Najważniejszą rolę w wychowaniu dziecka pełni rodzina. Każda rodzina jest inna, tworząc swój niepowtarzalny klimat. Łączy je jednak wspólny cel: pragnienie aby dzieci ,,wyszły na ludzi". To w niej możemy doświadczyć bezpieczeństwa, poczucia własnej wartości, akceptacji naszego istnienia lub możemy czuć się bardzo zranieni - gdy brak w niej miłości, a wymagania przerastają możliwości. Rodzina jest tym miejscem, gdzie oczekujemy zrozumienia, przebaczenia, otrzymania pomocy, zachęty do działania.  Wychowanie  dzieci to bardzo trudna i odpowiedzialna praca. W związku z tym pojawia się wśród rodziców zapotrzebowanie na wiedzę i literaturę z tej problematyki.

W kolejnym wydaniu Kurierka Nowości polecam zatem Państwu nowe książki zakupione z tej dziedziny wiedzy.

 

1. Bacus Anne. Jak zdobyć autorytet u dziecka. Warszawa : Hachette Livre Polska, cop. 2008.

Dyscyplina i autorytet są bardzo istotne w wychowaniu. Właściwie stosowane przyczyniają się do prawidłowego rozwoju dziecka, dając mu poczucie równowagi. Sprawiają, że życie w domu i jego najbliższym otoczeniu, jest dla każdego o wiele przyjemniejsze.

W prezentowanym poradniku autorka podpowiada jak uniknąć poważnych kłopotów wychowawczych. Podaje liczne przykłady konkretnych metod postępowania, które można zastosować by uniknąć krzyku, gniewu, powtarzania dziecku wiele razy tego samego, pertraktacji i ciągłego uzasadniania swojego stanowiska. To książka zawierająca nieocenione rady dla rodziców, pouczająca w jaki sposób mogą wychowywać swoje pociechy z miłością, ale stosując pewne restrykcje. (Sygn. 93278)

 

2. Dumonteil-Kremer Catherine. Ustanowić granice : krótko i konkretnie o efektywnej dyscyplinie w wychowaniu dzieci. Kraków : Wydawnictwo Esprit, 2008.
           Rodzice często czują się bezradni, kiedy przychodzi im wyznaczyć dzieciom „granice” i nie raniąc ich przy tym, przekazać pewne reguły życiowe.

Sięgający po ten poradnik rodzic znajdzie tu cenne wskazówki jak uniknąć wychowawczych porażek oraz jak umiejętnie trafić do małego człowieka, by go nie krzywdzić, szanować, umiejętnie dyscyplinować a przede wszystkim wychowywać. (Sygn. 93278)

 

3. Filliozat Isabelle. W sercu emocji dziecka. Kraków : Wydawnictwo Esprit, 2009.

Gdy dziecko źle się zachowuje, dostaje napadów złości, histerycznie płacze z błahego powodu, często nie wiemy jak się zachować, jak poradzić sobie z tymi trudnymi emocjami dziecka.

         Izabelle Filliozat, znana francuska psychoterapeutka, czerpiąc przykłady z codziennego życia, przekazuje czytelnikowi praktyczne sposoby radzenia sobie z trudnościami wychowawczymi dzieci.  Autorka podpowiada jak nauczyć się rozumieć uczucia dziecka, jego radości, smutki, obawy i niepokoje. Radzi jak postępować z dzieckiem, które boryka się z trudnymi przeżyciami oraz różnego typu emocjami. (Sygn. 97112)

 

4. Nitsch Cornelia. Małe dzieci wielkie talenty : rozpoznawanie i wspieranie uzdolnień w wieku szkolnym. Warszawa : Oficyna Wydawnicza ABA, 2008.

         Zapewne każdy z rodziców zadaje sobie pytania – czy moje dziecko jest utalentowane oraz w jakim kierunku? Czy ma jakieś zdolności? Każdy, bowiem z rodziców chciałby dostrzec w swoim dziecku drzemiący w nim talent.

Dzieci wybitnie uzdolnionych jest stosunkowo niewiele. Jednak talenty drzemią w każdym dziecku. Szczególna rola rodziców polega na rozwijaniu tych zdolności.

