2022

Grudzień: Życzenia świąteczne,promocja na wystawie i na plakatach literatury świątecznej dla dzieci i dorosłych.

14 grudnia Bibliotekę Pedagogiczną odwiedzili uczniowie klasy 1a ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, obejrzeli bajkę „Miś i świąteczna choinka" w teatrzyku kamishibai, porozmawialiśmy też o zwyczajach i tradycjach, związanych z Bożym Narodzeniem, następnie dzieci wykonały własnoręcznie piękne kartki świąteczne.

13 grudnia odbyły się kolejne zajęcia (moduł emocje i przyjaźń) z Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek" w Szkole Podstawowej w Mistowie.

9 grudnia spędziłyśmy z podopiecznymi Domu Dziennego Pobytu Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej im. bł. Karoliny Kózkówny w Mińsku Mazowieckim, zorganizowałyśmy przedpołudnie z literaturą.

Szkolenie: Trening odporności psychicznej dla dzieci i młodzieży oraz Prace plastyczne i ozdoby świąteczne (www. famiga.p);  Biblioteka marzeń (LSDN w Lublinie); Canva Integracje (Aktywny Nauczyciel); Komunikacja - sztuka, technika, sposób życia(MSCD Siedlce)

7 grudnia w atmosferze mikołajkowej gościłyśmy 4-latków z Huty Mińskiej z opiekunami. Przedszkolaki obejrzały teatrzyk Kamishibai i  zbiór „Magicznych książek", które znajdują się w bibliotece.  

6.12 - szkolenie dla pracowników: Jak chronić się przed manipulacją w kontakcie w trudnym klientem

29.11 - szkolenie: Jak pisać do internetu? Redagowanie tekstów

22 listopada - na spotkaniu zaprezentowano jubileuszowe reminiscencje z okazji 70-lecia Biblioteki Pedagogicznej w Mińsku.  oraz wręczono nagrody w Powiatowym Konkursie Pięknego Czytania pod patronatem Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego i  w konkursie na "Plakat promujący bibliotekę". Następnie laureaci pierwszych miejsc przeczytali teksty polskich romantyków. Spotkanie uświetnił występ artystyczny zespołu "Kreska" przygotowany przez uczniów ze Szkół Salezjańskich w Mińsku Mazowieckim. W uroczystości wzięło udział 80 osób.

19 listopada szkolenie SBP - Bibliotekarz kreatorem

W dniach 15-16 listopada 2022 r. odbył się XI Powiatowy Konkurs Pięknego Czytania, udział w nim wzięło 123 uczniów 

9 listopada Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach obchodziła swój Jubileusz - 70-lecie działalności. Uczestniczyliśmy w uroczystościach i wysłuchaliśmy wykładu prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu dr hab. Piotra Łuszczykiewicza na temat "Komunikowanie - sztuka, technika, sposób życia".

27 października Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej im. bł. Karoliny Kózkówny w Mińsku Mazowieckim  otrzymali od nas i SP w Mistowie herbatę wraz z życzeniami z okazji Dnia Seniora. 

26 października odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „PLAKAT PROMUJĄCY BIBLIOTEKĘ". W konkursie wzięło udział 75 uczestników w dwóch kategoriach: klasy IV-VIII szkoły podstawowej (29) i szkoły ponadpodstawowe (46).

24 października odwiedziły naszą bibliotekę dzieci z Przedszkola Miejskiego z Oddziałem Specjalnym i Oddziałem Integracyjnym nr 4 z Grupy Muszelki, które miały przyjemność uczestniczyć w lekcji bibliotecznej poświęconej tematyce baśni „Czerwony Kapturek".(26 osób)

21 października odbyła się  gra miejska Życie i twórczość Michaliny Chełmońskiej-Szczepankowskiej oraz konkurs pięknego czytania utworów poetki. Udział wzięło 60 uczestników. 

20 października - szkolenie: Wykorzystanie technik coachingowych w pracy dydaktyczno-wychowawczej. Elementy coachingu w praktyce.

19 października - spotkanie dla bibliotekarzy Magiczna podróż po literaturze, różne oblicza książki,  prezentację książek nietypowych przedstawiła Renata Jaroszewska bibliotekarz Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach filii w Sokołowie Podlaskim, przygotowałyśmy również prezentację naszych magicznych zbiorów i nowości.

