Wieczór autorski Krzysztofa Szczypiorskiego

Data publikacji: 05 grudnia 2019

Krzysztof Szczypiorski - artysta wielokrotny

Wtorkowy wieczór 10 grudnia  2019 r. w czytelni filii Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Mińsku Mazowieckim zgromadził miłośników talentu - nie tylko poetyckiego - Krzysztofa Szczypiorskiego. Wszystkich gości powitała gospodyni  obiektu - pani Anna Popławska. Już po raz drugi w gościnnych progach biblioteki  odbył się wieczór autorski mińskiego poety. W marcu 2017 r.  miała miejsce promocja zbioru wierszy o tematyce maryjnej  pt. „Do Ciebie Matko" , teraz dostaliśmy  do rąk tomik  zatytułowany „Spotkanie".

Przypomnijmy, że Krzysztof  Stanisław Szczypiorski to mińszczanin urodzony w 1949 roku. Poeta, publicysta, malarz, muzealnik, autor wielu wierszy zamieszczanych w czasopismach o zasięgu krajowym i lokalnym oraz w kilkunastu almanachach poetyckich. Współzałożyciel i redaktor naczelny pism lokalnych „Dzwon" i „Logos", współtwórca i współredaktor  „rocznika Mińskomazowieckiego. Założyciel i wieloletni prezes Towarzystwa Pamięci 7PUL, znawca historii i tradycji kawalerii polskiej ...., słowem Artysta Wielokrotny - jak go nazwały prowadzące spotkanie : poetka  Stanisława Gujska i polonistka Renata Bakuła. Obie panie  nie tylko moderowały rozmowę z poetą i publicznością, ale także czytały wybrane wiersze .

Krzysztof Szczypiorski opowiedział o początkach swojej drogi twórczej i jej najważniejszych etapach , począwszy od juvenaliów z 1965 roku, kiedy jako nastolatek napisał  pierwszy wiersz. Poznaliśmy  go też jako publicystę. Ale  główną częścią wieczoru było przedstawienie Jego  nowych liryków.

O Krzysztofie Szczypiorskim malarzu i poecie w jednej osobie  opowiedziała p. Stanisława Gujska , która   przeczytała kilka wierszy „malowanych słowem". 

Punktem wyjścia do refleksji stał się tytuł najnowszego tomu Spotkanie. z kim spotkanie ?, kogo spotyka czytelnik ?.Odpowiedzi na pytania: z kim spotkanie?, kogo spotyka czytelnik?, szukaliśmy zarówno w biografii, jak i w wierszach bohatera wieczoru.

A więc spotkanie z  PUBLICYSTĄ, MALARZEM,  KOLEKCJONEREM, AUTOREM RYSUNKÓW, PASJONATEM HISTORII -NIE TYLKO LOKALNEJ -,  MUZEALNIKIEM ,   ..... - słowem- jak zaznaczyłyśmy  na początku,   z Artystą Wielokrotnym.

Tytuł najnowszego tomiku  Krzysztofa Szczypiorskiego Spotkanie prowokuje do postawienia jeszcze innego pytania .: kogo spotykamy w wierszach p. Krzysztofa  ? A oto poetycka odpowiedź:rodzinę ( żonę, dzieci, rodziców, siostrę.),znajomych w wierszach osobistych; Boga, Jego Matkę oraz postacie błogosławionych w lirykach religijnych; naturę , przyrodę.

Wiersze z tego tomiku to także spotkanie z najważniejszymi , absolutnymi , można rzec ostatecznymi, wartościami . Wiele z nich ma charakter metafizyczny/eschatologiczny   - są jakby osobistym świadectwem  autora i mają moc świadectwa.

Prawda/Dobro Piękno/ Bóg/ Honor/ Ojczyzna/Rodzina to są słowa klucze,   które porządkują świat poetycki i świat rzeczywisty Krzysztofa Szczypiorskiego. Wierność  tym wartościom absolutnym często kosztuje. Jak pisze w jednym z wierszy :

„ codziennie płacę haracz

za stanie

przy wartościach

które nic nie ważą..."

Pan Krzysztof podzielił się także z nami refleksją na temat  roli poety i poezji we współczesnym świecie . Podkreślał ,że rolą poety jest prowadzić czytelnika do Dobra, Prawdy i Piękna w klasycznym, platońskim rozumieniu.

Spotkanie z poezją miało  również wymiar wizualny, bo Krzysztof Szczypiorski jest - jak zaznaczyłyśmy na początku - Artystą Wielokrotnym . Poznaliśmy  Go także jako kolekcjonera. Do końca stycznia w galerii biblioteki będzie można oglądać  wystawę „100 lat pocztówki bożonarodzeniowej" z Jego kolekcji liczącej ok. 4 tysiące kartek! .

We wprowadzeniu do wystawy jej autor podkreślił ,że pocztówka jest świadectwem  czasu i epoki  a polskie pocztówki świąteczne osiągnęły wielką różnorodność  tematyczną, wynikającą zarówno z bogactwa obyczajów , jak i ze znaczenia świąt w polskiej tradycji narodowej.

Przyjazna atmosfera spotkania i klimat wyciszenia sprzyjały refleksjom i zadumie nad dzisiejszym zabieganym człowiekiem i światem. Na zakończenie głos zabrała poezja. Mogliśmy wysłuchać , w interpretacji autorki , nowego, napisanego specjalnie na tę okazję wiersza p. Stanisławy Gujskiej pt. „Poecie".

Dopełnieniem wieczoru   stały się przeczytane  przez p. Renatę Bakułę słowa św. Jana Pawła II  z  „Listu  do Artystów".

„Odrębne powołanie każdego artysty określa pole jego służby, a zarazem wskazuje zadania, które go czekają, ciężką pracę, do której musi być przygotowany, i wreszcie odpowiedzialność, którą winien podjąć. Artysta świadomy tego wszystkiego wie także, że musi działać, nie kierując się dążeniem do próżnej chwały ani żądzą taniej popularności, ani tym mniej nadzieją na osobiste korzyści. Istnieje zatem pewna etyka czy wręcz «duchowość» służby artystycznej, która ma swój udział w życiu i w odrodzeniu każdego narodu."

Z całą pewnością te słowa  możemy odnieść do Krzysztofa Szczypiorskiego - Artysty Wielokrotnego  , którego cechuje właśnie owa  etyka czy wręcz duchowość służby artystycznej. I za to Panu serdecznie dziękujemy .