Kurierek Nowości Nr 3 (244) - Rozwój osobisty

Kurierek do pobrania

Rozwój osobisty

Mianem tym określa się najczęściej podejmowanie działań, których celem jest dążenie do osiągnięcia pełni ludzkiego potencjału. W praktyce oznacza to stopniowe i regularne ulepszanie siebie, a co za tym idzie, usprawnianie jakości życia. Dotyczy to wielu jego obszarów, w tym społecznego, emocjonalnego czy zawodowego.

1. Barbaro Natalia. Czuła przewodniczka : kobieca droga do siebie. - Warszawa : Wydawnictwo Agora, 2021 (sygn. 124227, 125467)
     Dlaczego kobiety grają role, które wcale im nie odpowiadają? Czemu pracują ponad siły i surowo oceniają się za najmniejsze uchybienia? Jak sprawić, by wewnętrzny głos, mówiący kobiecie o jej potrzebach i marzeniach, był słyszany wyraźniej niż nakazy i wymogi kultury? Autorka zaprasza w podróż pod opieką Czułej Przewodniczki - kobiecej intuicji i mądrości. Idealna lektura dla kobiet, które czują, że w ich życiu za dużo jest powinności, a za mało radości.
źródło opisu: https://natuli.pl/pl/p/Czula-przewodniczka.-Kobieca-droga-do-siebie/22391

2. Dweck Carol. Nowa psychologia sukcesu : nastawienie na rozwój to gwarancja sukcesu. - Warszawa : Muza, 2021 (sygn. 125556)
     Jedno proste przekonanie na swój temat w dużej mierze kontroluje nasze życie, przenikając wszystkie jego obszary. Większość naszych wyobrażeń o własnej osobowości wyrasta z tego podstawowego nastawienia, które jest również źródłem wielu tendencji uniemożliwiających nam realizację życiowego potencjału. W książce wyjaśniono kwestie nastawień i pokazano czytelnikowi, jak je wykorzystać w życiu codziennym.
źródło opisu: https://www.gwp.pl/nowa-psychologia-sukcesu-nastawienie-na-rozwoj-to-gwarancja-sukcesu.html

3. Grange Pippa. Jak pozbyć się lęku i zacząć żyć. - Warszawa : Muza, 2021 (sygn. 125966)
     Strach podcina skrzydła wszystkim, niezależne od statusu społecznego, wiedzy, majątku czy umiejętności. Choć generalnie łakniemy w życiu spełnienia, szczęścia i zwycięstwa, rzadko kiedy potrafimy się cieszyć tym, co mamy, zdobywamy czy osiągamy. Dr Grange przyczyn naszego niezadowolenia, braku głębokiej satysfakcji upatruje w lęku, strachu, który pozbawia nas radości, odbiera wiarę w siebie, niszczy zaufanie do innych i ogranicza naszą duchową wolność. Pod jego wpływem wstydzimy się siebie albo pragniemy całkowitej kontroli nad innymi. Autorka, na przykładach zaczerpniętych z własnej praktyki zawodowej, dzieli się radami i wskazówkami, które mają nam pomóc w pokonaniu lęków.
źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/jak-pozbyc-sie-leku-i-zaczac-zyc-6794079-ksiazka.html

4. Isaacs Emma. Improwizuj. - Kraków : Znak Koncept, 2021 (sygn. 125214)
     Kobiety często uważają, że nie są wystarczająco dobre ani dość mądre, by wyjść poza swoją strefę komfortu. Wmawiają sobie, że nie są gotowe, by robić to, o czym marzą. Czekają, aż będą perfekcyjnie przygotowane, i wciąż się wahają. Często paraliżuje je strach. Improwizuj to skierowane do nich wezwanie, by robiły to, co je przeraża, nie bały się potknięć, otrząsały się z niepowodzeń i próbowały po raz kolejny. Autorka pokazuje, co jest naprawdę ważne: koncentrowanie się na osiąganiu swoich celów i spełnianie marzeń.
źródło opisu: https://www.znak.com.pl/ksiazka/improwizuj-isaacs-emma-206888

5. Kay Katty, Shipman Claire. Pewna siebie kobieta. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2021 (sygn. 125022)
     Autorki opisują i analizują mechanizm budowania pewności siebie oraz proponują skuteczne techniki poznawczo-behawioralne, które pozwolą wzmocnić i docenić poczucie własnej wartości. Ta książka to pierwsza pomoc dla wszystkich kobiet, które chcą być silne, wolne i pragną realizować się w dowolnej dziedzinie, z pewnością siebie, świadomością własnej siły i sprawczości oraz wbrew męskiej kulturze przywództwa i patriarchalnym wzorcom, stojącym na drodze do sukcesu.
źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/3891/pewna-siebie-kobieta

