Kurierek Nowości Nr 12 (253) - Manipulacja

MANIPULACJA

Manipulacja to słowo, które samo w sobie budzi pewne nieprzyjemne emocje. Zwykle kojarzy nam się z kimś negatywnym, jakimś oszustem albo nawet psychopatą, który manipulację wykorzystuje jako sposób na osiągnięcie swoich niecnych zamiarów. Prawda jest niestety o wiele bardzo bolesna, ponieważ nie tylko oszuści i psychopaci stosują manipulację. Jest ona powszechnie wykorzystywania przez ludzi do osiągania swoich celów. Literatura, którą Państwu prezentuję pomoże zrozumieć to zagadnienie.

1.
Arabi Shahida. Wysoko wrażliwi w toksycznej relacji : wykorzystaj techniki CBT i DBT, aby stawiać zdrowe granice, radzić sobie z manipulacją i zadbać o swoją wyjątkowość. - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2022 (sygn. 128782)
    
Niezależnie od tego, czy chodzi o apodyktycznego współpracownika, który stale krytykuje, o członka rodziny, który tylko bierze, nie dając nic w zamian, czy też o partnera, który regularnie obraża i poniża, relacje z toksycznymi ludźmi wyciskają swe piętno na umyśle, ciele i duszy. Zwłaszcza w przypadku wysoko wrażliwych osób, które wszystko przeżywają intensywniej, głębiej. Takie osoby stanowią wyjątkowo łatwy cel dla manipulatorów, narcyzów, psychopatów i socjopatów. Wrażliwość, dobroduszność, życzliwość, empatia, sumienność czy chęć dawania to cechy, których toksyczne osoby szukają u innych i które skwapliwie wykorzystują. Ponieważ patrzysz na świat i na ludzi w prostolinijny, życzliwy sposób, możesz nie zauważać złych intencji i sygnałów ostrzegawczych. Warto jednak pamiętać, że relacja WWO i osoby toksycznej nie może być zdrowa - jest to układ typu pasożyt i żywiciel.

źródło opisu: https://bonito.pl/produkt/wysoko-wrazliwi-w-toksycznej-relacji-wykorzystaj-techniki-cbt-i-dbt


2. Cioch Marek. Epidemia manipulacji : jak chronić przed religijną manipulacją siebie i bliskich. - Warszawa : www.letraprint.pl, 2021 (sygn. 1278880)
     Wielu ludzi w Polsce, chyba nawet większość, czuje, że z kościołem katolickim jest coś nie tak. Wielu widzi wśród kleru mnóstwo nadużyć i arogancji a także mieszanie się do polityki i zwykłą chciwość. Czarę goryczy przepełniły w ostatnich latach afery pedofilskie księży, tuszowane gorliwie i bezwstydnie przez biskupów. Ta mała książka, którą trzymacie w rękach jest właśnie dla wszystkich, którzy czują, że „jest coś nie tak" z kościołem, choć czasem nie bardzo potrafią powiedzieć co. Dla tych, którzy czują się upokorzeni przez kościół i którzy się w nim duszą. Dla wszystkich, którzy poszukują odpowiedzi na podobne niezliczone pytania i którzy martwią się o swoich bliskich.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4959093/epidemia-manipulacji-jak-chronic-przed-religijna-manipulacja-siebie-i-bliskich


3. Doliński Dariusz. Sto technik wpływu społecznego. - Sopot : Smak Słowa, 2022 (sygn. 128302)
     Książka ta przedstawia aż 100 takich technik, obejmujących prawie wszystkie obszary życia codziennego - nie tylko zakupy, lecz także bliskie relacje oraz nasze zachowania, zarówno w sferze publicznej, jak i prywatnej. Każda z opisywanych technik została naukowo zbadana i udokumentowana, autorzy jednak, zamiast skupiać się na analizie statystycznej, koncentrują się na rzeczywistym wpływie tych technik na nasze życie.
źródło opisu: https://www.empik.com/sto-technik-wplywu-spolecznego-kiedy-i-dlaczego-wywieranie-wplywu-na-innych-jest-skuteczne-dolinski-dariusz-grzyb-tomasz,p1300967237,ksiazka-