18 października - w ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek" odbył się bal połączony z głośnym czytaniem bajek, pt. „Dzień postaci bajek". Uczestniczyli uczniowie z Mistowa z czterech klas. Kl. „0", kl. 1, kl. 2 i kl. 3, w sumie ponad 50 osób 

5-6 i 10-11 października: szkolenie e-biblioteki

5.10: udział prac. w szkoleniu"Praca z uczniem z doświadczeniem traumy w klasie zróżnicowanej językowo"

4 października - pierwsze zajęcia z Projektu, poruszyły one bardzo ważny temat promujący dobre zachowanie, dotyczący używania słów: proszę, dziękuję i przepraszam We wrześniu 2022 r. nasza biblioteka wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Mistowie przystąpiły do Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek" czyli Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni.  

29 września: spotkanie dla pedagogów w ramach sieci współpracy na temat Wsparcie szkół i przedszkoli w pracy z uczniami z Ukrainy zorg. z inicjatywy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej odbyły się w naszej Czytelni, przygotowano wystawę publikacji, Aktualności Pedagogiczne 113 i ulotki promujące literaturę pedagogiczną w/w temat. 

wrzesień - promowano na plakatach poradniki dla nauczycieli, uczniów i rodziców, które pomogą rozwiązać różne problemy oraz jak radzić sobie z depresją.

Udział pracownika w akcji Cała Polska czyta dzieciom w Miejskim Przedszkolu  nr 6

27.09: udział pracownika w spotkaniu autorskim z Grzegorzem Kasdepke i Hubertem Klimko-Dobrzanieckim w Siedlcach,

23-24.09 - zajęcia z  języka polskiego dla obcokrajowców prowadzone przez wolontariuszy

22.09: szkolenie po reinstalacji nowej wersji Proliba

19.09 :  szkolenie Jak promować działalność biblioteki, budować wizerunek w mediach i zdobywać nowych czytelników.

16.09: udział w Jesiennych Targach Książki w Warszawie 

14 września 2022 r. w sali kameralnej MDK odbyły się II Mińskie Spotkania Historyczne z okazji 600. lecia powstania parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mińsku Mazowieckim. Głównymi organizatorami przedsięwzięcia, któremu patronował ks. proboszcz Jerzy Mackiewicz była Biblioteka Pedagogiczna filia w Mińsku Mazowieckim oraz Zespół Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, wspierane przez Muzeum Ziemi Mińskiej, Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego i Miejski Dom Kultury. Spotkanie poprowadził Dyrektor MZM Leszek Celej.Licznie zgromadzeni uczestnicy w tym młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego mieli możliwość wysłuchania interesujących wystąpień. (150 osób)

5 września gościliśmy ucz. kl. 7a ze SP nr 6 z opiekunami. Młodzież wzięła udział w warsztatach zorganizowanych w ramach obchodów Roku Polskiego Romantyzmu. Uczniowie zwiedzili wystawę i wykonali ilustracje do utworu Adama Mickiewicza "Świtezianka", które będą wykorzystane do przedstawień teatrzyku kamishibai. Ponadto ucz. rozwiązywali zagadki, zapoznali się z katalogiem komputerowym biblioteki i wyszukali wybrane publikacje o romantyzmie.  

3 września 2022 odbyło się Narodowe Czytanie, lekturą tej edycji były Ballady i romanse Adama Mickiewicza w dwusetną rocznicę ich opublikowania. Czytali z nami poloniści, bibliotekarze, czytelnicy i dzieci. Uczestnicy pięknie przeczytali wybraną balladę, która przeniosła słuchających w romantyczną rzeczywistość XIX wieku. W czasie Narodowego Czytania słuchacze wykonali własnoręczne wianki z przygotowanych kwiatów. 

Sierpień -plakaty i wystawy promujące zbiory biblioteki, wydarzenia i rocznice:78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego,

Lipiec - wystawy i plakaty promujące rocznice, święta i zbiory biblioteki: nowości lipca, Książka Tygodnia, międzypokoleniowa literatura do rodzinnego czytania, czytanie w podróży,  11 lipca - Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, Józef Ignacy Kraszewski - 210. rocznica urodzin;

- wystawa wakacyjna prac plastycznych Uczestników Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy pt. „Tworzenie - moja pasja".  

