Aktualności

Dzwonkowa pasja Jolanty Talachy

Czy znasz kogoś, kto kolekcjonuje dzwonki? Nasza czytelniczka, Jolanta Talacha, ma wspaniałą kolekcję dzwonków ceramicznych, glinianych i metalowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. To już kolejna wystawa "Twoje pasje w naszej bibliotece" w ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek.

Data publikacji: 09 sierpnia 2023

29 lipca przypada Światowy Dzień Tygrysa

Święto zostało ustanowione w roku 2010 podczas Tiger Summit w St. Petersburgu. Ma na celu podniesienie świadomości w zakresie ochrony tygrysów i przypomnieć, że populacja tego największego i najsilniejszego dzikiego kota na świecie zmniejsza się w drastycznym tempie. Tygrys jest gatunkiem, któremu grozi całkowite wyginięcie w ciągu najbliższych kilkunastu, co najwyżej kilkudziesięciu lat.

Data publikacji: 29 lipca 2023

27 lipca – Dzień Samotnych

Problem samotności dotyczy praktycznie każdego z nas. Ludzie są zwierzętami stadnymi i do prawidłowego funkcjonowania potrzebują towarzystwa innych. Badania przeprowadzone na początku pandemii pokazały, że około 60% społeczeństwa odczuwa samotność. Problem dotyczy nie tylko singli, ale również osób starszych, porzuconych dzieci, a nawet ludzi w stałych związkach.

Data publikacji: 27 lipca 2023

Szachy - gra ponadczasowa

Międzynarodowy Dzień Szachów
20 lipca

Data publikacji: 20 lipca 2023

IBUK Libra

IBUK libra przedstawia książkę na lipiec

Co nas drażni, co nas wkurza

Flora Lichtman, Joe Palca

Według prognoz International Programs Center przy U.S. Census Bureau, 24 września 2010 roku o 19:32 czasu uniwersalnego populacja świata wynosiła 6 870 906 129 ludzi. Ta liczba robi wrażenie. Oznacza bowiem, że 24 września 2010 roku istniało ponad 6,8 miliarda opinii na temat tego, co jest najbardziej irytującą rzeczą na świecie.
Data publikacji: 11 lipca 2023

2 lipca – 100 rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej

Poetka, tłumaczka, eseistka, felietonistka, krytyczka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, założyciela Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, członkini Polskiej Akademii Umiejętności, dama Orderu Orła Białego i patronka roku 2023.

Data publikacji: 02 lipca 2023

Odwiedziny Dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu

23 czerwca gościliśmy w naszej placówce Mirosława Krusiewicza, Dyrektora Departamentu Edukacji Publicznej i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Data publikacji: 26 czerwca 2023

24 czerwca – 185. rocznica urodzin Jana Matejki

Malarz, rysownik związany z Krakowem, najwybitniejszy reprezentant nurtu historyzmu w malarstwie polskim. Urodzony w 1838 w Krakowie, zmarł tamże w 1893.

Data publikacji: 24 czerwca 2023

23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca

Dzień Ojca to międzynarodowe święto obchodzone w wielu krajach, ale w różnych terminach. W Polsce Dzień Taty przypada na 23 czerwca. Rola ojca powoli się zmienia, a zmiany te podążają w pozytywnym kierunku. Dzisiaj tata to coraz częściej towarzysz zabaw, aktywny opiekun oraz przyjaciel dla dzieci i prawdziwy partner dla mamy.

Data publikacji: 23 czerwca 2023

#TataTeżCzyta

Już w piątek Dzień Ojca. Obowiązkowa okazja do świętowania, bycia razem i wspólnego czytania. W naszej bibliotece trwa akcja #TataTeżCzyta.

Data publikacji: 22 czerwca 2023