V Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania Prozy Henryka Sienkiewicza, 8-9 i 17 listopada 2016 r.

Sienkiewicz wciąż czytany!

Ogłoszony przez Sejmik Wojewódzki Rok Sienkiewiczowski obfitował w wiele uroczystości związanych ze swoim patronem. Jedną z nich był Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania Prozy Henryka Sienkiewicza zorganizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Mińsku Mazowieckim, polonistów zrzeszonych dawniej w Stowarzyszeniu Nauczycieli Polonistów oraz MDK.

W poprzednich latach czytano Korczaka, Tuwima, Makuszyńskiego, Twardowskiego, a w tym roku przyszła kolej na laureata Nagrody Nobla  z 1905 r. - Henryka  Sienkiewicza.  W szranki konkursowe stanęło 101 miłośników twórczości noblisty. Uczestnicy rywalizowali  w czterech kategoriach wiekowych: kl.  I-III i IV- VI szk. podst., I-III gimn. oraz ucz. szkół ponadgimnazjalnych. W jury zasiedli bibliotekarze, poloniści i pedagodzy: Karolina Wieczorek, Renata Bakuła, Anna Popławska i Grażyna Zajdel-Padzik.

Patronat nad konkursem objęli Starosta Miński Antoni Jan Tarczyński oraz Wiceminister Edukacji  Narodowej Teresa Wargocka.

Miłośnicy literatury mieli niebywała okazję zaprezentować swoje talenty, popularyzować twórczość Sienkiewicza, rozwijać kulturę czytelniczą, a nade wszystkim udowodnić, że czytanie książek może być wspaniałą przygodą duchową, bez której nie da się po prostu żyć. 

W kategorii kl. I-III bezkonkurencyjny okazał się Antoni Rosa ze SP w Dobrem (op. A. Bodecka i M. Pawińska), drugie miejsce zajęli Michalina Kąca - SP w Mrozach (op. H. Miller-Wąsowska) i Michał Sekular - reprezentujący salezjańską podstawówkę w MM (op. D. Graboś), trzecie miejsce przypadło w udziale Tymoteuszowi Piotrowskiemu - SP w Jakubowie (op. P. Piotrowska). Jury przyznało również wyróżnienie Oliwii Smolińskiej ze SP w Kałuszynie (op. D. Kobeszko).

Wśród uczniów kl. IV-VI zwycięstwo należało do Anny Wilczyńskiej z Publicznej Salezjańskiej SP w MM (op. Małgorzata Bochyńska), tuż za nią - na drugim miejscu - znaleźli się Maja Magdoń PSP w Grzebowliku (op. M. Piętka) i Filip Sankowski z ZS w Cegłowie (op. J. Czerwińska), zaś brąz przypadł w udziale Kamili Perkowskiej - SP w Halinowie (op. M. Podolak).  Również w tej kategorii znalazły się osoby wyróżnione: Weronika Zaboklicka SP w Dobrem (op. M. Pawińska i K. Kowalczyk), Jakub Tkaczyk SP Mrozy (op. B. Dobosz)  i Gabriela Radzikowska  SP nr 5 w Mińsku Maz. (op. A. Szczepańska i B. Kossakowska).

Najlepszą w kategorii klas gimnazjalnych była Marta Obłoza z GM nr 2 w MM (op. E. Pszczółkowska), drugie miejsce zajęła Maja Nowak - PG w Kołbieli  (op. A. Rosochacka-Wykieł), a na trzecim uplasował się Kajetan Gorczyca z gimn. salezjańskiego (op. M. Chrobot). Jury wyróżniło: Karolinę Wójtowicz z Gimnazjum w Halinowie (op. E. Dziumak i G. Słumińska), Zuzannę Stępień - Gimnazjum w Stanisławowie (op. M. Zagórska) i Weronikę Bartczak z Gimnazjum nr 2 w Sulejówku (op. E. Karaś).

Z kolei wśród uczniów kl. ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjny był Kajetan Łabuda ZS nr 1 w MM (op. Joanna Bystrzyńska), tuż za nim na podium stanął reprezentujący tę samą szkołę Rafał Kułak (op.  M. Branicka-Miłkowska). Trzecie miejsce ex aequo zajęli Natalia Mazek  - SLO w MM (op. D. Gajc -Piątkowska) i Sebastian Gackowski - ZSA w MM (op. M. Postolska). Wyróżniono Natalię Bobrzyk LO im. PMS w MM (op. J. Radomińska), Aleksandrę Bodecką  oraz Angelikę Wichrowską ZSE w MM (op. A. Kosińska i E. Ambrożewicz).

17 listopada na uroczystym podsumowaniu konkursu laureaci pierwszych miejsc jeszcze raz przeczytali wybrany fragment utworu noblisty. Następnie grupa teatralna "Teraz My" z Gimnazjum Miejskiego nr 2 w Mińsku Maz. (op. Anna Lubieniecka) zaprezentowała program artystyczny inspirowany twórczością poety.

Nagrody książkowe ufundowali organizatorzy, dyrekcja Szkół Salezjańskich i Stowarzyszenie „Koniczynka" z Ignacowa, które obdarowało uczniów i nauczycieli pięknymi kalendarzami. Tegoroczny - piąty już - Konkurs Pięknego Czytania dowiódł, że moda na czytanie wciąż trwa.  Co więcej, można być pewnym, że w przyszłym roku również nie zabraknie miłośników polskiej poezji i prozy. Jeszcze nie wiadomo, czyje utwory staną się motywem przewodnim, ale czytać będziemy na pewno!

Autorem zdjęć z podsumowania konkursu jest Pan Tomasz Gackowski.