Czerwiec - przygotowano wystawę i  plakaty promujące zbiory: literatura z historią w tle, nowości biblioteki, bajki w języku ukraińskim,  literatura do uczenia się i nauczania w języku obcym, nowości na wakacje, literatura dwujęzyczna.

21 czerwca odbyła się w bibliotece konferencja dla nauczycieli i warsztaty dla uczniów nt. "MaKI - Mazowieckie Kluby Integracyjne - o sile działań edukacyjnych wspierających i integrujących uczniów" zorganizowana przez MSCD i OEiZK w Warszawie. Konferencja dotyczyła integracji dzieci z Ukrainy. Omówiono założenia projektu MaKi i zaprezentowano kilka metod pracy z dziećmi. W części warsztatowej dzieci i dorośli mogli poznać scratch, zasady gry w warcaby, Teatrzyk Kamishibai i Magiczną Książkę.

14 czerwca obchodziliśmy Święto Wolnych Książek. Celem święta jest promowanie idei bookcrossingu oraz czytelnictwa, a także uwolnienie jak największej ilości książek. Przygotowaliśmy promocję akcji i książki na półkę (II piętro). 

6 czerwca - w spotkaniu autorskim z panią Stanisławą Gujską uczestniczyły dzieci z kl. 1a, 3a SP w Wielgolesie oraz kl. 2a ze SP Salezjańskiej. (70 osób)

6 czerwca, gościliśmy dzieci z Ukrainy, które poznały bibliotekę i uczestniczyły w lekcji języka polskiego. 

31 maja w naszej placówce Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Mińsku Mazowieckim zorganizowała dla pedagogów i psychologów szkolnych w ramach współpracy sieci spotkanie warsztatowe na temat " Prezentacja procesu diagnostycznego dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego oraz omówienie ich funkcjonowania w szkole". Spotkaniu towarzyszyła wystawa najnowszej literatury z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz promocja wizualna książek w postaci plakatów, bibliografii adnotowanej i Aktualności Pedagogicznych. (35 osob)

24.05 - zajęcia plastyczne dla dzieci (6 osób)

Maj -plakaty i wystawy promujące książki i rocznice: polecamy nowości Wydawnictwa Literatura dla dzieci i młodzieży, 26 maj Dzień Matki, 1 czerwca Dzień Dziecka

16 maja w naszej bibliotece trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim uczestniczyli w spotkaniu z magiczną książką. (26 osób)  

10 i 12 maja odwiedzili nas uczniowie kl. II c (24), II b (23) i kl. 0 (25) ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. H. Sienkiewicza w Mińsku Mazowieckim.  "Magiczna biblioteka" to propozycja obejmująca przedstawienie teatrzyku kamishibai, zapoznanie z ciekawymi książkami w różnej formie graficznej i wydawniczej, a także możliwość zwiedzania biblioteki.

9 maja - spotkanie dla nauczycieli i bibliotekarzy z Panią Wiesławą Jędrzejczyk - Redaktor Naczelną Wydawnictwa Literatura - "Świat wartości w książkach Wydawnictwa Literatura".

8 maja - wystawa książek dotyczących wartości w życiu człowieka.

Promocja plakatowa  XIX OgólnopolskiegoTygodnia Bibliotek pod hasłem BIBLIOTEKA - ŚWIAT W JEDNYM MIEJSCU, przygotowanie programu, wystaw, nowości.

Udział w obchodach Powiatowego Dnia Bibliotekarza (MBP).

8 maja - w Galerii pokonkursowa wystawa prac plastycznych Mińszczanie w krzywym zwierciadle. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 6 im. H. Sienkiewicza w Mińsku Mazowieckim.  

25 kwietnia - warsztaty dla nauczycieli Nieszablonowe pomysły na promocję czytelnictwa oraz promocja książki Anny Sumińskiej "Spotkanie z Mińskiem Mazowieckim".

22 kwietnia Dzień Ziemi - wystawa publikacji.

