1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Data publikacji: 01 marca 2021

Zapraszamy do biblioteki. Polecamy publikacje dotyczące "Żołnierzy Niezłomnych" dostępne  na wystawie i w naszym katalogu: https:https://opac.bpsiedlce.pl/integro/search/description?q=Podziemie+polityczne+i+zbrojne+%281944-1956%29+Polska&index=1&f5=1990%3A2020&f3%5B0%5D=Mi%C5%84sk&anchor=pager

Szczególnie dzisiaj polecamy publikację Rozstrzelane pokolenie: podziemie niepodległościowe w Polsce w latach 1944-1956, Łukasza Bojko.

Zostali wyklęci, a oni tylko chcieli walczyć o wolną Polskę...

Członkowie antykomunistycznego podziemia niepodległościowego przez długie lata byli przedstawiani w oficjalnej historiografii PRL-u w samych ciemnych barwach. Dopiero w III RP zostali zrehabilitowani i zaczęły się ukazywać publikacje oddające im sprawiedliwość. Jednak mimo zalewu książek o „żołnierzach wyklętych", jak zaczęto ich nazywać, wciąż powielane są stereotypy i przekłamania, które na ich temat stworzyła komunistyczna propaganda.

W Rozstrzelanym pokoleniu znajdziecie ich prawdziwą, opartą na najnowszych badaniach naukowych, historię. Opowieść o ludziach, którzy z bronią w ręku postanowili walczyć z komunistycznym reżimem i zapłacili za to w wielu wypadkach najwyższą cenę.

Autor zapoznaje czytelników z aktualną wiedzą o powojennej konspiracji, w tym z tematami kontrowersyjnymi stanowiącymi obecnie przedmiot ożywionej debaty publicznej. Czytelnik znajdzie w książce m.in. opis genezy, specyfiki, struktury, zasięgu i form aktywności powojennego podziemia, informacje o sytuacji politycznej Polski i podziemia w okresie powojennym, jak również ogólną charakterystykę założeń ideowych i programów politycznych czołowych ugrupowań konspiracyjnych. Sporo miejsca poświęcił autor omówieniu rozwoju i działalności komunistycznego aparatu bezpieczeństwa, głównego narzędzia terroru, przeznaczonego do walki z podziemiem.

Łukasz Bojko z wykształcenia jest prawnikiem, doktorantem w Katedrze Doktryn Politycznych i Prawnych Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii UWr. Publikuje artykuły naukowe z dziedziny historii oraz polskiej myśli politycznej I połowy XX wieku. Jego zainteresowania koncentrują się wokół II Rzeczypospolitej, II wojny światowej, jak również okresu stalinowskiego w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem podziemia niepodległościowego oraz komunistycznego aparatu bezpieczeństwa. [opis wydawcy].