Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania Poezji i Prozy ks. Jana Twardowskiego 16,17,24.11.2015 r.

Ksiądz Jan od biedronki wciąż czytany!

Tegoroczny - czwarty już - Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania poświęcony był twórczości ks. Jana Twardowskiego. Przedsięwzięcie zorganizowane przez mińską filię Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach, nauczycieli polonistów i pod Patronatem Starosty Mińskiego pana Antoniego Jana Tarczyńskiego przyciągnęło wielu miłośników poezji i prozy księdza Jana od biedronki. Jury - w składzie: Małgorzata Sulewska - przewodnicząca, Renata Bakuła, Karolina Wieczorek Anna Popławska miało nie lada orzech do zgryzienia z wyłonieniem najlepszych, co z jednej strony mogło być powodem do zmartwienia, z drugiej jednak cieszyło, ponieważ świadczyło o wysokim poziomie konkursu i dojrzałości uczestników.

Poezja księdza Jana Twardowskiego okazała się szczególnie bliska gimnazjalistom i uczniom szkół ponadgimnazjalnych. Przewodnicząca jury - p. M. Sulewska - podkreśliła, że z niezwykłą przyjemnością słuchało się uczestników. Z ich czytania przebijała przede wszystkim chęć czytania mądrego, refleksyjnego, wartościowego i przemyślanego. Cieszy to tym bardziej, że żyjemy w świecie, w którym obcowanie z książką wcale nie jest tak popularne jak kiedyś, a miłość do poezji wręcz zanika. Podczas dwóch dni przesłuchań udowodniono, że wśród młodych ludzi wielu jest takich, których cechuje wrażliwość, zaduma, dojrzałość i że książka, a co więcej, poezja może stać się przyjacielem i drogowskazem dla młodego człowieka.

W konkursie wystąpiło 110 uczniów, w czterech kategoriach wiekowych. Wśród nich jury wyłoniło laureatów i wyróżniło kilka osób. W kategorii kl. I-III szk. podst. zwycięzcą został Michał Sekular z Publicznej Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Mińsku Maz. (op. Danuta Graboś). Tuż zanim znalazł się Filip Bogusz z Publicznej Szkoły Podstawowej w Grzebowilku (op. Jolanta Całka), a trzecie miejsce przypadło  w udziale Anieli Kowalczyk ze Szkoły Podstawowa nr 4 w Mińsku Maz. (op. Izabela Jakubiak). Wyróżnienia powędrowały do dwóch osób, wśród których znaleźli się Franciszek Pudło ze Szkoły Podstawowej w Dębem Wielkim (op. Wioleta Szczęsna), Kinga Tańska reprezentująca Szkołę Podstawową nr 5 w Mińsku Mazowieckim (op. Marzena Wocial, Beata Kossakowska).

W kategorii kl. IV-VI zwyciężyła Karolina Ręczajska ze Szkoły Podstawowej w Kałuszynie (op. Krystyna Osińska), drugie miejsce zajęła Nela Kleszcz ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Mińsku Maz. (op. Iwona Kokoszka, Beata Kossakowska), trzecie miejsce na podium należało do Wojciecha Bartczaka ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mińsku Maz. (op. Beata Araźna). Również w tej kategorii znalazło się kilka osób wyróżnionych: Jakub Wieczorek - Szkoła Podstawowa w Jakubowie (op. Zofia Czerwińska-Gągol), Zuzanna Garbecka ze Szkoły Podstawowej w Rudzie (op. Jolanta Zagożdżon), Rafał Sarna - Szkoła Podstawowa w Stojadłach (Maciej Samulik) oraz Anna Opalko - Szkoła Podstawowa w ZS nr 1 w Sulejówku (op. Renata Kostrzewska).

Drugi dzień przesłuchań - kategoria kl. I- III gimn. -  zakończył się zwycięstwem Natalii Mazek z Salezjańskiego Gimnazjum w Mińsku Maz. (op. Małgorzata Bochyńska). Drugie miejsce zajęli exaequo Weronika Bartczak z Gimnazjum nr 2 w Sulejówku (op. Ewa Karaś) i Mateusz Gromulski z Gimnazjum w Pustelniku (op. Iwona Krasuska). Na trzecim miejscu uplasowała się Weronika Czyż z Gimnazjum w Jakubowie (op. Ewa Charczuk). Wyróżnienia otrzymali Marcin Stępień z Gimnazjum w Stanisławowie (op. Marzanna Zagórska), Nela Jędrych i  Urszula Filipowicz z Gimnazjum nr 2 w Mrozach (op. Kamila Gałęzowska) oraz Angelika Jabczyńska z Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie (op. Marzena Bartnicka). Wyjątkowo w tej kategorii przyznano po raz pierwszy w dziejach konkursu nagrodę specjalną dla  Michała Płochockiego z Publicznego Gimnazjum w Stojadłach (op. Katarzyna Malka). Prawdziwą perełką były występy reprezentantów szkół ponadgimnazjalnych, wśród których laur zwycięzcy należał do  Kamila Michalskiego z ZSZ nr 2 w Mińsku Maz. (op. Mariola Piwek). Tuż za nim znalazł się  Rafał Kułak z ZS nr 1 w Mińsku Maz. (op. Monika Branicka-Miłkowska). Do męskiego grona dołączyły, zajmując exaequo tzrecie miejsce Iza Ziubińska z ZS im. M. Skłodowskiej-Curie w Mińsku Maz. (op. Marzena Piętka) i Aleksandra Bodecka z Liceum Plastycznego w Mińsku Maz. (op. Anna Kosińska, Ewa Ambroziewcz). Jury wyróżniło również Tomasza Michalskiego z ZSE w Mińsku Maz.(op. Anna Kosińska), Magdalenę Pajdę z ZSA w Mińsku Maz. (op. Wioletta Bieniek), Natalię Bobrzyk i Annę Szczerbowską z LO im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Maz. (op. Justyna Radomińska i Katarzyna Pieńczuk).

24 listopada na uroczystym podsumowaniu konkursu laureaci pierwszych miejsc jeszcze raz przeczytali utwory ks. Jana od biedronki. Następnie grupa teatralna "Teraz My" z Gimnazjum Miejskiego nr 2 w Mińsku Maz. (op. Anna Lubieniecka) zaprezentowała program artystyczny inspirowany twórczością poety, a na zakończenie barwne wspomnienia ze spotkania z ks. Janem Twardowskim przedstawiła dyr. Szkół Salezjańskich w Mińsku Maz. p. Renata Bakuła. Niespodzianką dla wszystkich był występ trzech młodych salezjańskich artystów  Kacpra Szelesta, Kamila Wańko i Jakuba Kwiatkowskiego, którzy wykonali autorskie utwory muzyczne w stylu rap z wykorzystaniem życiorysu i wierszy ks. Twardowskiego.

Nagrody ufundowane przez organizatorów wręczyły laureatom Zastępca Naczelnika Wydziału Oświaty i Promocji - pani Urszula Soroka i reprezentantka polonistów - pani Iwona Krasuska. Wszystkim uczestnikom i opiekunom serdecznie gratulujemy i życzymy ciekawych lektur. Zapraszamy na kolejne edycje konkursu. Będziemy czytali..., ale o tym dopiero za rok.