Nr 66

Zmotywuj się! : pokonaj wszystkie przeszkody, zrealizuj każdy cel i osiągaj sukcesy dzięki motywacyjnemu DNA / Tamara Lowe ; przeł. Joanna Majdecka. -Poznań : Dom Wydawniczy REBIS, 2013.

Tamara Lowe, ekspert w dziedzinie motywacji, współpracowała z prezydentami Stanów Zjednoczonych, szefami państw, wpływowymi ludźmi, celebrytami i sportowcami. Wraz z mężem Peterem  podróżuje po świecie i prowadzi wykłady pod hasłem ,,Zmotywuj się'' o tym jak rozwijać karierę, poprawić związek, więcej zarabiać, spełniać marzenia. Jej pierwsza książka Zmotywuj się! uczy, jak odkodować własne motywacyjne DNA i zrealizować swój potencjał, zachęcać pracowników i członków rodziny do działania zgodnie z ich typem motywacyjnym, pokonywać wszelkie przeszkody i wytrwale zmierzać do wyznaczonego celu. Z książki dowiadujemy się również wielu cennych informacji o znaczeniu motywacji w drodze do osiągnięcia sukcesu i zamierzonego celu, czynnikach budujących karierę. Dzięki dobrej motywacji możemy osiągać to, co najlepsze. Zmotywowane osoby są chętniej przyjmowane do pracy, potrafią zmienić marzenia w czyny. Autorka podaje również wskazówki do motywowania dzieci. Książka inspiruje.

Sztuka porozumienia : twoja droga na szczyty : [jak się dogadać w biznesie i miłości] / Kevin Hogan ; przeł. Waldemar Baryło [et al.]. - Warszawa : Wydawnictwo Czarna Owca, 2010.

Książka uczy, jak osiągnąć sukces w życiu zawodowym i uczuciowym. W jaki sposób skutecznie porozumiewać się z innymi ludźmi, przemawiać publicznie, przezwyciężyć obawy związane z porozumiewaniem się. Książka przeznaczona jest dla przedstawicieli handlowych, menedżerów, trenerów, a także uczniów i studentów przystępujących do egzaminów, przegotowujących prezentacje, referaty.

Rodzina polska - nowe wyzwania : wybrane aspekty / red. Bogdan Więckiewicz. - Stalowa Wola : Wydział Zamiejscowy Nauk o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, 2013.

Książka składa się z sześciu rozdziałów opisujących przemiany dokonujące się we współczesnych rodzinach polskich. Poruszane są zagadnienia związane ze znaczeniem rodziny dla dziecka, opieką nad osobami starszymi i chorymi w rodzinie, przygotowanie dziecka do pobytu w szpitalu. Opisywane są również teorie przemocy i agresji, różnice między nimi oraz zjawisko przemocy domowej i programy jednostek samorządu terytorialnego w zakresie przeciwdziałania przemocy. W książce opisano także zagadnienia dotyczące edukacji szkolnej dzieci sześcioletnich.

Nowe gry i zabawy rozładowujące złość / Petra Stamer-Brandt ; [przekł. z j. niem. Edyta Brudnik]. - Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2013.

W książce znajdziemy wiele pomysłów na zabawy pozwalające pozbyć się agresji u dzieci oraz liczne sposoby na rozładowanie złości. Są to zabawy kształtujące umiejętność samooceny, zabawy bez zwycięzców i pokonanych, zabawy relaksacyjne i takie, dzięki którym dzieci opanują sztukę spierania się. Książka skierowana jest do wychowawców, nauczycieli, pedagogów a także rodziców.

Dzieci i młodzież w procesie kształtowania postaw kulturowych : przewodnik po ścieżkach edukacji regionalnej, wielo- i międzykulturowej : materiały dla nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych : praca zbiorowa / pod red. Tadeusza Lewowickiego, Jolanty Suchodolskiej. - Kraków : Oficyna Wydawnicza "Impuls", 2012.

Książka przeznaczona jest jako pomoc dla nauczycieli gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zawiera przykładowe scenariusze zajęć do których dołączono wzory zabaw, gier i innych pomocy. Motywami przewodnimi są kwestie tożsamości, wprowadzanie w świat różnych kultur, prawidłowości rozwojowe oraz działania kształcące i wychowawcze.

Co możesz zmienić a czego nie możesz : (ucząc się akceptować siebie) : poradnik skutecznego samodoskonalenia / Martin E. P. Seligman ; przeł. Andrzej Jankowski. - Poznań : Media Rodzina, cop. 1994.

Amerykański psycholog w swoim kolejnym poradniku ukazuje, jak zmieniać na lepsze poszczególne dziedziny życia, radzić sobie z trudnościami oraz w jaki sposób zaakceptować to, czego zmienić się nie da. Autor porusza takie tematy jak lęk, depresja, złość, wstrząs pourazowy, niepokój codzienny.

Wiedza z sieci na cenzurowanym : czy można ufać Internetowi? / Karl Kruszelnicki ; z ang. przeł. Dorota Kozińska.- Warszawa : Klub dla Ciebie. Bauer-Weltbild Media, 2008.

Doktor Karl Kruszelnicki - australijski popularyzator nauki, pracował jako lekarz i inżynier.  Wygłasza odczyty w szkołach w całej Australii, pomagając młodym ludziom zyskać  nowe spojrzenie na wiele dziedzin nauki. W książce opisuje przykładowe prawdy i mity krążące po Internecie, uzasadniając je za pomocą sprawdzonych źródeł.

Z księgozbioru Biblioteki Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim oprac. Anna Osińska

Powrót do Aktualności Pedagogiczne 2014