Kurierek Nowości

Biblioteka Pedagogiczna wzbogaciła swoje zbiory o kolejne filmy edukacyjne, które mogą być pomocne nauczycielom, wychowawcom, pedagogom, a także rodzicom w procesie dydaktyczno-wychowawczym. Wciąż szukamy nowych dróg dotarcia do młodzieży, próbujemy wskazać im właściwe drogi postępowania, przedstawić różne rozwiązania wielu problemów. Myślimy, że filmy te mogą Państwu pomóc w tych procesach. Zachęcamy wszystkich do korzystania z naszych zbiorów.

 

Cykl Wychowanie i profilaktyka w szkole przeznaczony jest dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych.

1. Budowanie relacji. Reż. Dariusz Regucki ; scen. Krzysztof Rześniowiecki. Kraków : Wydawnictwo Rubikon, 2019 (30 min) (DVD 3415)
Huragan dopiero nadciąga
- Burzliwe emocje okresu dojrzewania kontra opanowanie, stoicka postawa i dystans do świata. Jak sobie radzić z huśtawką nastrojów i popadaniem w skrajności? Film przedstawia nastoletnich bohaterów, którzy są drażliwi, wybuchowi i nerwowi. Rodzice mierzą się z ich reakcjami często nieadekwatnymi do sytuacji. Jak przetrwać ten okres trudny dla wszystkich domowników?

Mistrzowie słowa - Nastolatek i rodzice - jak się dogadywać? To niełatwy problem, budzący wiele emocji i przeżywany w prawie każdej rodzinie. Film otwiera „Katalog dobrych rad", który mogą dokończyć uczniowie na zajęciach wychowania do życia w rodzinie lub na lekcji wychowawczej.
Z daleka widok jest lepszy - Dojrzewający nastolatek często nie potrafi spojrzeć na siebie obiektywnie. Nieprawdziwa opinia na swój temat (niedocenianie siebie) może prowadzić do obaw i kompleksów. Sytuacja przedstawiona w filmie, tj. ciepła relacja Zosi - wycofanej nastolatki z przyjaciółką Olą i jej rodziną pomogła spojrzeć na siebie życzliwie i z akceptacją. Może to być dobry początek budowania obiektywnego obrazu własnej osoby. Ola natomiast, dzięki tej relacji dostrzegła atuty własnej rodziny.
Bez słów - Przyjaźń to bliska relacja z innym człowiekiem, oparta na szacunku, trosce i empatii. Tak rozumiana relacja jest źródłem ogromnej satysfakcji, ale trzeba o nią dbać, uczyć się jej i pielęgnować. Dzięki bliskości z drugą osobą rozwijamy się. Bohaterka filmu przekonuje się, że na prawdziwego przyjaciela zawsze można liczyć. Ważne są jednak czyny, a nie same słowa i obietnice.
Nudzę się - Nuda i zniechęcenie, brak zainteresowań, pasji - to stany, których doświadcza Filip - główny bohater filmu. Jego samopoczucie przeciwstawione jest pasji życia Oli i jej koleżanki Zosi. Dziewczyny mają mnóstwo pomysłów, zajęć i... ani chwili na nudzenie się. Nuda jest nie tylko psychiczną ociężałością. Jest też niebezpiecznym stanem ducha. Nie wolno lekceważyć doświadczania nudy, aby nie zrobiła z nas nudziarzy i nie popchnęła do niebezpiecznych zachowań.
źródło opisu: https://www.ksiegarniarubikon.pl/budowanie-relacji-5-filmow-na-dvd,3,4,10893

