacji: 15 grudnia 2022

Rusza akcja zbiórki niewykorzystanych, nadpalonych kawałków świec i resztek z wkładów do zniczy. - Z zebranej w ten sposób parafiny wykonane zostaną tzw. świece okopowe. Dzięki takiej świecy żołnierze walczący na froncie w Ukrainie będą mogli się ogrzać a także wykorzystać ją jako kuchenkę do podgrzania posiłku czy zagotowania wody - mówi Iryna, pomysłodawczyni akcji.

- Ja wiem, że Polacy bardzo nam już pomogli i nie mam słów by im za to wszystko podziękować. Znalazłam w Łosicach schronienie razem z synem, jak wielu innych uchodźców i każdego dnia widzę dobro Polaków, za które jestem bardzo wdzięczna. Nie chcę prosić o pieniądze czy pomoc materialną, bo wiem że to trudne czasy, a Polacy już i tak bardzo nas wsparli. Mam jednak taki pomysł, który może spodoba się też mieszkańcom i w realny sposób wesprze żołnierzy ukraińskich na froncie - zaczyna nieśmiało Iryna.

Kobieta postanowiła zorganizować zbiórkę parafiny z której później wykonane zostaną specjalne świece pozwalające na ogrzanie walczących w zimowych warunkach żołnierzy na Ukrainie. - Wystarczą stare niewykorzystane czy niedopalone kawałki świec lub resztki wkładów do zniczy. Z zebranej w ten sposób parafiny wykonane zostaną tzw. świece okopowe, które wprawdzie wydzielają dość wydziela umiarkowane światło, ale dają dużą ilość ciepła. Dzięki takiej świecy żołnierze walczący na froncie w Ukrainie będą mogli się ogrzać a także wykorzystać ją jako kuchenkę do podgrzania posiłku czy zagotowania wody - mówi Iryna.

Zbiórka świec, ich resztek i resztek wkładów do zniczy oraz czystej parafiny prowadzona jest na terenie miasta w Łosickim Centrum Informacji przy Berka Joselewicza 13, w tymczasowej siedzibie Łosickiego Domu Kultury przy ul. Szkolnej 5 oraz w Bibliotece Pedagogicznej im. H. Radlińskiej przy ul. Piłsudskiego 9.

Akcja potrwa do 10 stycznia.