Odjazdowy Bibliotekarz w Łosicach

19 maja ruszyła w Łosicach pierwsza edycja ogólnopolskiej akcji

„Odjazdowy Bibliotekarz”.

Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach. W tym roku pracownice Biblioteki Pedagogicznej im. H. Radlińskiej w Siedlcach Filia w Łosicach – Joanna Kucewicz, Anna Czerko i Renata Szostek, postanowiły zarejestrować miasto Łosice jako jednego z organizatorów akcji.

Celem tegorocznej akcji organizowanej w Łosicach była chęć promocji czytelnictwa a także zdrowego trybu życia. W ramach projektu barwny korowód rowerzystów przejechał przez centrum miasta, następnie organizatorzy zaproponowali wszystkim uczestnikom i sympatykom imprezę plenerową pod Biblioteką Pedagogiczną im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach Filia w Łosicach. Honorowy patronat medialny nad akcją objął portal Łosice.Info, który był również wraz z Łosickim Domem Kultury współorganizatorem projektu.

O godz. 15.00 wszyscy uczestnicy akcji zebrali się pod Biblioteką Pedagogiczną im. H. Radlińskiej w Siedlcach Filia w Łosicach przy ul. Krasickiego 1, gdzie dokonywano ich rejestracji na specjalnych kartach, które w dalszej części imprezy były losami w loterii z nagrodami. Każdy uczestnik otrzymał ponadto soczyście pomarańczową kamizelkę odblaskową oraz identyfikator, został także zaopatrzony w chorągiewki z logo akcji i biblioteki, które mocowano do rowerów. Pracownicy biblioteki przygotowali również słodki poczęstunek i zapewnili wodę i soki dla wszystkich rowerzystów biorących udział w akcji.  Tuż po rejestracji głos zabrał Sławomir Jakubiak aspirant KPP w Łosicach i przedstawił reguły oraz trasę przejazdu. Przybyła grupa rowerzystów ustawiła się w kolumnę i w asyście policji i straży miejskiej ruszyła ulicami miasta. Pomarańczowy ok 70 osobowy korowód wesoło przemierzał ulice: Krasickiego, Kolejową, Piłsudskiego, Rynek, Bialską, Targową, Leśną i Międzyrzecką.

Po powrocie z krótkiego rajdu pod Biblioteką czekało już na uczestników odjazdowej akcji wiele atrakcji. Jako pierwsi zaprezentowali się zawodnicy MMA Okiński Team Biała Podlaska z Mateuszem Stasiukiem na czele. Zawodowcy dali pokaz profesjonalnej walki, a także przeprowadzili warsztaty z podstaw walki w parterze.

Po sportowych emocjach strażacy z OSP Łosice pod dowództwem Macieja Raszuka dokonali pokazu sprzętu pożarniczego. Uczestnicy Odjazdowego Bibliotekarza mieli możliwość zobaczyć kulisy pracy strażaków, a także z bliska obejrzeć sprzęty ratujące nasze życie. Pan Maciej Raszuk przeprowadził również kurs pierwszej pomocy prezentując wybrane techniki pomocy przedmedycznej na fantomie oraz ochotnikach, którzy z zainteresowaniem słuchali wykładu.

Następnie sceną zawładnęli tancerze Marcelego Małeckiego, a zaraz po nich nastąpiło losowanie nagród. Główne nagrody otrzymali: Emilia Stecka, Ewa Odoszewska, Tomasz Chraniuk.

Dalej impreza zaczęła rozkręcać się muzycznie, uczestnicy prezentowali swoje talenty przy Karaoke. Anna Odoszewska dzielnie wspierała wszystkich śpiewających towarzysząc im w niemal każdej piosence. Po amatorskich występach na scenie pojawił się Tomasz „Rodzyn” Radzyński, który zaprezentował covery Dżemu. Natomiast gwiazdą wieczoru był duet PeterBeth - Piotr Gozdek i Izabela Radzikowska.  W dobrych humorach uczestnicy akcji zapewnili, że w przyszłym roku znów się „piszą” na biblioteczną imprezę.

Specjalne podziękowania Organizatorzy składają Dyrekcji Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Łosicach za udostępnienie obiektu, funkcjonariuszom KPP w Łosicach i łosickiej Straży Miejskiej za zabezpieczenie bezpiecznego przejazdu ulicami Łosic oraz Dyrekcji Łosickiego Domu Kultury za obsługę techniczną imprezy. Ponadto serdecznie dziękują za bezpłatną obsługę fotograficzną Marcinowi Goskowi – Salon Fotograficzny fotogsk, a także wszystkim sponsorom, bez których akcja „Odjazdowy Bibliotekarz” nie doszłaby do skutku: Bank Spółdzielczy w Łosicach, Starostwo Powiatowe w Łosicach, Urząd Miasta i Gminy Łosice, WOKAS – Kopalnie Torfu, ROLMIX, ŻUK – MET – Marcin Żuk, Apteka Centrum – Aleksandra Margraf, Goodspeed sp. z o.o., Wiesława Pękała, MAX – Anna Sowa, Mariusz Borysiuk, ROLNAFT, CEZAND BIS Pawłowski sp.j., JANKO – Jan Kobyliński, TOP MARKET  – Grzegorz Chotnicki, Paweł Chotnicki.

Joanna Kucewicz

 

fot. Marcin Gosek – Salon Fotograficzny fotogsk