Łosice powinny pozbyć się kompleksów czyli Debata społeczna

Data publikacji: 02 czerwca 2015

25 maja w Łosickim Domu Kultury odbyła się debata pt. „Cudze chwalicie Łosic nie znacie” zorganizowana przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Łosicach. Debata była trzecim, ostatnim elementem pracy konkursowej w ramach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, która jest projektem realizowanym przez Klub Jagielloński od 2009 r.  

W debacie, wzięli udział:

  • Dominik Wasiluk- absolwent I LO w Łosicach, student SGH i Uniwersytetu Warszawskiego,
  • Marcel Michalak – uczeń I LO w Łosicach,
  • Danuta Borkowska – Dyrektor PUP Łosice,
  • Czesław Giziński – Starosta Powiatu Łosickiego,
  • Iwona Muder – Wicestarościna Powiatu Łosickiego,
  • Mariusz Kucewicz – Burmistrz Miasta i Gminy Łosice,
  • Małgorzata Węgrzyniak – Dyrektor ZSz Nr 1 w Łosicach,
  • Jacek Izdebski – Dyrektor Gimnazjum Nr 2 w Łosicach,
  • Joanna Kucewicz – pracownik Biblioteki Pedagogicznej, administrator portalu Łosice.info,
  • Grzegorz Dołęgowski – Dyrektor Łosickiego Domu Kultury.

Młodzież organizująca debatę chciała pokazać nasze miasto z tej pozytywnej strony, w założeniu debata miała wskazać możliwości rozwoju miasta i kierunki zmian, a także uwidocznić to wszystko co już do tej pory dobrego udało się zdziałać. Zaproszeni goście wyczerpująco omawiali zagadnienia stawiane w trakcie debaty. Poruszono min. problemy młodych ludzi kończących szkoły, rozmawiano o stopie bezrobocia i planach naprawczych, o możliwościach rozwoju gospodarczego i ekonomicznego miasta, a także na temat kultury i sportu. Burmistrz Mariusz Kucewicz opowiedział o tym, jak już wkrótce będzie wyglądał teren wokół naszego łosickiego zalewu. W końcu doczekamy się tam toalety i rewitalizacji tych okolic. Kucewicz zwrócił też uwagę, że takie rozmowy jak ta debata są bardzo potrzebne, pokazują skalę problemów ale także pozwalają na wypracowanie pomysłów na nowe rozwiązania. Zaproponował młodzieży wspólną sesję z Radą Miasta i Gminy Łosice oraz Radą Powiatu Łosickiego.

Podczas Debaty zwrócono uwagę, że drogi, gospodarka i ekonomia to nie wszystko co potrzebne jest Łosicom. Młodzi ludzie pytali w jakim stopniu społeczeństwo naszego miasta korzysta z oferty kulturalno-sportowej. Jednym z wniosków jaki udało się wypracować było stwierdzenie, że w mieście oferta ta staje się coraz bardziej bogata i wszechstronna, jednak niestety nie zawsze my jako społeczeństwo potrafimy z niej korzystać. Zauważono problem powszechnego hejterstwa, malkontenctwa i hipokryzji wylewający się w komentarzach na portalu Łosice.info. Zastanawiano się dlaczego ludzie tak często z lubością krytykują wszystkich i wszystko. Joanna Kucewicz stwierdziła, że społeczeństwo Łosic powinno nauczyć się doceniać ludzi i inicjatywy jakie są podejmowane w naszym mieście, bo tak naprawdę właśnie ci społecznicy i aktywiści zmieniają miasto i starają się pokazać, że Łosice też są fajne, że zamiast narzekać w Łosicach można robić fajne rzeczy i tak naprawdę tylko od nas samych zależy jak będzie wyglądała ta nasza łosicka rzeczywistość.

Spotkanie w takiej formule było bardzo pouczające, mamy nadzieję, że spotkania takie staną się tradycją naszej społeczności i w większym stopniu wszyscy będziemy angażować się w takie inicjatywy. Parafrazując słowa Burmistrza stwierdzamy, że „Rozmawiać trzeba i warto”.

Dziękujemy młodzieży licealnej za zaproszenie do wspólnej debaty i życzymy sukcesu w konkursie do którego stanęli. Was wszystkich natomiast prosimy o głosy na ich prace konkursowe. Pokażmy tym młodym ludziom, że to co robią ma sens, że aktywność społeczna, kreatywność oraz postawy patriotyczne to cechy wspierane przez naszą małą lokalną społeczność. Pomóżmy uczniom I Liceum Ogólnokształcącego osiągnąć zamierzony cel.

Praca Film

Praca Mem

Praca Podsumowanie

Foto: fotogsk