Propozycja dla miłośników współczesnej literatury polskiej

Data publikacji: 28 września 2021

Propozycja dla miłośników współczesnej  literatury polskiej - tegoroczne nominacje do Nagrody Literackiej NIKE

 

Podwójne wahadło. Jacek Podsiadło (sygn. 124545)

Metoda podwójnego wahadła ogarnia kompozycyjną spójność tomiku. Stanowi wyzwanie. Czytelnik powinien, jak chyba bawi się z nami Podsiadło, umieć  swobodnie przemieszczać się pomiędzy literackimi formami. Nawet w sferze poezji działać jak w przestrzeni nadmiaru informacji, przebodźcowania. Poezja jest bowiem spojona z rzeczywistością, podobnie jak panująca obecnie myśl społeczno-polityczna jest bezradna, nieukształtowana, niepewna. Trudno znaleźć uniwersalny środek, narzędzie, jakie pozwoliłoby komunikować się także na poziomie emocjonalnym z "zewnętrzem myśli". Trudno też odszukać tych, którzy mogliby doświadczonemu poecie zapewnić bezpieczeństwo... Żarty z klasycystycznego stylu, zaklinającego w poezji piękne słowa i rytmy otoczone zostają próbami przepoetyzowania zwykłych, pospolitych sytuacji.

Fragment recenzji Michała Pabiana ze strony: https://kultura.poznan.pl/mim/kultura/news/relacje-recenzje-opinie,c,9/figle,164256.html

Autor:
 

Jacek Podsiadło - Urodziłem się w 1964 r. Nie ukończyłem żadnej szkoły poza podstawową, a i tę pod przymusem. Przepracowałem dwa lata jako robotnik fizyczny w Hucie im. Nowotki w Ostrowcu Świętokrzyskim, później przez sześć lat byłem wolnym włóczęgą chwytającym się prac dorywczych. Bywałem więc murarzem, śmieciarzem, pastuchem, parobkiem i stróżem. Osiadłszy w Opolu, kolejnych kilka lat byłem i nie byłem dziennikarzem tutejszej rozgłośni Polskiego Radia, w której naprzemiennie mnie zatrudniano i wyrzucano. Następnie zostałem wolnym nie strzelcem, usilnie trzymając się wolnych zawodów i starając się wykonywać tylko tę pracę, która nie hańbi. Prawie przez ten cały czas pisałem wiersze, regularne i wolne. Do dziś lubię je pisać. Mimo licznych przeciwności, pozostaję w stanie wolnym. Jacek Podsiadło

źródło opisu: okładka książki

Długie spacery nad Olzą. Jerzy Kronhold

Kolejny, oczekiwany tom doskonałych wierszy cieszyńskiego poety. Poezja najwyżej próby, świetna liryka refleksyjna. Dyskretny, skłaniający do refleksji dykcjonarz norm służących życiu wolnemu od przymusów i stadnych zależności. „Wyobraźcie sobie, że ta cienka książeczka to gruba powieść pełna barwnych kamyków pamięci przemyconych z lat młodości w dzisiejsze mroczne czasy. Chciałoby się powiedzieć - jest w niej cały świat. Ale autor ujął to lepiej: „Przepisuję świat do zeszytu". Tak naprawdę ta gruba powieść to zaledwie kilkadziesiąt prześlicznej urody wierszy, wyrafinowanych i prostych jak japońskie drzeworyty. Kronhold był zawsze świetnym poetą, ale ten tomik dowodzi, że świetność to wciąż za mało". (Autor recenzji: Tadeusz Nyczek)

żródło opisu: https://wydawnictwoliterackie.pl/produkt/3792/dlugie-spacery-nad-olza

Autor:
 

Jerzy Kronhold - (ur. 24 stycznia 1946 w Cieszynie) - polski poeta, dyplomata i działacz kultury; dwukrotnie konsul generalny w Ostrawie (1991-1995, 2007-2011) oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Bratysławie (2000-2006). Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie na wydziale reżyserii dramatu (1984). Debiutował w roku 1965 w almanachu Łódzkiej Wiosny Poetów. Należał do krakowskiej grupy poetyckiej „Teraz". Organizator zjazdów poetyckich w Cieszynie w latach 1970-1972, w których uczestniczyła czołówka poetów Nowej Fali (był jej współtwórcą). Na krótko związany z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach jako reżyser, a później kierownik literacki. W latach osiemdziesiątych prowadził w Cieszynie antykwariat im. Juliana Przybosia. Aktywista i przejściowo rzecznik Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. Pomysłodawca (wspólnie z Jakubem Mátlem) Festiwalu Teatralnego „Na Granicy" w Cieszynie i Czeskim Cieszynie, którym kierował przez dwa sezony. Organizator głośnych protestów przeciwko budowie koksowni w Stonawie. Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich do sierpnia 2020 roku. Wśród oddanych do użytku 19 października 2018 roku na krakowskich Plantach literackich ławeczek opatrzonych imiennymi tabliczkami twórców związanych z Krakowem znalazła się również ławka Jerzego Kronholda.

źródło opisu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Kronhold

Oprac. Maria Wodzyńska