Kurierek Nowości Nr 4 (257) - Reportaże

Kurierek Nowości do pobrania

     W dzisiejszym Kurierku Nowości chciałabym zachęcić Państwa do sięgnięcia po reportaże. Przekrój tematów reportaży jakie mamy w swoich zbiorach jest bardzo szeroki, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Poniżej przedstawię kilka propozycji tytułów, które warto przeczytać.

1. Bikont Anna. Cena : w poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie. Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2022 (sygn. 127666)
     Prezentowana publikacja to dziennikarskie śledztwo, w którym Anna Bikont odkrywa nieznaną dotąd kartę powojennej historii.
     Od maja 1947 do sierpnia 1948 roku pracownik Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, Lejb Majzels odbył dwadzieścia osiem wypraw w najodleglejsze zakątki Polski, po ocalałe z holocaustu dzieci, którym pomogli polscy obywatele. Podróże te skrupulatnie zrelacjonował. Na miejscu okazywało się jednak, że dzieci mają swoją cenę i jeśli mają odejść, cenę tę trzeba uregulować.
     Siedemdziesiąt lat później Anna Bikont powtarza próbę odnalezienia dorosłych już, ocalałych z holocaustu dzieci żydowskich. Z niezwykłą dociekliwością szuka choćby najdrobniejszych informacji, które mogłyby doprowadzić do spotkania po latach. Dokonuje niemożliwego, jednocześnie stając przed kolejnym potężnym wyzwaniem - jak skłonić do wspomnień ludzi, którzy uciekli od przeszłości, niekiedy na koniec świata.
"Cena" to reporterskie śledztwo rzucające nowe światło na losy dzieci po Zagładzie. Prowadzone z przenikliwością znakomicie oddaje niepokojącą atmosferę powojennego okresu.
źródło opisu: okładka

2. Gurgul Aleksander. Podhale : wszystko na sprzedaż.  Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2022 (sygn. 129433)
     Zakopane - znana miejscowość turystyczna, zimowa stolica Polski, dawnej miejsce spotkań bohemy. Mieszkańcy miejscowości nie ustają w walce o kształt swojego miasta, jednak wciąż przegrywają z właścicielami firm i inwestorami, którym zależy głównie na pomnażaniu majątku dzięki masowej turystyce. Autor książki przygląda się zatem w podhalańskiej patodeweloperce, przytacza litanię haseł reklamowych z zakopianki, zwanej przez internautów billboardzianką, rozlicza kierowców lokalnych busów i opisuje największe zaniedbania wynikające z ignorancji zarówno władz, jak i turystów. Nie boi się też trudnych tematów - pisze o przemocy domowej i wykorzystywaniu zwierząt.
     Niniejsza publikacja,  to opowieść o polskim kapitalizmie i jego pułapkach oraz reportaż o jednym z najliczniej odwiedzanych regionów w Polsce, w którym wszystko jest na sprzedaż.
źródło opisu : https://www.empik.com/podhale-wszystko-na-sprzedaz-aleksander-gurgul,p1309843709,ksiazka-p


3. Kaczmarek Piotr. Oczy na wschód.
Łódź : Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2022 (sygn. 129679)
     Prezentowana publikacja, to nie dziennik ani relacja z podróży. To fabularyzowane historie, które przybliżają fenomen „ukraińskiej duszy", przedstawiają np. jaką sztuką jest w Kijowie parkowanie, jakie są lokalne rytuały, z jakim rozmachem potrafią bawić się Ukraińcy. Nostalgia, czułość, wyrozumiałość i - przede wszystkim - duża doza autoironii pozwalają autorowi kreślić obrazy 3D. Jest w nich kolor, zapach i smak, a do tego dźwięki, wiele dźwięków.
Zamysłem publikacji było „rozszyfrowanie" ukraińskiego kodu kulturowego w sposób lekki, bez naukowego nadęcia, za to ze sporą dawką humoru. To opowieść o Ukrainie, która zainteresuje każdego czytelnika.
źródło opisu:  https://www.legimi.pl/ebook-oczy-na-wschod-kaczmarek-piotr,b913793.html


4. Laing Olivia. Miasto zwane samotnością : o Nowym Jorku i artystach osobnych.
Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2023 (sygn. 131312)
Samotnym można być wszędzie, ale w wielkim mieście, pośród milionów ludzi ma to szczególny charakter - sama fizyczna bliskość nie wystarczy, by rozproszyć poczucie izolacji.
     Co to oznacza być samotnym? Autorka książki, szuka odpowiedzi na to pytanie i mistrzowsko przeplata własne doświadczenie osamotnienia w Nowym Jorku z życiorysami najbardziej znanych kronikarzy miejskiej samotności. Edward Hopper, Andy Warhol, David Wojnarowicz, Billie Holiday czy Klaus Nomi, to tylko kilkoro z jej bohaterów. Przytaczając biografie wielkich nowojorskich twórców, pisarka rysuje uniwersalny portret samotników nie z wyboru.
źródło opisu: https://bonito.pl/produkt/miasto-zwane-samotnoscia-o-nowym-jorku-i-artystach-osobnych


5. Mamczuk Maria. Gruba : reportaż o wadze i uprzedzeniach.
  Warszawa : Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2022 (sygn. 128158)
     Książka ukazująca w gorzki sposób codzienne życie osoby z nadwagą w świecie, w którym wartość człowieka mierzona jest przez pryzmat centymetrów w pasie.
     Ten niezwykły reportaż w przystępny dla czytelnika sposób ukazuje problemy z jakimi musi zmagać się osoba z nadwagą, żyjąca w świecie pełnym uprzedzeń i fat fobii. Autorka reportażu odpowiada czym jest fat fobia oraz jakie są jej skutki. Znakomicie przybliża realia życia osoby otyłej w erze kultu idealnej sylwetki. Jest to reportaż jedyny w swoim rodzaju - bez magicznych metamorfoz, wychudzonych ciał modelek i idealnych uśmiechów do kamery, ale za to przepełniony prawdziwymi historiami ludzi, którzy dyskryminacji doświadczyli na własnym ciele.
źródło opisu: https://www.taniaksiazka.pl/gruba-reportaz-o-wadze-i-uprzedzeniach-maria-mamczur-p-1624677.html


