Amerykanin mówił o historii Polski

Data publikacji: 02 października 2017

Na zaproszenie Burmistrza Miasta i Gminy Łosice, Pracowników Biblioteki Pedagogicznej i Łosickiego Domu Kultury 29 września zagościł w Łosicach Philip Steel amerykański historyk, badacz, naukowiec, redaktor i tłumacz który podczas zorganizowanych spotkań przedstawił nowe spojrzenie na decyzję Mieszka I, by wprowadzić chrześcijaństwo do Polski. Wykład zawierał wnikliwą analizę zarówno pisemnych, jak i archeologicznych źródeł oraz był oparty na gruntownej znajomości literatury przedmiotu ostatniego stulecia.

Philip Earl Steele to amerykański historyk, redaktor i tłumacz. W latach 1992-2003 był wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem tekstów o kondycji katolicyzmu w Polsce oraz o miejscu i roli chrześcijaństwa w amerykańskim życiu publicznym. Od 1994 do 2003 r. był redaktorem Polski w Europie, kwartalnika poświęconego polskiej polityce zagranicznej. W latach 2000-2001 był naczelnym redaktorem językowym miesięcznika Dialogue and Universalism, wydawanego przez Instytut Filozoficzny UW. Od 1998 r. Steele blisko współpracuje z wydawnictwem Biblioteki Narodowej jako redaktor i tłumacz. Jest także tłumaczem rozbudowanej wersji książki profesor Jadwigi Staniszkis Władza globalizacji, wydanej w Polsce w 2003 r. Philip uczył się języka polskiego w Instytucie Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców POLONICUM Uniwersytetu Warszawskiego oraz w Instytucie Polonijnym UJ. W wolnym czasie pracuje nad biografią Emilii Hiżowej, współzałożycielki "Żegoty". Jest ewangelikiem, mieszka w Polsce od 1990 roku.

Steele wiedzę na temat Mieszka I przekazał łosickim uczniom szkół średnich a także przybyłym na drugi otwarty wykład zainteresowanym mieszkańcom. Po każdym ze spotkań odbył się panel dyskusyjny podczas którego słuchacze dzielili się swoimi spostrzeżeniami, wątpliwościami i pytaniami.
 
Galeria ze spotkania po kliknięciu w zdjęcie