Niniejszy poradnik pozwoli określić rodzicom, jakie są mocne strony dziecka. Czy dziecko ma wysoko rozwiniętą inteligencję emocjonalną, czy może drzemią w nim talenty językowe bądź artystyczne. Autorka książki udziela także rodzicom wskazówek jak wspierać dziecko nie stawiając mu przy tym wygórowanych wymagań. (Sygn. 96238, 98116)

 

5. Oates Penny. Jak rozmawiać ze swoim dzieckiem? : rozwiązywanie problemów w domu i w szkole : poradnik dla rodziców i pedagogów. Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2009.

Czas spędzony na słuchaniu i rozmowie nigdy nie jest czasem straconym. Rzeczowa, spokojna rozmowa naprawdę może rozwiązać wiele problemów wychowawczych, a większości nawet zapobiec. Ważne jest, aby umieć z dzieckiem rozmawiać.
         Prezentowana publikacja podpowiada nauczycielom i rodzicom, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi, żeby nie puściły nerwy, aby doszło do porozumienia. By dzieci wiedziały, że mają w rodzicach i nauczycielach oparcie, a dorośli, żeby nie czuli się ignorowani i bezsilni. Zawarte w książce rady zapewne okażą się pomocne przy rozwiązywaniu wielu problemów oraz przydadzą się w zapobieganiu ewentualnym przyszłym kłopotom w komunikacji z dzieckiem.

(Sygn. 97586)

 

6. Szpecht-Tomann Monika. Gdy dziecko się boi. Warszawa : Instytut Wydawniczy Pax, 2009.

Dzieci dostrzegają rzeczywistość w sposób inny niż dorośli. Często drobiazgi urastają do rangi problemów. Mimo tego, że wielu dorosłych chciałoby uchronić swoje dzieci przed lękiem, zawsze będą zdarzały się sytuacje związane z przykrymi przeżyciami, wywołujące strach.

Autorka książki, którą jest doświadczona psycholog i psychoterapeutka, omawia znaczenie lęków i ich rodzaje w różnych fazach rozwoju dziecka. Prezentuje również sytuacje, które obciążają psychikę dziecka. W centrum uwagi autorki znajdują się tematy rozstania i pożegnania w różnych jego aspektach, problem rozwodu, choroby, śmierci. Obok przykładów z codziennego życia zaproponowane są konkretne sposoby pomocy, które zapewnią dziecku solidne oparcie w sytuacjach kryzysowych czy okresach lęku.

 (Syg. 97553)

 

7. Taraszkiewicz Małgorzata [et al.]. Jak wspierać dziecko w nauce : niezbędnik aktywnego rodzica. Kraków : Wolters Kluwer Polska, cop. 2009.

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko dobrze się rozwijało, zdrowo rosło, było szczęśliwe, kształtowało swoje zainteresowania i odnosiło sukcesy w szkole. Wspieranie rozwoju dziecka, to zadanie nie tylko samych rodziców, ale też szkoły.

           W prezentowanym Niezbędniku Aktywnego Rodzica czytelnik odnajdzie wiele praktycznych informacji na temat rozwoju dziecka w młodszym wieku szkolnym, jego potrzebach, małych i dużych problemach szkolnych. Dla rodziców dzieci sześcioletnich umieszczono w książce mini przewodnik, który posłuży im pomocą w ocenieniu tego, czy ich dziecko jest już gotowe by rozpocząć naukę szkolną. Uzupełnieniem książki jest płyta CD, zawierająca między innymi mini kurs umiejętności wychowawczych, zestaw zabaw rozwijających różne sfery rozwoju dziecka oraz plakaty edukacyjne.

(Sygn. 97393)

 

8. Utz Klaus. Jak moje dziecko może się stać pewne siebie? :  zawiera praktyczne testy. Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2009.

Poczucie pewności siebie istotne jest nie tylko w momencie rozpoczęcia nauki w szkole, ale przez całe życie. Wiara w siebie to umiejętność pokonywania trudności, optymizm, chęć eksperymentowania. Pewność siebie to także przepustka do szczęśliwszego i pełniejszego życia oraz gwarancja sukcesów na polu nauki, zabawy, komunikacji międzyludzkiej.

W tym praktycznym i mądrym poradniku można znaleźć informacje dla rodziców, a także ćwiczenia i wskazówki mające na celu rozwijanie poczucia pewności siebie oraz testy sprawdzające, jaki poziom wiary w siebie posiadają dzieci. (Sygn. 97585)

 

                                                                                                                   Oprac.  Katarzyna Czarnocka-Pasztor

POWRÓT