6. Sawińska Anna. Przesłonięty uśmiech : o kobietach w Korei Południowej
. Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2022 (sygn. 127981)
     Korea Południowa należy do krajów o największym rozwarstwieniu społecznym na świecie. Autorka prezentowanej książki przez kilkanaście lat mieszkała w Seulu, dlatego poznała świat koreańskich kobiet od podszewki. To świat, który zmienia się zaskakująco powoli, jest pełen nierówności i szowinizmu, przemilczanej przemocy domowej i presji, by dostosować się do sztywnych struktur rodzinnych i społecznych. Bywa zaskakujący, z daleka wydaje się też bardzo odmienny od naszego.
     Niniejsza publikacja to seria portretów kobiet naszkicowanych z niezwykłą czułości. Każda z pań jest inna, każda mówi swoim językiem o Korei Południowej. Dzięki temu możemy poznać ten kraj od innej bardziej osobistej strony.
źródło opisu: okładka książki


7. Sherzai Liza. Siłaczki : opowieści o kobietach z Afganistanu.
Bydgoszcz : PBH S.A., 2022 (sygn. 131491)
     Prezentowana pozycja wydawnicza, to siedem wyjątkowych portretów afgańskich kobiet, z którymi autorka spotkała się osobiście. Każda z nich jest inna, każda ma swoje bogate przeżycia. Z książki wyłania się też niezwykły obraz Afganistanu - kraju, o którym w Polsce wciąż wiemy niewiele. Autorka publikacji od wielu lat mieszka w Polsce. Jej matka jest Polką, ojciec Afgańczykiem. Z ojczyzny ojca, w której spędziła dzieciństwo, musiała uciekać z powodu zbrojnej interwencji ZSRR. Autorka publikacji opowiada również swoją historię, wspominając Afganistan jaki pamięta z dzieciństwa. Dzieli się przemyśleniami, jak aktualnie tocząca się w Ukrainie wojna przypomina jej o utraconym kraju ojca.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5036343/silaczki-opowiesci-o-kobietach-z-afganistanu


8. Szperkowicz Jerzy. Wrócę przed nocą : reportaż o przemilczanym
.  Kraków : Znak Litera Nova, 2021 (sygn.  126737)
     To jedna z tych reporterskich historii, których nie da się zapomnieć. Utkana z cieniutkich wątków zachowanych w pamięci wielu ludzi opowieść o ponurej prawdzie, przed którą człowiek się broni, ale nieuświadamiana siła pcha go do jej poszukiwania. Jerzy Szperkowicz, prywatnie mąż Hanny Krall, wraca wspomnieniami do swojego okupacyjnego dzieciństwa na Kresach i do traumatycznych wydarzeń, które jednego dnia zdecydowały o jego dalszych losach. Tego dnia matka wyszła z domu do nieodległej wsi po ubrania dla trzymiesięcznej siostry małego Jurka. Miała być z powrotem jak w tytule: „przed nocą", ale nigdy już nie wróciła. Wszelki ślad po niej zaginął. Autor kilkakrotnie odwiedza i przemierza swoją małą ojczyznę, gdzieś nad jeziorem Narocz między Wilnem a Mińskiem (dziś zachodnia Białoruś). Poszukuje sędziwych już świadków zdarzeń owego fatalnego dnia 1943 roku, w którym po raz ostatni widział matkę. Bo to pamięć ze wszystkimi jej ułomnościami jest podstawowym tworzywem reportażu Szperkowicza i jego śledczych wątków. Uniwersalny wymiar książki  dociera do nas, kiedy uświadamiamy sobie, że wydarzenia te równie dobrze mogłyby mieć miejsce przed laty w Bośni i Rwandzie, czy dziś w Donbasie. Wszędzie tam, gdzie wojna ożywia w ludzkich umysłach demony, o których istnieniu balibyśmy się nawet pomyśleć.
źródło opisu: https://www.press.pl/tresc/70513,wroce-przed-noca_-reportaz-o-przemilczanym


9. Wojciechowska Martyna. Co chcesz powiedzieć światu. Warszawa : Wydawnictwo WAB, 2022 (sygn. 130685)
     Autorka reportażu oddaje głos swoim rozmówczyniom, dziesięciu niesamowitym kobietom, które  spotkała na swojej drodze. Ich losy nie tylko uwrażliwiają na cudze problemy, ale przede wszystkim inspirują do podejmowania wyzwań w życiu, nawet jeśli cel wydaje się nieosiągalny. Każda z tych historii to prezentacja niesamowitej siły kobiet, które odważyły się walczyć o lepsze życie i spełniać swoje marzenia. Znana polska reporterka ukazuje w tych historiach również walkę o godność, bezwarunkową miłość oraz odpowiedzialność za drugiego człowieka czy planetę. Martyna Wojciechowska przekonuje, że w każdym z nas drzemie siła, której nie wykorzystujemy nawet w dziesięciu procentach oraz ogromny potencjał zdolny zmieniać świat. Najlepszym na to dowodem są opisane tutaj kobiety i ich osiągnięcia.
źródło opisu: okładka książki

 

Oprac. Katarzyna Czarnocka-Pasztor

Powrót do 2023