17 kwiecień - życzenia i promocja nowości wydawniczych na Święta Wielkanocne.

13 kwietnia Dzień Pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej - prezentacja publikacji na plakacie i wystawie.

4 kwietnia odwiedziły nas dzieci z kl. I ze Szkoły Podstawowej w Mistowie. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach w czasie których obejrzały: japoński teatrzyk kamishibai, różne formy wydawnicze książek dla najmłodszych, wysłuchały opowiadania „Basia i Wielkanoc" i przygotowały wielkanocne ozdoby świąteczne. 

2 kwietnia Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie - prezentacja publikacji ns stronie www, na wystawie i plakatach.

24 marca odwiedziła nas grupa trzylatków z  Przedszkola Miejskiego nr 4 w Mińsku Mazowieckim. Dzieci poznały wywodzący się z Japonii teatrzyk kamishibai. (19 osób) 

Marzec - promocja Fb i na plakatach przed biblioteką literatury terapeutycznej dla dzieci i młodzieży polecaną przez Hannę Diduszko.

Marzec - prezentacja nowości na wystawie i plakatach z okazji świąt:12 marca - Dzień Matematyki, 18 marca Europejski Dzień Mózgu, 21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa, 24 marca - Narodowy Dzień Życia, 25 marca - Światowy Dzień Czytania Tolkiena

17 marca - Udział pracowników biblioteki w jury Konkursu poetyckiego "Ruch to zdrowie" zorganizowanego przez Przedszkole Miejskie nr 1 w Mińsku Mazowieckim.  

17 marca odwiedziły nas dzieci  (grupa 4-5 latków) z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Przedszkolaki poznały wywodzący się z Japonii teatrzyk kamishibai (20 osób).

10 marca odbyło się autorskie spotkanie z Tomaszem Sobanią, w którym uczestniczyła młodzież z mińskich szkół: Salezjańskiej SP, SP nr 5 i SP nr 3 (ok. 90 osób). 

Marzec - wystawa nowości literatury i publikacji oraz popularyzacja wydarzeń, świąt oraz rocznic: 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", 6 marca Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych, 8 marca Dzień Kobiet - wystawa biografii wybitnych kobiet, przygotowaliśmy również plakat Solidarni z Ukrainą - zbiórka książek dla uchodźców oraz  broszurki - "Niezbędnik ukraińsko-polski". 10 marca wystawa: Józef Wybicki - 200. rocznica śmierci.

Udział bibliotekarzy w szkoleniach MSCDN: Kolorowanie na dywanie (5 godz.); Biblioterapia w nowoczesnym procesie edukacji, wychowania i terapii (15 godz.); kreatywność na co dzień, czyli edukacja z wyobraźnią. Inspiracje ekologiczne (3 godz.)

Luty -plakaty promujące nowości pedagogiczne, półkę bookcrosingową,  projekt "Mała książka - wielki człowiek", usługi biblioteki, serię książek Miś Pracuś z ruchomymi elementami do poczytania z dziećmi.

Luty - promocja publikacji, wydarzeń i świąt: Dzień Bezpiecznego Internetu (8.02); Walentynki (14.02), Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego (21.02), plakaty promujące literaturę pedagogiczną dla nauczycieli i wychowawców oraz rodziców.

Styczeń - przygotowano plakaty promujące bibliotekę i zbiory oraz literaturę na ferie dla dzieci, młodzieży i nauczycieli i wystawę nowości.

Styczeń - promocja pisarzy z okazji rocznic i zbiorów biblioteki: Bolesława Leśmiana w 145. rocznicę urodzin (22.01), Astrid Lindgren w 20. rocznicę śmierci (28.01).

Styczeń - wystawa i popularyzacja literatury: Umberto Eco  w 90. rocznicę urodzin (5.01) oraz publikacji o Ignacym Łukasiewiczu w 140. rocznicę śmierci (7.01), prezentacja twórczości Melchiora Wańkowicza w 130. rocznicę urodzin (10.01).

Styczeń - wystawa publikacji w Czytelni prezentująca twórczości i publikacji biograficznych patronów 2022 roku: Marii Grzegorzewskiej, Józefa Wybickiego, Ignacego Łukasiewicza i Józefa Mackiewicza.