Biblioteka Pedagogiczna w Mińsku Mazowieckim

POLECAMY:


Nauka czytania i pisania przez gry i zabawy aktywizujące / Małgorzata Swędrowska. Poznań : Oficyna MM Wydawnictwo Prawnicze, copyright 2018

W publikacji scenariusze ułożone są według poszczególnych etapów nauki. Zawierają propozycje działań z dziećmi skoncentrowane na rozmowie i działaniu. Szczególne miejsce w każdym scenariuszu zajmuje moment zapoznania dzieci z celami i podsumowanie zajęć. Ponadto w każdym scenariuszu pojawia się komentarz metodyczny i inspiracje, dodatkowe działania, które w zależności od specyfiki grupy można dodać do danego scenariusza lub wykorzystać w innym czasie. Scenariusze pisane są bezpośrednio do nauczyciela, by podkreślić fakt, że każdy z nich jest specjalistą w pracy z małymi dziećmi, a publikacja nie ma dawać kategorycznych wytycznych, ale inspirować, porządkować i zapraszać do dialogu nauczyciela z jego filozofią kształcenia, stylem wychowania i prowadzenia grupy przedszkolnej. Książka zawiera ponad 60 scenariuszy zajęć i zabaw grafomotorycznych oraz dodatkowe pomysły na rozwijanie czytania i pisania poprzez popularne i znane dzieciom gry: memo, ściganki literackie, ruchomy alfabet. Na CD znajduje się ok. 60 kart pracy.

źródło opisu:  https://oficynamm.pl/162-nauka-czytania-i-pisania-przez-cwiczenia-i-zabawy-grafomotoryczne.html

 

Listy w butelce : opowieść o Irenie Sendlerowej / Anna Czerwińska-Rydel ; ilustracje Maciej Szymanowicz. - Wydanie I.  - Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2018.

Pewnego dnia 1941 roku siostra Jolanta zrozumiała, że to, co robi dla zamkniętych w getcie przyjaciół, nie wystarczy, aby ich ocalić. „Będę pomagać inaczej", postanawia, i narażając życie swoje i ogromnej siatki ludzi, którzy myślą jak ona, codziennie ratuje kilkoro dzieci. Ich lista, umieszczona w zwykłej butelce po mleku, którą Jolanta zakopuje pewnego dnia pod jabłonką, liczy... dwa i pół tysiąca dzieci!

„Ja tylko próbowałam żyć po ludzku... To przecież nic takiego. Każdy by tak zrobił. Trzeba podać rękę tonącemu. Nawet, jeśli nie umie się pływać, zawsze jakoś można pomóc. Nauczył mnie tego mój tatuś..."

Poznajcie historię życia Ireny Sendlerowej.

źródło opisu: https://hurt.bonito.pl/k-1893812-listy-w-butelce-opowiesc-o-irenie-sendlerowej

 

Polska : encyklopedia wizualna / [redaktor prowadzący Ryszard Popiołek]. - Warszawa : Wydawnictwo Lingo, cop. 2017

Jeden obraz jest warty więcej niż 1000 słów! Najnowsza publikacja OldSchool "Polska. Encyklopedia wizualna" to świetna pomoc do domu, do szkoły, dla ucznia i całej rodziny. To nowatorskie kompendium wiedzy o naszej ojczyźnie, zobrazowane efektownymi infografikami, planszami i wykresami. Stanowi zarówno praktyczną ściągawkę w nauce na każdym poziomie edukacji, jak również miłe dla oka źródło wiedzy i ciekawą lekturę.
Zalety:pierwsza na polskim rynku unikalna publikacja encyklopedyczna w formie profesjonalnych infografik, treść napisana ciekawie i przystępnie,  dla ucznia i rodzica oraz osoby ciekawej świata.

źródło opisu: https://merlin.pl/polska-encyklopedia-wizualna-jannasz-marek-popiolek-ryszard

 

Zgubiona dusza / Olga Tokarczuk ; [ilustracje] Joanna Concejo. - Wrocław : Wydawnictwo Format, 2017

Był sobie raz pewien człowiek, który bardzo dużo i bardzo szybko pracował i już dawno zostawił swoją duszę gdzieś daleko za sobą. Bez duszy żyło mu się nawet dobrze - spał, jadł, pracował, prowadził samochód, a nawet grał w tenisa. Czasem jednak miał wrażenie, że wokół niego jest zbyt płasko, jakby poruszał się po gładkiej kartce z zeszytu do matematyki, kartce, którą pokrywają równiutkie kratki..."Pierwsza książka Olgi Tokarczuk, która mówi nie tylko słowami, ale i obrazami. To dwugłos - idąc za słowami pisarki, Joanna Concejo stworzyła równoległą opowieść, ukrytą w obrazach. Poruszająca rzecz o czekaniu, cierpliwości i uważności.

źródło opisu: https://merlin.pl/zgubiona-dusza-olga-tokarczuk/7695873/

 

Odzyskana niepodległość : 10 opowiadań z XX wieku / Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła ; ilustrował Mikołaj Kamler. - Wydanie 1. - Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2018

Odzyskana niepodległość - 10 opowiadań z XX wieku to piąta książka z serii „Zdarzyło się w Polsce". Ostatni tom z tego cyklu ukazuje się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i poświęcony jest niezwykle burzliwemu okresowi w historii naszej ojczyzny. Współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, przedstawili w nim II Rzeczpospolitą, okupację hitlerowską i PRL widziane oczami naszych przodków: powstańców śląskich, uczestników bitwy warszawskiej, żołnierzy Armii Krajowej, cywilów deportowanych na nieludzką ziemię i repatriantów zza Buga. Za ich sprawą czytelnik stanie się świadkiem zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza i przewrotu majowego, przeniesie się do bombardowanego przez Niemców Wielunia i płonącego warszawskiego getta. Będzie towarzyszyć tym, którzy do wolnej Polski szli u boku generała Andersa, i tym, którzy podążali do niej razem z generałem Berlingiem,a także tym, którzy walczyli o nią podczas strajków robotniczych w Poznaniu, Radomiu i Gdańsku.                                                                                                                                      

źródło opisu: https://www.wyd-literatura.com.pl/ksiazki/odzyskana-niepodleglosc-10-opowiadan-z-xx-wieku