2. Cyfrowy świat. Reż. Dariusz Regucki ; scen. Krzysztof Rześniowiecki. Kraków : Wydawnictwo Rubikon, 2019 (33 min) (DVD 3416)
Amputacja
- Nastolatki na smartfonach piszą SMS-y, przeglądają portale społecznościowe, grają, słuchają muzyki, robią zdjęcia i nagrywają filmy. Komórka daje im poczucie wolności i niezależności. Bohaterka nie rozstaje się z telefonem. Gdy pewnego dnia smartfon gdzieś się gubi, dziewczyna czuje się tak, jakby amputowano jej dłoń. Co zrobić, by telefon nie stał się dla nastolatka całym światem?
Słówka masowego rażenia - Nie ma słów obojętnych, każde niesie określony komunikat, wpływa pozytywnie lub destruktywnie. Zarówno w realu jak i w sieci nie jest obojętne, jakich słów używamy. Szczególnie w internecie młodzi uczestnicy bezkarnie rzucają słowa i opinie, których nie odważyliby się wypowiedzieć w realnym świecie bez obaw o surowe konsekwencje. Co zrobić, by wirtualna przestrzeń nie stała się areną werbalnej agresji?
Prawie prawda - W dobie internetu, jesteśmy skazywani na mnóstwo informacji, które nie zawsze są prawdziwe. Ola - typowa nastolatka, przekonuje się, jak bolesne mogą być konsekwencje uwierzenia w niezweryfikowaną wcześniej informację. Film uwrażliwia młodych ludzi, aby podchodzili do tych informacji z dystansem i nie stali się ofiarą fake newsów.
Zgubione mieszkanie - Łatwo dzisiaj zatracić granicę prywatności. Przemyślane zachowania, rozwaga i roztropność są wysoce wskazane zwłaszcza młodym użytkownikom mediów. Bohaterka filmu szybko przekonuje się, czym może się skończyć nieumiejętne korzystanie z sieci.
Drogowskaz tuż za rogiem - W dobie kryzysu autorytetów - nie jest łatwo wskazać osoby godne uznania i naśladowania. Bohaterki filmu, próbują zmierzyć się z zadaniem domowym na ten temat. Poszukiwania w internecie okazały się bezskuteczne, a osoby z mądrością życiową, znalazły się bardzo blisko.
źródło opisu: https://www.ksiegarniarubikon.pl/cyfrowy-swiat-5-filmow-na-dvd,3,4,10894

3. Życie w wolności. Reż. Dariusz Regucki ; scen. Krzysztof Rześniowiecki. Kraków : Wydawnictwo Rubikon, 2019 (29 min) (DVD 3417)
Jeśli uczta, to wykwintna
- Piękna i elegancka uczta wymaga zwykle dłuższych przygotowań, oprawy i dbałości o szczegóły. Podobnie jest z seksem. Jeśli potrafimy czekać, by zawrzeć trwały i dający poczucie bezpieczeństwa związek, doświadczymy szczęścia. Akt seksualny to nie tylko pożądanie ciał, ale również uczucia, więź i zrozumienie. Na tym polega integracja seksualna.
Film o tym, że seks może być pięknym doświadczeniem. Największą wartość ma wtedy, gdy jest aktem dojrzałej miłości.
Wielkie ciacho - Ty jeszcze tego nie robiłeś? / nie robiłaś? - pytanie z serii presji seksualnej nastolatków. Młodym ludziom niełatwo o argumenty uzasadniające swoje stanowisko, dlaczego jeszcze nie...
Zakochani bohaterowie filmu muszą zmierzyć się z tym problemem. Są tego samego zdania - chcą czekać. Odzyskali spokój wewnętrzny i wiedzą, że mogą sobie ufać.
Ryzykant myli się raz - Chęć zafundowania sobie tatuażu przez młodego bohatera filmu staje się pretekstem do rodzinnej debaty na temat dróg zakażenia wirusem HIV i choroby AIDS. Jak dotąd nie ma skutecznego leku na AIDS, można jedynie spowalniać postępy choroby i przedłużać życie choremu. Młody widz dowie się także o zachowaniach, które dają gwarancję bezpieczeństwa.
Mamo, powiedz mi... - Film podejmuje temat FAS - Płodowego Zespołu Alkoholowego, który jest skutkiem oddziaływania alkoholu na dziecko w okresie prenatalnym. FAS jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć, jeśli matka zachowuje abstynencję w czasie ciąży.
W filmie wywiązuje się rodzicielska dyskusja z córką Olą, która podejrzewa u siebie symptomy FAS. Rodzice uspokajają córkę i obalają mity o nieszkodliwości picia alkoholu w ciąży.
Rozładowany - Napoje energetyzujące to produkty, które mają działanie pobudzające. Ponadto poprawiają koncentrację, zwiększają szybkość reakcji oraz wydolność organizmu. Mają także za zadanie przyspieszenie metabolizmu i przeciwdziałanie zmęczeniu. Czy są bezpieczne dla zdrowia?
Bohater filmu przekonuje się, że zamiast obiecanych w reklamie „skrzydeł" i „zastrzyku energii" otrzymał... kłopoty ze zdrowiem.
źródło opisu: https://www.ksiegarniarubikon.pl/zycie-w-wolnosci-5-filmow-na-dvd,3,4,10895