6. Kermadec Monique. Jak łatwiej żyć. - Łódź : Wydawnictwo Feeria, 2021 (sygn. 125826)
     Wielu bardzo zdolnych dorosłych wciąż czuje się źle ze swoją niezwykłością. Poczucie inności, będącej wynikiem wyższej, a zarazem odmiennej inteligencji, zepchnęło ich na margines życia, przez co wciąż nie odnaleźli swojej ścieżki i cierpią z powodu impasu, w którym utknęli. Skrycie marzą o wolności, mając nadzieję, że ich inność w końcu przestanie być więzieniem, a stanie się źródłem radości i inspiracji. Celem psycholożki, Monique de Kermadec, jest danie nadinteligentnym ludziom nadziei, wskazanie im działań, które sami będą musieli podjąć, i etapów, które powinni pokonać, żeby dojść do celu, jakim jest pogodzenie się ze swoją szczególną osobowością i nauczenie się, jak ją wykorzystywać.
źródło opisu: https://www.znak.com.pl/ksiazka/jak-latwiej-zyc-dla-zbyt-inteligentnych-i-skomplikowanych-de-kermadec-monique-189128

7. Kuszewska Magdalena. Dobre nawyki : zakochaj się w życiu na nowo. - Gliwice : Helion SA, cop. 2021 (sygn. 124229)
     Powtarzalność równa się nuda? Nie zawsze. Nawyki to prosta droga do zgnuśnienia? Może być dokładnie na odwrót! Czy rutyna może być kluczem do szczęśliwego życia? "Jesteśmy tym, co w życiu powtarzamy", mawiał Arystoteles. Dobry nawyk od złego różni się tak, jak uskrzydlająca medytacja od klepania mantr. Jest fundamentem, podstawą rozwoju, szczęścia, spełnienia. Zły nawyk nudzi, otępia, ogranicza. Autorka książki proponuje dwadzieścia pięć zdrowych, rozwijających nawyków, które monotonną rutynę zmienią w rytuały, których pielęgnowanie ma głęboki sens.
źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/dobre-nawyki-zakochaj-sie-w-zyciu-na-nowo-6747632-ksiazka.html

8. Maciąg Agnieszka. Dobrostan : o szczęśliwym, bogatym i spełnionym życiu. - Kraków : Wydawnictwo Otwarte, 2021 (sygn. 126228)
     Agnieszka Maciąg to uznana autorka książek o samorozwoju i dobrym życiu w różnych jego aspektach. Tak mówi o swojej książce i pobudkach, które spowodowały, że postanowiła podzielić się zawartą w niej wiedzą i przemyśleniami: Dobrostan to poczucie wolności, a prawdziwa wolność to wolność od potrzeby robienia wrażenia na innych ludziach. To swoboda, spokój, czas, intymność, czyste powietrze, przestrzeń, bliski kontakt z naturą. Pragnę, aby ta książka wniosła do Twojego życia nową świadomość, by dała Ci wiedzę, praktyczne wskazówki i motywację i by stała się talizmanem, który przyciągnie do Twojego życia mnóstwo dobra i pomyślności.
źródło opisu: https://tantis.pl/dobrostan-o-szczesliwym-bogatym-i-p3006747

9. Manson Mark. Subtelnie mówię f*ck : sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie. - Gliwice : Sensus, 2021 (sygn. 124868)
     Książka, z pomocą której czytelnik nauczy się przykładać wagę do tego, co jest naprawdę ważne, rozpoznawać sprawy istotne i przejmować się właśnie nimi i tylko nimi. Nabierze przekonania, że wystarczy znaleźć w sobie odwagę i wolę, aby nie dać się wkręcać w niekończącą się spiralę "musisz mieć" czy "musisz być". Autor w bardzo dosadny, choć również pełen humoru, sposób rozprawia się z naszymi problemami, obawami i oczekiwaniami, bez mdłej papki pozytywnego myślenia, którą karmią nas różni modni guru. Czytając tę książkę, czytelnik będzie miał okazję zastanowić się nad tym, czym jest szczęście i dlaczego jego osiągnięcie stanowi problem. Przekona się, że poddawanie się tyranii wyjątkowości jest głupotą. Przemyśli kwestie dokonywania wyborów i przestanie bać się porażki. Doceni zalety mówienia "nie". Poszuka jaśniejszej strony własnego przemijania.
źródło opisu: https://www.empik.com/subtelnie-mowie-f-ck-sprzeczna-z-logika-metoda-na-szczesliwe-zycie,p1178255137,ksiazka-p

