Propozycja dla miłośników współczesnej literatury polskiej - tegoroczne nominacje do Nagrody Literackiej NIKE

Data publikacji: 19 lipca 2021


Fuerte. Kasper Bajon (sygn. 124455)

Fuerteventura należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich. W starożytności i średniowieczu mieszkali tu Guanczowie, tajemniczy lud, którego kultura nie przetrwała najazdu kolonizatorów. Zatrzymywali się tu konkwistadorzy w drodze do obu Ameryk, do brzegu przybijali piraci. Od zawsze była miejscem wygnania. W 1924 został na nią zesłany poeta i filozof Miguel de Unamuno. Pod koniec lat trzydziestych XX wieku swoje małe królestwo stworzył tutaj Niemiec Gustaw Winter, chętnie goszczący nazistów; legenda głosi, że ukrywał ich także po 1945 roku. Później reżim generała Franco urządził na wyspie kolonię karną dla homoseksualistów. Dziś Fuerteventurę odwiedzają turyści z całego świata, którym przedstawiana jest jako „wakacyjny raj", choć z rajskością w istocie niewiele ma wspólnego.
Wyspy to miejsca szczególne. Ich mieszkańcy inaczej patrzą na życie, śmierć, na przeszłość i przyszłość. Otoczeni przez wodę, która jest równocześnie gwarantem przetrwania i źródłem zagrożeń, żyją w wiecznym rozdarciu pomiędzy tym, co trwałe, a tym, co ulotne. Kasper Bajon wybrał Fuerteventurę na swój dom. Poznał jej nieoczywistą historię, zmierzył się z duchami przeszłości, doświadczył udręk teraźniejszości. Jego książka to nie kompendium wiedzy o wyspie, raczej zaproszenie do wspólnego snucia opowieści o zamierzchłym świecie.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4931957/fuerte

Autor:

Kasper Bajon (ur. 1983) - pisarz, poeta, filmowiec. Studiował w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Wydał trzy powieści i trzy tomy poetyckie. Wiersze i prozę publikował także m.in. w „Gazecie Wyborczej", „Dwutygodniku", „Twórczości", „Śląsku", „Kontekstach", „Wyspie", „Ricie Baum" oraz „Więzi". Był stypendystą ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jego debiutancki film Via Carpatia (2018), który współreżyserował z żoną Klarą Kochańską, był prezentowany na wielu festiwalach w Polsce i za granicą. Od kilku lat mieszka w El Cotillo na Fuerteventurze.
źródło informacji o autorze: Czarne.com.plZaświaty
. Krzysztof Fedorowicz (sygn. 124428)

W swej konstrukcji Zaświaty przypominają Biegunów Olgi Tokarczuk. Książka składa się z opowieści na pozór nie związanych ze sobą, których akcja dzieje się na przestrzeni kilkuset lat, między wojną trzydziestoletnią, a współczesną pandemią. Tak jak motywem przewodnim u Tokarczuk jest ruch, tak tutaj - korzenie. Nawet, gdy czytamy o podróży do Australii - żeglujemy w głąb czasu, bohaterów i przyszłości, bo korzenie dają moc nieprzemijania.
Fragment recenzji ze strony: https://www.wysokizamek.com.pl/produkt,zaswiaty-opowiesci-o-nieprzemijaniu,148.html

Autor:


Krzysztof Fedorowicz
- (ur. 1970) Pisarz, poeta, dziennikarz, wielokrotny laureat konkursów literackich. Wydał Martwą naturę ( Wydawnictwo Literackie, Kraków, 1998), Imiona własne (Wydawnictwo Literackie, Kraków, 2000), Grunberg (Wydawnictwo Libron, Kraków, 2012). Prowadzi winnicę w Łazie koło Zielonej Góry.
źródło informacji o autorze: www.winnicamilosz.pl

 

Oprac. Maria Wodzyńska