Spotkanie ze Stanisławą Gujską

Data publikacji: 19 stycznia 2023

Spotkanie z autorką pięknych wierszy i opowiadań, a do tego przecudownym człowiekiem, to prawdziwa frajda dla dzieci. Dnia 19 stycznia 2023 roku w ramach realizowanego przez bibliotekę Międzynarodowego Projektu Czytelniczego "Magiczna moc bajek" Szkoła Podstawowa w Mistowie gościła w swoich progach znaną i lubianą pisarkę i poetkę Stanisławę Gujską. W swojej poezji poetka stara się ocalić od zapomnienia dawne klimaty, pokazując wszystko co polskie, stare i owiane mgiełką przemijania. Była to kolejna wizyta mistrzyni pióra w tej szkole, w której uczestniczyli uczniowie klas I - V. Tym razem pani Stanisława opowiedziała o zwyczajach świątecznych w swoim regionie, gdy była małą dziewczynką, oraz zapoznała dzieci z tradycjami i obrzędami w domu rodzinnym.

Dla uczniów była to wspaniała okazja posłuchania wierszy i opowiadań czytanych przez samą autorkę, która w przerwach angażowała do wspólnego śpiewania i czytania oraz wykonywania różnorodnych zadań. Na pamiątkę spotkania pisarka pozostawiła w bibliotece szkolnej tomik poezji "Rok tańczy Bolero", gdzie zamieszczony jest wiersz "Poranek w parku", którego inspiracją stał się Mistów. 

W te tradycje bożonarodzeniowe idealnie wpisała się teatrzyk kamishibai, czyli teatr ilustracji, który został opowiedziany przez panią z naszej biblioteki. Była to niezwykła góralska legenda o tym jak wśród smaganych wichrem skalistych wierchów stanęła pierwsza prawdziwa choinka, a dzieci słuchały "Misia i świątecznej choinki" z zaciekawieniem.

Małym przerywnikiem spotkania dla uczniów były zorganizowane przez nas pląsy i zabawy ruchowe, między innymi pociąg karnawałowy, do którego uczniowie wsiadali ubrani w różnorodne, kolorowe stroje karnawałowe. Na koniec tego miłego i ciekawego spotkania uczniowie i nauczyciele mogli nabyć książkę i uzyskać autograf z dedykacją. W podziękowaniu dzieci wręczyły bukiet kwiatów i własnoręcznie wykonaną kartkę.