10. Millburn Joshua Fields, Nicodemus Ryan. Kochaj ludzi, używaj rzeczy : odwrotnie to nie działa. - Łódź : Galaktyka, cop. 2021 (sygn. 25367)
     Wyobraź sobie życie, w którym masz mniej: rzeczy, bałaganu, stresu, długów i niezadowolenia - życie z mniejszą liczbą rozpraszaczy. A teraz wyobraź sobie życie, w którym masz więcej: czasu, znaczących relacji, miejsca na rozwój, zaangażowania i zadowolenia - życie pełne pasji, w którym nie dajesz się złapać w pułapki, jakie zastawia na ciebie chaotyczny świat. To właśnie świadome życie. Dla autorów książki zwykłe porządkowanie jest jedynie wstępem i okazją, by pokazać, w jaki sposób minimalizm stwarza przestrzeń na przewartościowanie i uzdrowienie siedmiu podstawowych relacji w życiu: z rzeczami, prawdą, samym sobą, pieniędzmi, wartościami, kreatywnością i innymi ludźmi.
źródło opisu: https://www.galaktyka.com.pl/psychologia/kochaj-ludzi-uzywaj-rzeczy-odwrotnie-to-nie-dziala

11. Pepin Charles. Wiara w siebie : jak ją rozwinąć. - Lutynia : Wydawnictwo Purana, cop. 2021 (sygn. 124274)
     Książka pokazuje, w jaki sposób zbudować większą wiarę we własne siły. Autor czerpał inspirację z tekstów filozofów, z prac psychoanalityków i psychologów, a także z doświadczeń wielkich sportowców, artystów, jak również z anonimowych źródeł. Wiara w siebie rodzi się z działania, ze zdobywania nowych umiejętności, z wychodzenia ze strefy komfortu czy utartych schematów. Drogi prowadzące do niej są różne, ale raz zdobyta niesie nas przez całe życie. Wymaga jednak ciągłej pielęgnacji.
źródło opisu:  https://www.legimi.pl/ebook-wiara-w-siebie-jak-ja-rozwinac-charles-pepin,b660995.html

12. Renshaw Ben. Cel czyli O korzyściach ze skupienia się na tym, co najważniejsze. - Warszawa : MT Biznes, 2021 (sygn. 125336)
    
W jakim celu robisz to, co robisz? Autor udowadnia, że poznanie odpowiedzi na to proste z pozoru pytanie może zmienić nasze życie, ponieważ to właśnie cel daje powód do rozwoju, pokonywania przeszkód oraz realizacji potencjału. Z kolei umiejętność połączenia życiowej misji (celu istnienia), wartości (zachowań) oraz celów (potrzeb) zapewnia nam klarowność, kierunek, ułatwia podejmowanie decyzji oraz pozwala na koncentrację na tym, co dla nas najważniejsze. W książce czytelnik znajdzie konkretne wskazówki i narzędzia potrzebne do odkrycia własnych talentów, pasji i wartości oraz stania się liderem, który zgodnie z nimi przewodzi i tworzy trwałe zespoły.
źródło opisu: https://ksiegarnia.poltax.waw.pl/cel-czyli-o-korzysciach-ze-skupienia-sie-na-tym-co-najwazniejsze-9788380879119-333570

13. Zahariades Damon. Sztuka mówienia nie : broń swoich racji, odzyskaj kontrolę i czas, odmawiaj bez poczucia winy. - Gliwice : Helion, cop. 2021 (sygn. 124269)
     Za pośrednictwem tej publikacji czytelnik zapozna się z dziesięcioma prostymi strategiami przemyślanego odmawiania. Zrozumie, dlaczego odmawianie nie czyni nas złymi ludźmi. Znajdzie najlepszą metodę wykształcenia nawyku ustalania granic w życiu osobistym i zawodowym. Sprawdzi, czy nie cierpi na brak asertywności. Sztuka mówienia „nie" pokaże mu, jak wyznaczyć granice, bronić swoich racji i wzbudzać przy tym szacunek, a co za tym idzie, odzyskać kontrolę nad czasem i tworzyć zdrowe, zrównoważone relacje.
źródło opisu: https://onepress.pl/ksiazki/sztuka-mowienia-nie-bron-swoich-racji-odzyskaj-kontrole-i-czas-odmawiaj-bez-poczucia-winy-damon-zahariades,szmnie.htm#format/d

                       

                                                                                   Oprac. Agata Chodowiec

Powrót do 2022