Biblioteka Pedagogiczna w Siedlcach

POLECAMY:

Lokatorka / scen. Jacek Matecki, Tomasz Klimala ; reż. Michał Otłowski. - Warszawa : Kino Świat, 2022 (114 min)

Spokój mieszkańców kamienicy na warszawskim Mokotowie burzy pojawienie się rzekomego, prawnego właściciela budynku. Stosując bezwzględne metody, mężczyzna zaczyna zmuszać kolejne rodziny do wyprowadzki. Najbardziej zdeterminowana w walce o prawo do swego mieszkania jest Janina Markowska. Kobieta nie zamierza opuścić domu, w którym jej rodzina mieszka od ponad 70 lat. Kiedy jednak obiekt pustoszeje, a Janina znika w tajemniczych okolicznościach, policja rozpoczyna dochodzenie. Prowadzi je stojąca na czele specgrupy oficer - Anna Szerucka. Kolejne poszlaki naprowadzają funkcjonariuszkę na trop intrygi, w którą zamieszani są politycy, agenci dawnych służb oraz wysoko postawieni członkowie palestry. Rozpoczyna się nierówna walka z układem, której stawką jest życie oraz prawa wyrzucanych na bruk mieszkańców.

źródło opisu: https://www.filmweb.pl/film/Lokatorka-2021-870120

Zupa nic / scen. i reż. Kinga Dębska. - Warszawa : Kino Świat, 2022 (90 min)

Marta jest romantyczką i szkolną ofiarą losu. Dzieli pokój z siostrą Kasią i babcią, która zamiast bajek opowiada wnuczkom powstańcze historie. W pokoju za ścianą swe małżeńskie życie toczą rodzice, Tadek i Elżbieta. On jest stale upokarzanym przez system inteligentem, który po pracy pędzi bimber i po cichu zazdrości opływającemu w dobrobyt szwagrowi. Ona jest przewodniczącą zakładowej Solidarności z potrzebą wolności i marzeniem, żeby w końcu wyrwać się z Polski. Prawdziwe emocje dla całej rodziny zaczną się jednak wtedy, gdy pod blokiem stanie wymarzony pomarańczowy maluch. Ela i Tadek odkryją powołanie do handlu oraz zagranicznych wojaży, a dorastająca Marta po raz pierwszy w życiu naprawdę się zakocha.

źródło opisu: https://www.filmweb.pl/film/Zupa+nic-2021-860891

Korona królów. Odc. 330-357 / reż. Wojciech Pacyna [i 5 innych]. - Warszawa : Telewizja Polska, 2022 (697 min)

Barwna kostiumowa opowieść o kulisach panowania polskich władców. Kolejny okres, którego dzieje możemy śledzić, to panowanie dynastii Jagiellonów. Jej założycielem był wielki książę litewski Jagiełło (lit.Jogaila), który po ślubie z królową Polski Jadwigą Andegaweńską został koronowany na króla Polski jako Władysław II Jagiełło. Czasy zmagań z Krzyżakami, budowa silnego państwa, intrygi i walka o polityczne wpływy, a także miłość i ludzkie namiętności na dworze królewskim w barwnej kostiumowej oprawie - to świetna lekcja średniowiecznej historii Polski.

źródło opisu: https://www.empik.com/korona-krolow-sezon-3-odcinki-330-357-pacyna-wojciech-soltysiak-jacek-krysiak-jerzy-fiedziukiewicz-piotr-nowak-szymon,p1292109594,film-p