Łosiczanie czytali “Wesele”

Data publikacji: 05 września 2017

“Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w tym roku zostało wybrane lekturą Narodowego Czytania. Finał tegorocznej edycji zaplanowano w całej Polsce na sobotę 2 września. Łosice już po raz drugi włączyły się w tą narodową akcję.

Pierwotnie impreza weselna związana z Narodowym Czytaniem zaplanowana została w Parku im. Króla Aleksandra Jagiellończyka w Łosicach, jednak pogoda nieco pokrzyżowała plany organizatorom. Ostatecznie wspólne czytanie “Wesela” odbyło się na placu przed Łosickim Domem Kultury, gdzie mimo aury, przyszło wielu mieszkańców miasta i przyjezdnych gości.

Czytający kolejno zasiadali za stołem weselnym i odgrywali swoje role. Atrakcję stanowiły przygotowane rekwizyty – welon, czapki krakowskie, wianki, chusty i inne elementy krakowskich strojów, które uczestnicy zakładali na czas czytania. Za stołem weselnym można było spotkać też parę młodą wystylizowaną na tę opisywaną przez Wyspiańskiego.

Podczas sobotniego spotkania z “Weselem” wszyscy goście, jak na ucztę weselną przystało, zostali poczęstowani upieczonymi specjalnie na tę okazję weselnymi korowajami. Dodatkowo w holu ŁDK czekał stół wiejski z tradycyjnym smalcem, chlebem i ogórkami. Oczywiście zmarznięci uczestnicy wydarzenia czytelniczego mogli rozgrzać się również ciepłymi napojami.

Piękną pamiątkę z tegorocznej akcji Narodowego Czytania stanowiła pieczęć okolicznościowa, którą odbijano na przyniesionych przez uczestników i gości egzemplarzach książki Wyspiańskiego.

Biblioteka Pedagogiczna w Łosicach, która również włączyła się w organizację łosickiej edycji Narodowego Czytania, przygotowała dodatkowo wystawę pt. “Życie i twórczość Stanisława Wyspiańskiego”. Cała impreza przebiegała w klimacie wesela opisanego przez artystę.

Natomiast wieczorem Kino za Rogiem ŁDK, przypomniało ekranizację “Wesela” w reżyserii Andrzeja Wajdy, który z wielkim pietyzmem o wierność tekstowi przeniósł dramat na srebrny ekran.

Galeria z wydarzenia po kliknięciu w zdjęcie