Kurierek Nowości Nr 11 (252) - Nagroda Literacka Nike 2022

Kurierek do pobrania


2 października 2022 r.
w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie po raz 26. wręczona została Nagroda Literacka "Nike".
W finale Nagrody Literackiej "Nike" znalazły się trzy powieści, tom poetycki, esej, reportaż historyczny oraz biografia.

Nagroda Literacka Nike:
Jarniewicz Jerzy. Mondo cane.
Stronie Śląskie : Biuro Literackie, 2021 (sygn. 130115)
     Przemysław Czapliński - przewodniczący kapituły w laudacji powiedział: „Autor nie ufa politykom, stroni od komentowania wielkich wydarzeń, nie pożycza nieśmiertelnych sentencji od wielkich mędrców. Świat, który opisuje, choć pod szyldem „mondo cane", to nie tyle świat spsiały czy podły, ile - mało ważny, nieważny, prawie niezauważalny. Wydaje się, że dla Jarniewicza na „nieważność" skazane jest wszystko, co znika. Kiedy jednak autor pisze przeciw znikaniu, miesza elegijność z nadzieją, co znaczy, że patrzy na przeszłość jako jeszcze nie całkiem przegraną - jeszcze możliwą do zbawienia, do odzyskania, do uratowania."

Nike Czytelników:
Ostrowska Joanna. Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej.
Warszawa : Wydawnictwo  Krytyki Politycznej, 2021 (sygn. 129779)
     "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" to ważne świadectwo historyczne. Joanna Ostrowska włącza nieheteronormatywne opowieści do narracji o wojnie. Bohaterami książki są tytułowi "Oni" - homoseksualni mężczyźni przetrzymywani w polskich więzieniach, a w czasie wojny wywożeni do obozów koncentracyjnych. Byli skazywani na mocy nazistowskiego paragrafu 175, który penalizował męsko-męskie stosunki seksualne.
źródło opisu: https://wyborcza.pl/

1. Cieplak Anna. Rozpływaj się. Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2021 (sygn. 129809)
    
To czwarta powieść Anny Cieplak. Autorka sięga po historie osób z pokolenia tzw. eurosierot, czyli tych, których rodzice i opiekunowie wyjechali za pracą na Zachód w latach 90. Wyjazd bliskich członków rodziny był doświadczeniem powszechnym wśród rówieśników pisarki (Cieplak urodziła się w 1988 r.).


2. Domosławski Artur. Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana.
Warszawa : Wielka Litera, 2021 (sygn. 123800)
     To jedyna biografia, która znalazła się w finale 26. edycji Nagrody Literackiej "Nike". Monumentalne dzieło szczegółowo opowiada złożone losy jednego z najwybitniejszych filozofów współczesności.
 

3. Pasewicz Edward. Pulverkopf. Warszawa : Wielka Litera, 2021 (sygn. 129808)
     Meseritz (dziś Międzyrzecz, Polska), kilkadziesiąt lat po wojnie. Miasto wciąż zaludniają duchy przeszłości, dawne uprzedzenia i historie, o których mówi się wyłącznie w czterech ścianach rodzinnych domów. Niemal zawsze ukradkowo, ściszonym głosem, aby nie usłyszał ich nikt niepowołany.
Nastoletni Patryk Werhunt znajduje pływające w Obrze zwłoki jednego z sąsiadów. Okoliczności śmierci są niejasne, a cień podejrzenia pada na wkraczającego w dorosłość chłopaka. Traumatyczne wydarzenie staje się pretekstem do snucia rozległej i skomponowanej misternie niczym fuga opowieści o splątanych losach: Polaków, Żydów, Niemców, Sowietów oraz ich potomków. Opowieści, której motywem przewodnim jest obsesyjne poszukiwanie prawdy o losach niemieckiego kompozytora Norberta von Hannenheima. To także rzecz o byciu odmieńcem, kundlem, w chwilach, kiedy życie i historia nie dają innego wyboru.
źródło opisu: https://wielkalitera.pl/sklep/literatura-piekna-polska/pulverkopf-ksiazka/

4. Płaza Maciej. Golem. Warszawa : Wydawnictwo W.A.B, 2021 (sygn. 129848)
     Wywodzący się z żydowskich tradycji golem, mający postać człowieka, lecz pozbawiony duszy, od wieków rozpala wyobraźnię. Można go spotkać w chasydzkich legendach, literaturze jidysz i w popkulturze. Maciej Płaza przywołał jego postać, by zanurzyć czytelnika w świecie sztetla na Podolu z początku XX wieku. Wątki kabalistyczne i mesjańskie równoważą się z realistycznym obrazem kultury i obyczajów chasydów. Wszystko to, łącznie z legendarną postacią, nabiera nowego życia pod piórem jednego z najwspanialszych stylistów polskiej prozy.
źródło opisu: https://www.gwfoksal.pl/golem-maciej-plaza-sku7b63f3a782c2369ad69b.html

5. Pobłocki Kacper. Chamstwo. Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2021 (sygn. 126754)
    Antropolog Kacper Pobłocki w błyskotliwym i erudycyjnym Chamstwie rzuca nowe światło na zmitologizowaną opowieść o czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej. Nie boi się stawiać trudnych pytań dotyczących chłopskiego niewolnictwa, obrazowo ukazuje krwawą przemoc panów i odważnie kreśli historię polskiego patriarchatu, dowodząc, że w tym splocie klasowych podziałów, okrucieństwa i wyzysku zaklęta jest nasza „ojczyzna-pańszczyzna".
źródło opisu: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/chamstwo 


Wszystkie książki z finału Nike 2022 mamy w naszych zbiorach. Zapraszamy do korzystania!!!

 

Oprac. Anna Mielczarek

Powrót do 2022