II Powiatowy Konkurs Czytelniczy za nami

Data publikacji: 09 maja 2012

7 maja 2012 r. odbył się finał II Powiatowego Konkursu Czytelniczego dla uczniów kl. III - VI szkół podstawowych, poświęcony twórczości Astrid Lindgren. W ten sposób uczczono 10. rocznicę śmierci szwedzkiej pisarki, której książki od lat cieszą się popularnością.

Organizatorami konkursu był Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Węgrowie oraz Biblioteka Pedagogiczna w Węgrowie. Nad przebiegiem konkursu od etapu szkolnego do powiatowego czuwały: Małgorzata Wasiewicz, doradca metodyczny języka polskiego dla szkół podstawowych, i Bożena Kosiorek, kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Węgrowie.

Konkurs miał trzy etapy - szkolny, gminny i powiatowy. W etapie szkolnym, 10 stycznia 2012 r., wzięło udział 619 uczniów, przygotowywanych przez 73 nauczycieli. Uczniowie, którzy zdobyli co najmniej 78% punktów możliwych do uzyskania, zakwalifikowali się do następnego etapu. Eliminacje gminne odbyły się 20 marca i wzięło w nich udział 304 uczniów. Do finału konkursu zakwalifikowali się uczniowie, którzy uzyskali 86% punktów możliwych do zdobycia.

W finale wzięło udział 95 uczniów. Test finałowy uczestnicy pisali w Gimnazjum Gminy Liw w Węgrowie. Już po raz drugi szkoła otworzyła swe gościnne progi dla finalistów konkursu czytelniczego.

Po napisaniu testu finałowego uczestnicy wraz z opiekunami przeszli do Węgrowskiego Ośrodka Kultury, gdzie odbyło się wręczenie pamiątkowych dyplomów dzieciom i podziękowań nauczycielom. W uroczystości wzięła udział dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Węgrowie, Danuta Domańska. Uczestnicy finału wysłuchali także koncertu w wykonaniu Aleksandry Kosiorek i Beaty Sierpowskiej, uczennic I Liceum Ogólnokształcącego im. Adam Mickiewicza w Węgrowie.

Zgodnie z regulaminem konkursu, w każdej kategorii wiekowej trzy osoby, które osiągną najlepszy wynik, otrzymają nagrody ufundowane przez Starostę Powiatu Węgrowskiego.  Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się  w czerwcu w czasie tradycyjnego Śniadania u Starosty.

W tym miejscu organizatorzy składają podziękowania dyrektorom, nauczycielom i pracownikom obsługi za życzliwe przyjęcie i pomoc oraz Węgrowskiemu Ośrodkowi Kultury za pomoc w organizacji finału.

Dziękują wszystkim zaangażowanym osobom, uczniom, nauczycielom i  zapraszają do udziału w następnej edycji konkursu. Zwracają się również z prośbą do wszystkich zainteresowanych o przesyłanie do 15 czerwca 2012 r. (sekretariat@podn-wegrow.pl) propozycji lektur do III Powiatowego Konkursu Czytelniczego.