4. Hartley Gregory. Podręcznik manipulacji. - Warszawa : Bellona, 2022 (sygn. 129257)
     Jak sprawić, żeby inni robili to, czego od nich oczekujemy? Jak skutecznie negocjować w biznesie? Jak manipulować swoim otoczeniem dla realizacji własnych celów? Tego wszystkiego dowiesz się z wyczerpującego „Podręcznika manipulacji". „Poradnik manipulacji" jest podzielony na dwie części, z których pierwsza zawiera opis funkcjonowania człowieka w grupie - rodzinie, grupie rówieśniczej i zawodowej. Autorzy pokazują, jakie interakcje zachodzą pomiędzy poszczególnymi jednostkami wewnątrz tej samej zbiorowości. Drugą częścią jest z kolei obszerny poradnik, który przedstawia drobiazgowo środki manipulacji, które pozwalają na oddziaływanie na innych.
źródło opisu: https://www.empik.com/podrecznik-manipulacji-hartley-gregory-karinch-maryann,p1116133101,ksiazka-p

5. Oman David. Jak nie dać się zmanipulować i okłamać: radzi doświadczony agent wywiadu. - Warszawa: MUZA SA, 2022 (sygn. 127266)
     Bez gadżetów w stylu Jamesa Bonda, za to z solidną dawką sztuki dyplomacji David Omond, były agent brytyjskiego wywiadu uczy myślenia, zdobywania wiedzy, czytania między wierszami i zbierania informacji w poszukiwaniu prawdy. W codziennym życiu często dysponujemy niepełnymi i sprzecznymi informacjami: newsy z prasy i Internetu, posty w mediach społecznościowych, plotki z biura, i na ich podstawie podejmujemy decyzje, które są wiążące dla naszego życia. Omand pokazuje, jak najlepiej wykorzystać posiadaną wiedzę, aby wybierać najlepsze z możliwych dróg i rozwiązań. Prezentuje sposób myślenia i działania agentów wywiadu oraz metody weryfikowania, czy tor naszego myślenia jest właściwy, czy nie wpływają nań nasze nieświadome uprzedzenia.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5000826/jak-nie-dac-sie-zmanipulowac-i-oklamac-radzi-doswiadczony-agent-wywiadu

6. Schafer Jack. Wykrywacz prawdy : praktyczny przewodnik agentów FBI. - Warszawa : Kompania Mediowa, 2022 (sygn. 128124)
     Kto może powiedzieć więcej o ludzkiej psychice niż Jack Schafer i Marvin Karlins? Pierwszy jako agent specjalny FBI rozwinął przełomową strategię profilowania terrorystów i wykrywania oszustw. Drugi jest międzynarodowym konsultantem w dziedzinie relacji międzyludzkich, absolwentem Uniwersytetu Princeton i profesorem Uniwersytetu Południowej Florydy. Obaj są autorami książek o tematyce psychologicznej i współpracownikami czasopism zawodowych i popularnych. W przeciwieństwie do wielu innych książek "Wykrywacz prawdy" to rewolucyjny przewodnik, w którym autorzy ujawniają opracowaną przez FBI praktykę wykrywania oszustw i metodę wyciągania od ludzi informacji, o których nie powiedzieliby nikomu.
źródło opisu: https://www.empik.com/wykrywacz-prawdy-schafer-jack-karlins-marvin,p1292153416,ksiazka-7.
Vilar Esther. Tresowany mężczyzna. - Kraków : Vis-à-vis/Etiuda, 2022 (sygn. 126108)
     Vilar zakwestionowała pogląd o odwiecznym ucisku kobiet przez mężczyzn i zbudowane na nim roszczenia. Zdaniem pisarki, to kobiety owijają sobie mężczyzn i męski świat wokół palca, a rzekomo upośledzona pozycja kobiet jest li tylko zasłoną dymną, za którą ukrywa się prawdziwy ucisk. Mit po micie, zabobon po zabobonie, Vilar obala przeświadczenia leżące u podstaw kolejnych fal feminizmu.
źródło opisu: https://www.empik.com/tresowany-mezczyzna-vilar-esther,p1284047590,ksiazka-


Oprac. Jolanta Stempień

Powrót do 2022