Nr 53

Numer specjalny - „Biblioteka ciągle w grze"

Piłka nożna : historia, legendy, mistrzostwa, puchary / teksty Joanna Włodarczyk, Bogusław Tryhubczak. - Warszawa : Przedsiębiorstwo Wydawniczo Handlowe ARTI, 2012
Kibice znajdą tu wiele przydatnych informacji, na temat ukochanej dyscypliny, a także mnóstwo danych na temat Mistrzostw Europy w 2012 r. Opisano m.in. historię piłki nożnej w Polsce i na Ukrainie, miasta gospodarzy, stadiony czy losowanie grup. Wszystko to wzbogacono licznymi fotografiami, tabelami i mapami. W tej książce Czytelnicy znajdą najciekawsze i najważniejsze informacje o futbolu.

Mowa trawa : słownik piłkarskiej polszczyzny ? / Marcin Rosłoń. - Wrocław : Bukowy Las, 2011
To autorski, a raczej komentatorski słownik piłkarskiej polszczyzny ilustrowany nie tylko sypanymi jak z rękawa anegdotami, powiedzonkami i cytatami wprost z szatni i stadionu, ale też humorystycznymi rysunkami. Autor, były piłkarz Legii, dziennikarz sportowy, obecnie komentator Canal +, we współpracy z rysownikiem Andrzejem Jankowskim stworzył dowcipną, błyskotliwą, emanującą miłością do futbolu i polszczyzny książkę, która dla niektórych czytelników będzie powrotem do dzieciństwa, niezapomnianych podwórkowych zwycięstw i zdartych kolan, a dla innych, młodszych fanów piłki, szansą na poznanie słownika swoich idoli oraz specyficznych zasad panujących w piłkarskiej szatni i na boisku. Zwłaszcza zasad językowych! Bo piłkarski świat tworzą przede wszystkim ludzie, a ludzie to słowa. Takie jak: babol, biedronka, drops, farfocel, kołcz, maser, okienko, pusty przelot, rogal, sodówka, winda, zamach, żółtko... Na deser, czyli w dogrywce: stare dobre prawdy piłkarskie, w stylu "piłka jest okrągła, a bramki są dwie".

ABC młodego piłkarza : nauczanie techniki / Jerzy Talaga. - Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2006
Podręcznik adresowany do miłośników i sympatyków najpopularniejszej dyscypliny sportowej świata - piłki nożnej. Przede wszystkim jednak do dziewcząt i chłopców, którzy chcą ulec lub już ulegli urokowi futbolu, do rodziców, nauczycieli wychowania fizycznego, a w szczególności do instruktorów i trenerów. Mamy nadzieję, że może zostać Waszym przewodnikiem do nauczania i pomocnikiem w poznawaniu ABC techniki, taktyki i innych cech, które mają duży wpływ na rozwój dobrego piłkarza.

Piłka nożna : o co w tym wszystkim chodzi? / Dariusz Rekosz. - Warszawa: G + J Gruner + Jahr Polska Sp. z o.o. & Co. Spółka Komandytowa, 2012
Wiadomą sprawą jest to, że wszyscy znamy się na piłce nożnej. Wiemy, co to jest spalony i kiedy zawodnik powinien zobaczyć czerwoną kartkę. Libero, nakładka, korner i pressing nie mają przed nami żadnych tajemnic. Bez trudu potrafimy wymienić nazwy największych stadionów i nazwiska popularnych piłkarzy...Czy aby na pewno? Jeżeli chcecie zmierzyć się z historią, przepisami, taktyką i legendami futbolu - koniecznie sięgnijcie po tę książkę! Bez trudu odpowiecie wówczas na pytanie: co zrobić z bramkarzem, który odmawia obrony rzutu karnego? Albo: jak naprawdę nazywa się Pele? Chłopaki znajdą tu wiele piłkarskich niespodzianek, a dziewczyny przestaną pytać: - jak długo jeszcze będą grali? - Bo PIŁKA!

Mój sport, moja radość : 10 zasad treningu dla dzieci uprawiających sport / Jan Blecharz, Małgorzata Siekańska. - Gdańsk : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2009
Uprawianie sportu jest dla dziecka nie tylko wspaniała zabawą. Może być też pomocne w kształtowaniu jego charakteru i rozbudzaniu pasji. Ważne jest jednak by uprawiając sport pamiętać o pewnych zasadach. Dzięki tej książce poznasz te najważniejsze i pomożesz swojemu dziecku wyrosnąć na prawdziwego mistrza! Znany psycholog sportu Jan Blecharz, który jest współtwórcą sukcesów Adama Małysza,  wskazuje małym sportowcom, jakich zasad powinni przestrzegać uprawiając sport. Każda zasada zilustrowana jest opowiadaniem o znanych sportowcach. Dziecko zainspirowane przykładami swoich idoli z pewnością odnajdzie w sobie sportową pasję. Książka pomaga rodzicom, trenerom i wychowawcom w ukształtowaniu prawdziwych świadomych sportowców.

