Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach

POLECAMY:


Karski i władcy ludzkości. Reż., scen., zdj. Sławomir Grünberg ; scen. Katka Reszke, E. Thomas Wood. Warszawa : Kino Świat, [2015] (DVD 72 min)

Film zrealizowany w nowatorskiej formule łączącej unikalne materiały archiwalne i sekwencje animowane. Obraz ten przedstawia postać i historię Jana Karskiego - bohatera Polskiego Państwa Podziemnego.
Jan Karski, pseudonim „Witold", jako pierwszy człowiek na świecie ujawnił przed państwami zachodniej koalicji okrucieństwa i masowe zbrodnie, jakich hitlerowcy dopuszczali się na terenie Polski. Był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, potajemnie wysłanym do warszawskiego getta z misją rozpoznania sytuacji Żydów w przededniu „ostatecznego rozwiązania". Jego celem było przekazanie światu wstrząsających informacji o tragedii narodu żydowskiego. „Jeżeli nie będzie interwencji aliantów, to w ciągu półtora roku ludność żydowska przestanie istnieć" - donosił w tzw. „Raporcie Karskiego", który oparty był głównie na wiedzy zdobytej przez Jana Karskiego jako naocznego świadka. Niestety, informacje o Holokauście, przemycone przez Karskiego na Zachód, znalazły się wówczas na 16. stronie „New York Timesa". Kilka lat temu amerykański „Newsweek" uznał Jana Karskiego za jedną z najwybitniejszych postaci, a jego wojenną misję określił jako jeden z moralnych kamieni milowych cywilizacji dwudziestego stulecia.

źródło opisu: http://www.filmweb.pl/film/Karski+i+w%C5%82adcy+ludzko%C5%9Bci-2015-737894/descs

Wysocki. Reż. Petr Buslov ; scen. Nikita Vysockij. Warszawa : Kino Świat, [2014] (DVD 127 min)

Koniec lat 70-tych. Włodzimierz Wysocki, słynny rosyjski poeta, aktor i pieśniarz, znajduje się u szczytu swojej kariery. Jest najbardziej rozpoznawalną osobistością Związku Radzieckiego. Poznaje wspaniałą kobietę, która wydaje się miłością jego życia. Tymczasem służba bezpieczeństwa śledzi każdy krok artysty, a on sam czuje narastające zmęczenie i traci wenę do pisania nowych tekstów. Wskutek nadużywania alkoholu i narkotyków stan jego zdrowia pogarsza się z dnia na dzień. Podczas jednego z koncertów, dostaje ataku serca i zapada w śmierć kliniczną. Jego życiu zagraża ogromne niebezpieczeństwo. Czy uda mu się jeszcze spotkać z ukochaną?

źródło opisu: http://www.filmweb.pl/film/Wysocki-2011-645449/descs

Apartament. Reż. Maciej Czajkowski, Przemysław Häuser ; scen. Przemysław Häuser, Marek Zając, Przemysław Reichel, Maciej Czajkowski, Piotr Kraśko. Warszawa : Kino Świat, [2015] (DVD 68 min)

„Apartament" daje widzom niepowtarzalną szansę poznania Papieża Polaka takim, jakim znało go tylko kilku najbliższych przyjaciół i współpracowników. W filmie wykorzystano niezwykłe, niepublikowane do tej pory materiały wideo, stanowiące zapis prywatnych wyjazdów, rozmów i spotkań Jana Pawła II. W filmie usłyszymy - między innymi - wspomnienia kardynała Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza i przyjaciela Ojca Świętego, który towarzyszył mu przez prawie 40 lat - począwszy od czasów krakowskich, aż do ostatnich dni w Watykanie, Arturo Mari - osobistego fotografa Jana Pawła II, a także ochroniarza Egildo Biocca oraz innych ludzi, którzy mieli okazję poznać Ojca Świętego w mniej oficjalnych okolicznościach, podczas Jego prywatnych wędrówek i urlopów.

źródło opisu: http://www.filmweb.pl/film/Apartament-2015-740119/descs

 

 

Pilecki. Reż. Mirosław Krzyszkowski ; scen. Mirosław Krzyszkowski, Bogdan Wasztyl. [Warszawa] : Kondrat-Media, 2015 (DVD 80 min)

Rotmistrz Witold Pilecki. Człowiek, który z własnej woli dał się zamknąć w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, by wysłać do aliantów raporty o sytuacji więzionych tam osób. Polak, którego brytyjski historyk Michael Foot uznał za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi oporu podczas II wojny światowej. Przez ponad 40 lat nie wolno było wymawiać w Polsce jego nazwiska. Dziś już można...

źródło opisu: http://multibook.pl/pl/p/Pilecki-DVD/6497

 

 

Car. Rreż. Pavel Lungin ; scen. Aleksei Ivanov. Warszawa : Kino Świat, cop. 2011 (DVD 119 min)

W ogarniętej niepokojami XVI - wiecznej Rosji Iwan Groźny głęboko wierzy, że została mu powierzona święta misja. Przekonany jest o swej umiejętności interpretacji boskich znaków i widzi zbliżający się nieuchronnie Sąd Ostateczny. Wprowadza władzę absolutną, bezlitośnie niszcząc każdego, kto stanie mu na drodze. Gdy wokół rządzi terror, Filip - zwierzchnik klasztoru na Wyspach Sołowieckich, człowiek uczony, a zarazem bliski przyjaciel Iwana, postanawia przeciwstawić się natchnionej tyranii. Dochodzi do starcia pomiędzy dwoma skrajnie odmiennymi wizjami świata, które zniszczy moralność i sprawiedliwość, Boga i ludzi. Nakręcony z wielkim rozmachem film ze znakomitymi rolami Mamonowa i Jankowskiego. Alegoria Rosji czasów stalinowskich.

źródło opisu: http://www.filmweb.pl/film/Car-2009-516661/descs