Nr 71

Numer specjalny

„Wybieram bibliotekę"

Filmy Matrix oraz Alicja w Krainie Czarów jako archetypiczne opowieści mityczne / Adam Franke. - Warszawa : Wydawnictwo SBP, 2015

Publikacja ma charakter interdyscyplinarny, łączy kulturoznawczą, filmoznawczą i literaturoznawczą perspektywę analizy utworów. (...) Książka napisana jest w formie rozbudowanego eseju naukowego, z zaangażowaniem i pasją, którą zaraża czytelnika, a przy tym w sposób dojrzały i kompetentny. Autora cechuje rzetelność i sumienność w wykorzystaniu dostępnych opracowań, swoboda intelektualna w łączeniu różnych inspiracji badawczych, wreszcie odkrywczość interpretacyjna. [z recenzji prof. Grzegorza Leszczyńskiego]

 

Czytelnictwo w dobie informacji cyfrowej : rozwój, bariery, technologie / red. Maja Wojciechowska. - Warszawa : Wydawnictwo SBP, 2015

Książka, którą Państwu polecamy poświęcona jest współczesnym problemom czytelnictwa. Autorzy tekstów - pracownicy naukowi, bibliotekarze i biblioterapeuci - omawiają zagadnienia dotyczące psychologicznych, edukacyjnych i technicznych aspektów czytelnictwa. Czytelnictwo jest przez nich ujmowane jako proces komunikacji międzyludzkiej, niezależnie od wybranego nośnika treści i rodzaju transmisji danych, ale również jako forma uczestnictwa kulturowego, sposób czerpania wiedzy, źródło inspiracji i narzędzie budowania wspólnoty intelektualnej. Lektura może również służyć kształtowaniu wartości, postaw etycznych oraz wzbogacaniu sfery emocjonalnej. Wszystkie te walory kultury piśmienniczej zostały zestawione z niepokojącymi danymi wskazującymi na stopniowy zanik nawyków czytelniczych w społeczeństwie. Rodzi się zatem pytanie czy jest to proces nieodwracalny, czy też możliwy jest, dzięki odpowiednio dobranym instrumentom promocji, powrót do kultury czytelniczej. Odpowiedź znajdziecie Państwo w tej książce [www.sbp.pl/ wydawnictwo].

 

Biblioteka, książka, informacja, Internet : praca zbiorowa / pod red. Zbigniewa Osińskiego i  Renaty Malesy. - Lublin : Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2013.

Rewolucja informacyjna, rozwój społeczeństwa informacyjnego oraz gospodarki opartej na wiedzy generują znaczące i coraz szybsze przemiany w sferze funkcjonowania bibliotek i książek oraz elektronicznych zasobów informacji i wiedzy. Dostęp do informacji i umiejętność ich wykorzystania stają się znaczącymi czynnikami rozwoju społeczno-gospodarczego. Podstawą rosnącej ilości i dostępności informacji i wiedzy są zasoby Internetu. Stąd też zasadne jest systematyczne dokonywanie przeglądu badań naukowych w zakresie informatologii oraz dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania bibliotek, rozwoju książek, a także innych form udostępniania informacji, zwłaszcza takich praktyk i form, których szybki rozwój opiera się na wykorzystaniu Internetu. Znajomość tych zagadnień stała się kluczowa dla teoretyków i praktyków tworzenia, gromadzenia, udostępniania i przetwarzania informacji. Celem niniejszej książki jest kontynuacja przeglądu badań ze wspomnianego zakresu zagadnień. Składaja sie na nią prace badaczy i bibliotekarzy z kilkunastu uczelni i bibliotek naukowych z Polski i Ukrainy. Wybór problematyki podyktowany został zainteresowaniami autorów artykułów, którzy będąc specjalistami w swoich dziedzinach - sami określili, które zagadnienia są warte zaprezentowania potencjalnym czytelnikom [www.merlin.pl].

 

Warto mieć w bibliotece : książki dla dzieci 2010-2013 : katalog / Grażyna Lewandowicz-Nosal [i in.]. - Warszawa : Wydawnictwo SBP, 2015.

Celem katalogu jest próba stworzenia podstawowego zasobu biblioteki obsługującej dzieci w wieku od 0 do 13 lat. Wybrano książki opublikowane po raz pierwszy w latach 2010-2013 oraz nagrodzone i wyróżnione w różnych konkursach. Katalog zawiera także wykaz 41 serii adresowanych do dzieci w tym wieku. Jesteśmy przekonani o potrzebie tego typu publikacji jako pomocy do kształtowania przede wszystkim zbiorów bibliotek publicznych dla dzieci, ale też księgozbiorów szkolnych i domowych. Jest to również propozycja dla nauczycieli, szczególnie klas 0-3, aby weryfikowali proponowane uczniom lektury szkolne. Może to być wreszcie podpowiedź dla wydawców, aby wznawiali książki, nawet te nowsze, gdyż inaczej wiele ciekawych tekstów umiera - są zaczytane, zagubione, nie ma możliwości ich wymiany. Pojedyncze wydania książek, które zyskują sobie status poczytnych, ale nie wznawiane szybko znikają z obiegu, to jedna z charakterystycznych cech naszego rynku wydawniczego [www.sbp.pl/wydawnictwa].

 

Biblioblog w pigułce : poradnik dla bibliotekarzy / Barbara Maria Morawiec. - Warszawa : Wydawnictwo SBP, 2014.

Stwórz wirtualną wizytówkę biblioteki, pokaż jej działalność, zasoby i ciekawostki! Twórz i udostępniaj interesujące rzeczy o multimedialnym charakterze dzięki biblioblogowi! Zacznij swoją przygodę z blogowaniem już dziś i wejdź do świata blogosfery bibliotecznej. Dowiedz się, dlaczego bibliotekarze powinni blogować i jak uniknąć schematów, by być nieszablonowym i wyróżniającym się bibliotekarzem blogującym. Poradnik blogowy pokaże krok po kroku, jak założyć blog, jakie są rodzaje biblioblogów oraz wskaże filary prowadzenia dobrego bloga, które niewątpliwie prowadzą do sukcesu. Poznaj wiele przydatnych wskazówek, pomocnych rad udoskonalania swojego bloga i trików na „oszukanie" platformy blogowej. Ponadto poznaj sposoby na promocje i reklamę bloga, które pomogą zwiększyć ruch czytelniczy i statystyki. Pokaż przez bloga swoją bibliotekę jako instytucję otwartą i przyjazną dla czytelników. Poznaj sekrety bibliotecznego blogowania! Do zaczytania - do blogowania! [z okładki].

 Ze zbiorów Biblioteki Pedagogicznej w Mińsku Mazowieckim wybrała  Halina Lewsza

Powrót do