Wspomnienia z Krymu w łosickiej Bibliotece

Data publikacji: 05 marca 2015

27 lutego w Bibliotece Pedagogicznej w Łosicach odbyło się kolejne spotkanie z cyklu spotkań z ciekawymi ludźmi. Tym razem gościem specjalnym był przyrodnik, entuzjasta piękna, fotografik, specjalista edukacji przyrodniczej – Ireneusz Kaługa.

Ireneusz Kaługa przywiózł do Biblioteki Pedagogicznej nie tylko piękne zdjęcia magicznego Krymu, ale również ciepłe wspomnienia i barwne historie, którymi raczył zebranych gości. Spotkanie otworzyła kierownik Biblioteki – Anna Czerko, następnie głos zabrał już gość specjalny, który z wrodzoną łatwością pięknie opowiadał o krainie marzeń jakim jest Krym.

Uczestnicy spotkania, oprócz sporej dawki informacji ornitologiczno-przyrodniczych uzyskali również wiele przydatnych wiadomości praktycznych w kwestii organizacji takich wypraw.

Spotkanie z Ireneuszem Kaługą było już kolejnym ze spotkań z tym niezwykłym człowiekiem. Zebrani goście wyrazili chęć i potrzebę kolejnych spotkań z Ireneuszem, którego główną pasją są bociany. Razem z Grupą EkoLogiczną bierze on udział w projekcie obrączkowania bocianów i planuje pobić rekord świata w ilości założonych obrączek, co pomoże w obserwacji i badaniu tego gatunku.

Ponadto członkowie Grupy zajmują się szeroko pojętą opieką nad tymi pięknymi ptakami. Dzięki staraniom Ireneusza Kaługi, udało się wprowadzić sankcje karne dla osób które strzelają do bocianów w Libanie. Jak się okazuje w tym kraju w ramach zabawy strzela się do dużych ptaków, takich jak bociany czy pelikany. Swoimi „trofeami”, a raczej ich ilością Libańczycy chwalą się na portalach społecznościowych. Irek wymógł na prawodawcy libańskim zapis, zakazu wjazdu na na teren strefy schengen osobom przyłapanym na uprawianiu tego procederu. Dzięki staraniu Irka w libańskich szkołach prowadzona jest edukacja ekologiczna w której za główny punkt stawia się ochronę bociana i innych zagrożonych przez nową „modę” gatunków ptaków. Dzięki współpracy Irka z PAP powstał także film edukacyjny na ten temat. „Film przyczynił się do zmiany prawa w Libanie (powołali Straż Ochrony Przyrody), która będzie ścigać kłusowników strzelających do naszych boćków. Daliśmy im też ulotkę i wsparcie merytoryczne.”- mówi Ireneusz Kaługa.

Kolejną zasługą Irka i jego Grupy EkoLogicznej jest zorganizowanie przez Libańskich ekologów we współpracy z polską ambasadą w Bejrucie konkursu fotograficznego na najlepsze zdjęcie migrujących bocianów. Zwycięzca tego konkursu w nagrodę przyjedzie do Polski na obrączkowanie tych ptaków.

Mamy nadzieję, że Irek niedługo znów opowie nam z pasją o swojej „rodzinie” czyli o bocianach.