Biblioteka Pedagogiczna w Mińsku Mazowieckim

POLECAMY:


Po prostu mama / Renata Piątkowska ; ilustracje Joanna Rusinek. - Wydanie II.  - Łódź : Literatura, 2022

„Bycie matką oznacza, że twoje serce nie jest już twoje. Wędruje tam, gdzie znajdują się twoje dzieci" pisał George Bernard Shaw. W tej książce powędruje w góry, by znaleźć zaginionego synka. Stanie pod sceną, by przepędzić tremę. Będzie czuwać tygodniami przy łóżku chorego malucha, bez snu, bez słowa skargi. Kiedy usłyszy od nauczyciela „z niego już nic nie będzie" - nie uwierzy. Będzie walczyć jak lwica, nigdy się nie podda. A wygląda tak niepozornie, zwyczajnie. Po prostu, jak mama. Poznajcie historie walecznych mam, których siła i miłość nie zna granic. Bo wiadomo, na świecie można znaleźć tylko jedno doskonałe, wyjątkowe, wspaniałe dziecko. Dla każdej matki - jej własne.

Źródło opisu: hhttps://hurt.bonito.pl/k-1986666-po-prostu-mamaRaje utracone / Éric-Emmanuel Schmitt ; tłumaczenie Łukasz Müller. - Kraków : Znak Litera Nova, 2022
 
Najnowsza powieść Érica-Emmanuela Schmitta przenosi nas do początków cywilizacji. Tak odległych, że spowija je gęsta mgła mitów i legend. A jednak zmagania Noama i Nury - którzy muszą stawić czoła końcowi świata, jaki znają - dzisiaj, u progu katastrofy klimatycznej, wyglądają niepokojąco aktualnie. Przyszłość odbija się tu w przeszłości niczym w tafli Jeziora. Raje utracone to pierwszy tom serii, w której Schmitt, na wzór wielkich encyklopedystów, odmalowuje monumentalną panoramę losów świata. Pokazuje, że historie, które sobie opowiadamy, najwięcej mówią o nas samych. A nasze „raje utracone" to tak naprawdę dawne złudzenia - i lepiej je porzucić, by wziąć odpowiedzialność za to, co przyniesie jutro.

Źródło opisu: https://hurt.bonito.pl/k-102491584-podroz-przez-czas-tom-1-raje-utracone

 

Książka mądrych dzieci : nauka przez zabawę / opracowanie i redakcja Agnieszka Antosiewicz, Maria Zagnińska ; redaktor prowadzący Agnieszka Antosiewicz. - Kraków : Wydawnictwo Greg, [2022]

Jeśli Wasze dzieci zastanawiały się nad tym choć raz, to ta książka jest właśnie dla nich! W środku znajdują się liczne zagadki, łamigłówki, labirynty, kodowanie, wyszukiwanki i mnóstwo innych typów zadań, uwielbianych przez dzieci. Dodatkowo zadania wzbogacone zostały licznymi ciekawostkami o zwierzętach, kosmosie, człowieku, dinozaurach... Z tej książki można się naprawdę wiele dowiedzieć, fantastycznie się przy tym bawiąc! Całość podzielona jest na interesujące dzieci tematy: moje ciało, dom, sport, zwierzęta, przyroda, pojazdy, na budowie. Zarówno dziewczynki, jak i chłopcy, znajdą w niej coś ciekawego. Gwarancja edukacyjnej rozrywki na długi czas! Szczególnie polecamy dzieciom w wieku od 4 do 6 lat.

 Źródło opisu: https://hurt.bonito.pl/k-121146916-ksiazka-madrych-dzieci

 

Historie nie z tego księżyca / ilustracje Anna Pawlina. - Łódź : Wydawnictwo Literatura, 2021

Gdy łazik Perseverance, czyli Wytrwałość, właśnie drepcze po Marsie, my zabieramy Was jeszcze dalej niż NASA. Wybiegnijmy razem w przyszłość, w gwiazdy, pomiędzy planety, nasłuchujmy, co kosmos ma nam do powiedzenia. Ściśnięci przez czarną dziurę, gonieni przez meteoryty dowiemy się czegoś o nas samych. Włączcie wyobraźnię przed startem - to warunek konieczny! Zabierzcie również poczucie humoru.Odpalamy naszą rakietę i wyruszamy w przestworza w najlepszym towarzystwie, bo patronem naszej wędrówki przez kosmos jest Stanisław Lem. Wspaniały pisarz, autor powieści i opowiadań fantastycznych, wielki wizjoner, którego stulecie urodzin obchodzimy w tym roku.

Źródło opisu: https:https://hurt.bonito.pl/k-162109961-historie-nie-z-tego-ksiezyca

Polska i Rosja : sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI w. / Andrzej Nowak. - Wydanie I.  - Kraków : Biały Kruk, 2022

Dlaczego? - ciśnie się na usta za każdym razem, kiedy zastanawiamy się nad historią Rosji oraz relacji polsko-rosyjskich. Dlaczego Rosja boi się Polski? Dlaczego państwa zachodnie od stuleci naiwnie wierzą w dobre intencje Moskwy? Dlaczego w dziejach Rosji jest aż do dziś tyle brutalności, przemocy i zacofania? Dlaczego krwiożerczo napadała na kraje, które uważała za słabsze; na przykład na Polskę w 1920 czy 1939 r., na Gruzję w 2008 r. albo na Ukrainę w 2022 r.? W tej arcyważnej i niezwykle aktualnej książce wybitny znawca dawnej i współczesnej Rosji prof. Andrzej Nowak odsłania źródła rosyjskiej mentalności cofając się aż do czasów powstania państwa polskiego i Rusi Kijowskiej, kiedy Moskwa była zarośniętym trawą i lasem skrawkiem ziemi w dziczy, prowadząc czytelnika aż do czasów współczesnych i haniebnej inwazji Władimira Putina na Ukrainę.

Źródło opisu: https://hurt.bonito.pl/k-197699305-polska-i-rosja-sasiedztwo-wolnosci