15 czerwca – Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

Data publikacji: 14 czerwca 2021

W Polsce nie ma jeszcze uregulowań prawnych, które porządkowałyby i precyzowały wymagania, jakie spełniać powinni terapeuci oraz psy terapeutyczne. Terapią zajmują się głównie osoby fizyczne, najczęściej miłośnicy psów posiadający wykształcenie pedagogiczne oraz fundacje.
Czym jest terapia z udziałem psa?

Terapia z udziałem psa, znana jako dogoterapia, jest metodą wzmacniającą efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę. Terapia tego rodzaju jest jedną z dziedzin zooterapii.

Dogoterapia wykorzystywana jest głównie w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi ruchowo i umysłowo. Bezpośredni kontakt z odpowiednio wyszkolonym psem, pod czujnym okiem wykwalifikowanego terapeuty, pozwala osiągnąć znaczący postęp w rozwoju psychicznym i emocjonalnym dziecka. Należy podkreślić, że rehabilitacja tą metodą może być prowadzona wyłącznie przez kompetentnego specjalistę przy udziale właściwie przygotowanego psa!

Terapia z udziałem psa może być pomocna m.in. przy:  ADHD, autyzmie, zespole Downa, dziecięcym porażeniu mózgowym, nerwicy, zaburzeniach nastroju, napadach lękowych, zaburzeniach emocjonalnych, rehabilitacji dzieci, zaburzeniach mowy i wzroku.

Skuteczność leczenia z udziałem psów jest bardzo wysoka. Osoba chora po kontakcie ze zwierzęciem wykazuje duże ożywienie, używa gestykulacji oraz reakcji głosowych i werbalnych. Terapia pozwala wzbogacić zasób słownictwa, pomaga również w wyrażaniu swoich uczuć zarówno w sposób werbalny, jak i niewerbalny.

źródło opisu:

https://www.psychiatria.pl/wiadomosc/15-czerwca-ogolnopolski-dzien-dogoterapii/23528