Sport / Elio Trifari, Clara Zanotti. - Ożarów Mazowiecki : Wydawnictwo Olesiejuk, 2011
Sport, przenikając tkankę cywilizacji i rozwijając się wraz z nią, zatoczył koło od rytuału do rekordu, po czym wrócił do punktu wyjścia. Od chwili, w której ludzkość stanęła na dwóch nogach i zaczęła tworzyć pierwsze społeczeństwa, towarzyszyły jej również liczne podstawowe dyscypliny, jak bieg w pogoni za celem czy też ucieczka, skoki przez naturalne i sztuczne przeszkody, bądź rzucanie przedmiotów z zamiarem upolowania zdobyczy lub unieszkodliwienia wroga. W tych elementarnych dyscyplinach sportowych mieszczą się również: walka z przeciwnikiem przy zastosowaniu zaostrzonych przedmiotów lub innych środków obronnych, łucznictwo i rzut kamieniem, pływanie, nurkowanie oraz żeglarstwo. Jak wskazują najstarsze zapiski, wszystkie te czynności towarzyszyły nam od zarania dziejów. W swoich początkach sport przeniósł jednak zwykłe czynności z życia codziennego na nieco inne pole walki, gdzie celem stało się zwyciężenie przeciwnika nie przy użyciu przemocy, lecz przy wykorzystaniu swoich umiejętności. Sport można nazwać zatem zastosowaniem całkiem zwyczajnych działań dla zupełnie niecodziennych celów.

Wielcy selekcjonerzy : Ryszard Koncewicz, Kazimierz Górski, Jacek Gmoch, Ryszard Kulesza, Antoni Piechniczek / Andrzej Jucewicz. - Wyd. 2. - Warszawa : Oficyna Wydawnicza „ABA", 2012
Rozpoznamy w tej książce ludzi dobrze nam znanych, ludzi sukcesów i porażek, szukających i błądzących, ale zawsze entuzjastów swego zawodu. Nie jest to historia piłki nożnej, ale jeden z przyczynków do jej głębszego poznania i zrozumienia. Osobisty, chociaż możliwie zobiektywizowany stosunek do prezentowanych postaci nie powinien, przeszkodzić w wyrobieniu własnej opinii. Może pomóc w lepszym zrozumieniu ludzi i faktów. Autor, dziennikarz sportowy, relacjonował najważniejsze imprezy sportowe świata. Obserwował karierę największych polskich selekcjonerów, którym poświęcona jest ta książka. Jej drugie wydanie w roku Mistrzostw Europy 2012 pozwoli przypomnieć największe sukcesy polskiego piłkarstwa i jego twórców oraz zmobilizować innych do pójścia ich drogą.

Najpopularniejsze sporty / tekst Enzo Terzi. - Warszawa : Przedsiębiorstwo Wydawniczo Handlowe ARTI, 2009
Książka jest doskonałą lekturą zarówno dla miłośników sportu jak i osób czynnie uprawiających sport. Przedstawia najciekawsze i najpopularniejsze sporty, które figurują na liście zawodów międzynarodowych i dyscyplin olimpijskich, wzbogacone o ciekawe informacje i interesujące zdjęcia.

Ilustrowana encyklopedia - piłkarze. - Wierzchy Parzeńskie : Przedsiębiorstwo Handlowo-Wydawnicze FENIX, 2011
Piłka nożna jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych na całym świecie, która dostarcza niezapomnianych wrażeń, zarówno dla graczy, jak i dla kibiców. Ta dziedzina sportu w niektórych rejonach świata, to już niemalże religia. Futbol rozwinął się w XIX wieku jako połączenie piłki nożnej i rugby. Pierwszy, międzyuczelniany mecz został rozegrany pomiędzy Princeton i Rutgers w 1869 roku. Nowoczesna piłka nożna zaczęła rozwijać się od 1880 roku. Zachodnie uczelnie stopniowo przyjmowały zasady podobne do tych, które obecnie są w użyciu. Niniejsza encyklopedia dostarczy Ci ciekawych informacji o znanych piłkarzach, ujawniając niesamowite fakty z ich kariery sportowej. Książka zawiera informacje o 235 najlepszych piłkarzach światowego formatu.

Polska droga do Euro 2008... 2012 : dla kibiców, zawodników i ekspertów wielkiego futbolu / Jerzy Wrzos, Antoni Piechniczek. - Warszawa : ENETEIA, 2008
Niezbędna książka dla każdego kibica drużyny narodowej, młodzieży zafascynowanej sukcesami polskiej piłki, najnowszą historią piłki europejskiej, myślą trenerską ostatnich lat. Autorzy zebrali w książce wszystkie wyniki kolejnych mistrzostw Europy w piłce nożnej, gorące komentarze trenerów i zawodników, sposób gry najlepszych zawodników i... Książka uchyla tajemnice polskiej i międzynarodowej kuchni trenerskiej. Stanowi źródło cennych informacji dla młodzieży i kibiców. Publikację wzbogacają schematy gier oraz kolorowe ilustracje ze świata futbolu.


Ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim wybrała i opracowała Halina Lewsza

Powrót do Aktualności Pedagogiczne 2012