Biblioteka Pedagogiczna w Mińsku Mazowieckim

POLECAMY:


Zachowania prospołeczne i antyspołeczne : ćwiczenia rozwijające i kształtujące procesy poznawcze / Amanda Hopkins ; opracowanie merytoryczne i graficzne Magdalena Hinz. - Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2018

Tematem niniejszej książki są zachowania prospołeczne i antyspołeczne

Omówione w niej zostały zagadnienia dotyczące ekologii, pomocy chorym i potrzebującym, tolerancji, zdrowego trybu życia, a także problemów typu terroryzm i wojna. Pokazano wpływ, pozytywny lub negatywny, przedstawionych działań na środowisko oraz życie ludzi i zwierząt. W książce zamieszczono 56 zdjęć. Na stronach parzystych umieszczono fotografie dla dziecka. Na stronach nieparzystych znajdują się pytania i polecenia, które czyta dorosły (nauczyciel, terapeuta, rodzic) pracujący z uczniem.

Źródło opisu: https://hurt.bonito.pl/k-90666125-zachowania-prospoleczne


Kod przyjaźni / Stacia Deutsch ; przełożyła Katarzyna Rosłan. - Warszawa : Wilga, copyright © 2017

 


Dziewczyny kodują - wyjątkowy projekt, łączący non-fiction z fabułą, naukę programowania z dobrą zabawą, tekst z zabawnymi rysunkami i - komputery z dziewczynami.To opowieść o dziewczynkach, które połączył wspólny projekt - stworzenia aplikacji, dzięki czemu zostają najlepszymi przyjaciółkami.

 

Źródło opisu: https://www.znak.com.pl/ksiazka/dziewczyny-koduja-kod-przyjazni-stacia-deutsch-111732

 

Alfabet Tyrmanda / wstęp, wybór i opracowanie: Dariusz Pachocki. - Kraków : Wydawnictwo MG, 2020

Leopold Tyrmand wrócił do powojennej Polski z własnej woli. Jednak szybko okazało się, że nowa rzeczywistość tłamsi go zarówno literacko jak i osobowościowo. W połowie lat 60. wyemigrował i osiadł w Stanach Zjednoczonych, gdzie próbował stać się autorem anglojęzycznym. Literacka aktywność Leopolda Tyrmanda zamyka się w czterech dekadach, a zawarte w niniejszym tomie wypowiedzi pisarza dokumentują niemal cały ten okres. Pochodzą one ze źródeł, wśród których są: wywiady prasowe, nieznane, niepublikowane dotąd notatniki czy też materiały służb PRL pozyskane z podsłuchu. Tyrmandowi nieobce było hasłowe porządkowanie wypowiedzi. Dowodzi tego jego książka pt. Zapiski dyletanta. To właśnie ona stała się konstrukcyjnym wzorem niniejszego tomu, w którym znalazły się szczere, wręcz bezkompromisowe oceny znajomych, pisarzy czy ludzi władzy. Są tu również społeczno-polityczne diagnozy, migawki z peerelowskiej rzeczywistości i wrażenia z podróży po Europie czy USA.

Źródło opisu: https://opac.bpsiedlce.pl/integro/843101560026/tyrmand-leopold/alfabet-tyrmanda

 

Niegrzeczne : historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera / Jacek Hołub. - Wydanie I.  - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2020

 

Dzieci i młodzież z widoczną niepełnosprawnością wywołują w nas empatię. Sprawne i zdrowe, ale zachowujące się nietypowo - agresywne, nadpobudliwe lub nieprzestrzegające norm społecznych - wzbudzają gniew i oburzenie. Postrzegamy je jak niewychowane i niekulturalne, a ich rodzice są w naszych oczach złymi matkami i ojcami. Krzywdzące oceny, brak zrozumienia i pomocy oraz próby wtłoczenia na siłę w wyznaczone przez nas ramy „normalności" to codzienność moich bohaterek i bohaterów. Ta książka nie jest źródłem wiedzy na temat ADHD i spektrum autyzmu. Nie zajmuję się w niej poszukiwaniem ich przyczyn, nie wskazuję najlepszych metod wychowawczych i terapii. To opowieść o dzieciach, ich rodzinach oraz o tym, jak z innością radzą sobie społeczeństwo, szkoła i instytucje - Jacek Hołub.

Źródło opisu:https://hurt.bonito.pl/k-1624226-niegrzeczne-historie-dzieci

Rozwiń swoją wyobraźnię : myśl i twórz jak wynalazca / Temple Grandin oraz Betsy Lerner ; przełożył Witold Turopolski. - Kraków : Insignis Media, copyright 2018

„Rozwiń swoją wyobraźnię..." to świetna prowokacja do tego, żeby zacząć samemu kombinować z wszelkiego rodzaju konstrukcjami :) Zarówno tymi mniej, jak i bardziej skomplikowanymi. Na kolejnych stronach - poza notkami biograficznymi twórców oraz ciekawostkami dotyczącymi wszelakich wynalazków - znajdziemy schematy, modele i instrukcje prowadzące za rękę, krok po kroku do tego, żeby zbudować / skonstruować samemu np. amatorski helikopter, efektywnie latający latawiec, czy kalejdoskop :) Przykładów i inspiracji znajdziemy w książce mnóstwo - i to o różnych poziomach trudności, od banalnego samolotu z papieru (to akurat troszkę trywialny przykład, ale zamieszczony w książce został), aż do Pokoju Amesa (rodzaj pomieszczenia, w którym dzięki specyficznemu układowi i konstrukcji ścian powstają złudzenia optyczne; coś takiego wykorzystano np. w filmowej trylogii „Władca Pierścieni" w celu ukazania różnic wzrostu bohaterów - ta konstrukcja to już naprawdę wyższa szkoła jazdy, aczkolwiek konstrukcja ta jest... jak najbardziej wykonalna.

 źródło opisu: https://hurt.bonito.pl/k-1848830-rozwin-swoja-wyobraznie