Wystawa prac rękodzielniczych PŚDS - wakacje 2017 r.

Wystawa prezentuje prace z galerii Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Mińsku Mazowieckim przy ulicy Sosnkowskiego 43, wykonane technikami: hand made, filcowanie na sucho i mokro, szydełkowanie, malowanie na szkle. Uczestnicy swoje prace wykonali podczas zajęć rękodzielniczych, biżuterii artystycznej i krawieckich.

Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy w Mińsku Mazowieckim jest dziennym ośrodkiem wsparcia, przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Osoby korzystające z terapii oferowanej przez nasz Dom otrzymują wsparcie z zakresu umiejętności społecznych. Nadrzędnym zadaniem PŚDS jest przygotowanie Uczestnika Domu do samodzielnego życia na miarę jego możliwości psychofizycznych. W placówce prowadzone są również zajęcia artystyczne, rozwijające kreatywność i twórczość Uczestników. Zajęcia rękodzielnicze, krawieckie
i biżuterii artystycznej mają ogromną wartość rewalidacyjno-terapeutyczną w edukacji osób niepełnosprawnych intelektualnie, umożliwiają rozwijanie aktywności twórczej. Czynności tj.: filcowanie, malowanie na różnych tworzywach, nawlekanie koralików sprawiają Uczestnikom przyjemność, uczą wytrwałości i odpowiedzialności, a jednocześnie wykonywane działania motywują Uczestników do zastanawiania się, dzięki czemu wzbogacają ich wyobraźnię.

Zajęcia rękodzielnicze, biżuterii artystycznej i krawieckie są formą rehabilitacji wykorzystującej terapeutyczne wartości pracy i pasji
z tworzenia. Poprzez działania artystyczne Uczestnik może poczuć satysfakcję z posiadanych umiejętności, jak również ma możliwość poznania nowych technik i sposobów posługiwania się nimi. Zajęcia artystyczne stwarzają okazję do tego, aby Uczestnik poczuł się twórcą, a efekt jego pracy stał się osobistym sukcesem.

Podczas zajęć osoby niepełnosprawne umacniają wiarę w samych siebie, stają się silniejsze, bardziej samodzielne i otwarte na nowe wyzwania. Dzięki zajęciom artystycznym uczestnicy PŚDS intensywnie rozwijają swoje zdolności, odkrywając przy tym swoje umiejętności, których sami nie byli świadomi.