Biblioteka Pedagogiczna w Mińsku Mazowieckim

POLECAMY:


Nauka czytania i pisania przez gry i zabawy aktywizujące / Małgorzata Swędrowska. Poznań : Oficyna MM Wydawnictwo Prawnicze, copyright 2018

W publikacji scenariusze ułożone są według poszczególnych etapów nauki. Zawierają propozycje działań z dziećmi skoncentrowane na rozmowie i działaniu. Szczególne miejsce w każdym scenariuszu zajmuje moment zapoznania dzieci z celami i podsumowanie zajęć. Ponadto w każdym scenariuszu pojawia się komentarz metodyczny i inspiracje, dodatkowe działania, które w zależności od specyfiki grupy można dodać do danego scenariusza lub wykorzystać w innym czasie. Scenariusze pisane są bezpośrednio do nauczyciela, by podkreślić fakt, że każdy z nich jest specjalistą w pracy z małymi dziećmi, a publikacja nie ma dawać kategorycznych wytycznych, ale inspirować, porządkować i zapraszać do dialogu nauczyciela z jego filozofią kształcenia, stylem wychowania i prowadzenia grupy przedszkolnej. Książka zawiera ponad 60 scenariuszy zajęć i zabaw grafomotorycznych oraz dodatkowe pomysły na rozwijanie czytania i pisania poprzez popularne i znane dzieciom gry: memo, ściganki literackie, ruchomy alfabet. Na CD znajduje się ok. 60 kart pracy.

źródło opisu:  https://oficynamm.pl/162-nauka-czytania-i-pisania-przez-cwiczenia-i-zabawy-grafomotoryczne.html

 

Wielka księga emocji / tekst Esteve Pujol i Pons, Rafael Bisquerra Alzina ; ilustracje Carles Arbat ; [tłumaczenie z języka hiszpańskiego Katarzyna Gajos]. - Kielce : Wydawnictwo Jedność, copyright 2017

Moje emocje zbliżają mnie do innych

Ta pięknie wydana książka zawiera 20 opowieści odnoszących się do najważniejszych emocji: znam siebie, nazywam emocje, potrafię się kontrolować, jak cieszyć się pięknem, impulsywność, gniew, strach, smutek, poczucie winy, odporność i radzenie sobie w trudnych sytuacjach, być realistą, odpowiedzialne decyzje, wspomnienia, empatia, nieśmiałość, zemsta, asertywność, wdzięczność, przebaczenie, dzielenie emocji z innymi.

źródło opisu: https://wydawnictwowam.pl/prod.wielka-ksiega-emocji

 

Polska : encyklopedia wizualna / [redaktor prowadzący Ryszard Popiołek]. - Warszawa : Wydawnictwo Lingo, cop. 2017

Jeden obraz jest warty więcej niż 1000 słów! Najnowsza publikacja OldSchool "Polska. Encyklopedia wizualna" to świetna pomoc do domu, do szkoły, dla ucznia i całej rodziny. To nowatorskie kompendium wiedzy o naszej ojczyźnie, zobrazowane efektownymi infografikami, planszami i wykresami. Stanowi zarówno praktyczną ściągawkę w nauce na każdym poziomie edukacji, jak również miłe dla oka źródło wiedzy i ciekawą lekturę.
Zalety:pierwsza na polskim rynku unikalna publikacja encyklopedyczna w formie profesjonalnych infografik, treść napisana ciekawie i przystępnie,  dla ucznia i rodzica oraz osoby ciekawej świata.

źródło opisu: https://merlin.pl/polska-encyklopedia-wizualna-jannasz-marek-popiolek-ryszard

 

Zgubiona dusza / Olga Tokarczuk ; [ilustracje] Joanna Concejo. - Wrocław : Wydawnictwo Format, 2017

Był sobie raz pewien człowiek, który bardzo dużo i bardzo szybko pracował i już dawno zostawił swoją duszę gdzieś daleko za sobą. Bez duszy żyło mu się nawet dobrze - spał, jadł, pracował, prowadził samochód, a nawet grał w tenisa. Czasem jednak miał wrażenie, że wokół niego jest zbyt płasko, jakby poruszał się po gładkiej kartce z zeszytu do matematyki, kartce, którą pokrywają równiutkie kratki..."Pierwsza książka Olgi Tokarczuk, która mówi nie tylko słowami, ale i obrazami. To dwugłos - idąc za słowami pisarki, Joanna Concejo stworzyła równoległą opowieść, ukrytą w obrazach. Poruszająca rzecz o czekaniu, cierpliwości i uważności.

źródło opisu: https://merlin.pl/zgubiona-dusza-olga-tokarczuk/7695873/

 

Odzyskana niepodległość : 10 opowiadań z XX wieku / Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła ; ilustrował Mikołaj Kamler. - Wydanie 1. - Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2018

Odzyskana niepodległość - 10 opowiadań z XX wieku to piąta książka z serii „Zdarzyło się w Polsce". Ostatni tom z tego cyklu ukazuje się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i poświęcony jest niezwykle burzliwemu okresowi w historii naszej ojczyzny. Współcześni autorzy książek dla dzieci i młodzieży, pasjonaci historii, przedstawili w nim II Rzeczpospolitą, okupację hitlerowską i PRL widziane oczami naszych przodków: powstańców śląskich, uczestników bitwy warszawskiej, żołnierzy Armii Krajowej, cywilów deportowanych na nieludzką ziemię i repatriantów zza Buga. Za ich sprawą czytelnik stanie się świadkiem zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza i przewrotu majowego, przeniesie się do bombardowanego przez Niemców Wielunia i płonącego warszawskiego getta. Będzie towarzyszyć tym, którzy do wolnej Polski szli u boku generała Andersa, i tym, którzy podążali do niej razem z generałem Berlingiem,a także tym, którzy walczyli o nią podczas strajków robotniczych w Poznaniu, Radomiu i Gdańsku.                                                                                                                                      

źródło opisu: https://www.wyd-literatura.com.pl/ksiazki/odzyskana-niepodleglosc-10-opowiadan-z-xx-wieku