Konkursowe spotkania z poezją w bibliotece i w leśniczówce

Data publikacji: 15 listopada 2023

    W piśmie przewodnim do konkursu czytamy między innymi, że jego cel to upowszechnianie piękna słowa  literackiego, spotkanie z regionalnymi twórcami i ich dorobkiem poetyckim, a przede wszystkim promocja postaci i twórczości prof. dr hab. Franciszka Kobryńczuka, urodzonego w Długich Grzymkach gmina Ceranów lekarza weterynarii i nauczyciela akademickiego, poety obdarzonego niezwykłym talentem literackim i dydaktycznym, człowieka o nieprzeciętnej osobowości, skromnego, wrażliwego, otwartego na drugiego człowieka, serdecznego wobec dzieci i młodzieży, piewcy Ziemi Podlaskiej, który pozostawił po sobie to, co nie przemija - piękne słowa utrwalone na papierze.

     Tegoroczny konkurs składał się z części recytatorskiej i Konkursu „Wierszem i prozą o Profesorze". Recytacje odbywały się w sokołowskiej Bibliotece Pedagogicznej 19 października - przedszkolaki, ucz. szkół średnich i dorośli oraz 20 października -  ucz. szkół podstawowych klas I- IV i V- VIII. Recytatorów oceniała Komisja Konkursowa w składzie: Bożena Mrozowska- Gozdołek, Artur Ziontek i Piotr Siemieniuk. W grupie przedszkolaków I miejsce zajął Miłosz Miściorak z Gminnego Przedszkola w Sabniach, II- Joanna Ryciak z MP nr 5 w Sokołowie Podlaskim, III- Maciej Nasiłowski z przedszkola w Kupientynie. W kategorii uczniowie szkół średnich i dorośli I miejsce przyznano Agacie Kwapisz z I LO w Sokołowie Podlaskim, II- Pawłowi Gąsowskiemu z I LO, III- Andrzejowi Adamczukowi ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Sokołowie Podlaskim. Wyróżnienia: Kuba Majchrzyk z ZSS im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim, Maria Rozbicka z I LO oraz Kacper Kopa z ZS nr 1 w Sokołowie Podlaskim. W  kategorii uczniowie szkół podstawowych kl. I- IV pierwsze miejsce zajął Mikołaj Filipczak, II- Zuzanna Grochowiec (oboje z PSP  nr 4 w Sokołowie Podlaskim), miejsce III- Wiktoria Bogucka ze Szkoły Podstawowej w Bogutach - Piankach. Wyróżnienia: Wiktoria Kościesza z PSP nr 2 w Sokołowie Podlaskim i Wiktoria Anyszewska z PSP nr 6. Wśród uczniów  klas V- VIII pierwsze miejsce zajęła Maja Szmurło ze Szkoły Podstawowej w Skibniewie, II- Weronika Karendys ze Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim, III- Stanisław Chmielewski z PSP nr 2. Wyróżnienia: Mateusz Gmitrzuk z PSP nr 3  i Maja Kazimierczuk z PSP nr 1. Dzięki KGW Chądzyń uczestnicy konkursu po zmaganiach mieli możliwość skosztowania potraw z darów lasu.

      Na  Konkurs „Wierszem i prozą o Profesorze" wpłynęło 30 prac w trzech kategoriach wiekowych: 28 osób napisało wiersze i 2 osoby prozę. Komisja w składzie: Artur Ziontek, Piotr Siemieniuk i Paweł Kryszczuk w I kategorii wiekowej przyznała I miejsce Małgorzacie Bernabiuk ze Szkoły Podstawowej w Kosowie Lackim. W II kategorii wiekowej I miejsce przyznano Aleksandrze Kowalskiej z I LO. W III kategorii wiekowej - osoby dorosłe I miejsce zajęła Monika Kur-Kowalska. Komisja wyróżniła Irenę Filipczuk i Stanisława Florczaka. W kategorii proza nagród nie przyznano.     

      Podsumowanie odbyło się 27 października 2023 w siedzibie Koła Łowieckiego „Sokół" na terenie Lasów Państwowych, w pięknej jesiennej scenerii. W programie było ognisko  rozpoczęte sygnałem myśliwskim zagranym na trąbce przez łowczego Piotra Izdebskiego, wspomnienia  wielu osób o Patronie wydarzenia, prezentacja wierszy przez laureatów konkursów. Nagrody laureatom wręczali Monika Jurczak, bratanica i chrześnica Profesora, która ze wzruszeniem i bardzo ciekawie opowiadała o wyjątkowej postaci Franciszka Kobryńczuka oraz Piotr Siemieniuk  przedstawiciel jury. Witold Radomski, założyciel Niezależnej Grupy Artystycznej CYGANERIA PODLASKA, przy gitarowym akompaniamencie wykonał kilka własnych kompozycji do słów wierszy Franciszka Kobryńczuka, patrona CYGANERII. Nie zabrakło obfitego poczęstunku przygotowanego głównie z darów lasu przez KGW Chądzyń.

      Istotną częścią przedsięwzięcia były wystawy: „Stare i nowe zabawki z drewna" oraz „Prof. Franciszek Kobryńczuk człowiek wielu talentów", prezentowane i w bibliotece, i w siedzibie Koła Łowieckiego „Sokół" oraz konkurs kulinarny dla członkiń Kół Gospodyń Wiejskich przygotowany przez KGW Chądzyń w ramach projektu „Las wokół nas" promującego Lasy Państwowe. Do konkursu zgłoszono 11 potraw. Komisja w składzie: Elżbieta Błońska, Marzena Hardej, Bożena Mrozowska- Gozdołek, Piotr Siemieniuk pod przewodnictwem Artura Ziontka I miejsce przyznała Cecylii Kur z KGW Białobrzegi za pasztet z dziczyzny, II miejsce - Małgorzacie Kur z KGW Chądzyń za zupę grzybową, III miejsce - Henryce Góral za kiełbasę z dzika.

      Organizatorami  byli: Stowarzyszenie „Lepsze Jutro Gminy Sterdyń" i Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach. Filia w Sokołowie Podlaskim. Organizatorzy dziękują darczyńcom za wsparcie, a uczestnikom za udział w konkursie, a Podkreślają też, że bogata oprawa wydarzenia była możliwa dzięki Samorządowi Województwa Mazowieckiego, Starostwu Powiatowemu w Sokołowie Podlaskim, PBS w Sokołowie Podlaskim, OSM Kosów Lacki, pani Monice Jurczak , Firmie PH „JACEK", I LO w Sokołowie Podlaskim, Kołu Łowieckiemu „Sokół", Lasom Państwowym, Cyganerii Podlaskiej oraz Kołu Gospodyń Wiejskich w Chądzyniu.

Jadwiga Ostromecka

Zdjęcia ze spotkań w galerii