4. Rodzina na piątkę. Reż. Dariusz Regucki ; scen. Krzysztof Rześniowiecki. Kraków : Wydawnictwo Rubikon, 2019 (29 min) (DVD 3440)
Więcej niż ciało
- Kult ciała jest wszechobecny. Lansowane w mediach kanony piękna, do których należy dążyć, niosą ze sobą różnego rodzaju następstwa. Z jednej strony pozytywne - np. większa dbałość o zdrowie, wybieranie nieprzetworzonego jedzenia, a z drugiej - powstawanie kompleksów i zbytnia ingerencja w naturę (moda na operacje plastyczne). Film o akceptacji swojego wyglądu, zdrowej i odpowiedzialnej trosce o siebie.
Partycja - Z tematem porządku każdy zmaga się na swój sposób. Jedni, bo nic nie mogą znaleźć. Inni, bo czują przymus odkładania wszystkiego na swoje miejsce. Są też tacy, którzy świetnie się odnajdują w bałaganie, ale spotyka ich niezrozumienie otoczenia (najczęściej rodziców). W filmie porządek staje się tematem numer jeden. Okazuje się, że partycja dysku (porządkowanie informacji) może być metaforą umysłu - im jest jaśniej i czyściej, tym łatwiej pozbierać myśli.
Z głową w chmurach - Koncert muzyki klasycznej staje się pretekstem do rozmów o duchowych przeżyciach. Ciało wyraża osobę, posiada swoją wartość. Jednak do sfery duchowej należy zaspokajanie potrzeb emocjonalnych, spełnianie marzeń, realizacja planów, bardziej twórcze i kreatywne życie.
Film o tym, jak sztuka i muzyka odrywają nas od rutyny codzienności i odmieniają.
Martwa cisza - Nawet w najlepszych rodzinach zdarzają się nieporozumienia. Gorzej, gdy po awanturze następuje impas i... cisza. Kłótnia rodziców i ciche dni sprawiają, że atmosfera w domu staje się nie do zniesienia. Gdy rodzice ukradkiem wymieniają piorunujące spojrzenia i szeptem prawią sobie uszczypliwości, dzieci bezbłędnie wyczuwają negatywne emocje i postanawiają coś z tym zrobić. Uciekając się do fortelu znajdują rozwiązanie, które przerywa ciszę.
Sami w domu - Relacje między rodzeństwem bywają konfliktowe, pełne napięć i nieporozumień. Wśród braci i sióstr dochodzi do kłótni, ostrej wymiany zdań, a nawet... poszturchiwań. Czy można przezwyciężyć wzajemną niechęć i nauczyć się kompromisów? Czy to możliwe, by nie krytykować i oceniać, nie stawiać na swoim, ale akceptować siebie nawzajem? Film pokazuje, że jest to możliwe.
źródło opisu: https://www.ksiegarniarubikon.pl/rodzina-na-piatke-filmy-na-dvd,3,4,10869

 

Cykl Sztuka umiaru - profilaktyka zaburzeń odżywiania przeznaczony jest dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz uczniów szkoły ponadpodstawowej. Zrealizowany została w konwencji filmów popularnonaukowych, uzupełnionych wypowiedziami eksperta, dietetyka i edukatora żywieniowego.

1. Ze skrajności w skrajność - rygorystyczna dieta czy żywność typu fast food? Reż. Marcin Wołkowicz. [Piaseczno] : Multieducatio.pl, 2018 (15 min) (DVD 3370)
     Film pokazujący dwa skrajne zjawiska związane z odżywianiem się młodych ludzi. Z jednej strony - obsesyjne stosowanie różnorakich diet, mających zapewnić idealną sylwetkę. A z drugiej - bezrefleksyjne odżywianie się w barach serwujących potrawy typu "fast food". Film stawia pytanie, czy taka żywność może uzależniać i jednocześnie stara się odpowiedzieć, dlaczego tak chętnie odwiedzamy tego typu miejsca?
źródło opisu: https://www.multieducatio.pl/produkt/profilaktyka-zaburzen-odzywiania/

2. Kiedy jedzenie zaczyna być problemem - anoreksja i bulimia. Reż. Marcin Wołkowicz. [Piaseczno] : Multieducatio.pl, 2018 (15 min) (DVD 3368)
     Film prezentujący dwie choroby, będące skutkiem zaburzeń odżywiania w wieku dorastania. Anoreksja i bulimia pokazane są jako konsekwencja przemian kulturowy ostatnich dziesięcioleci. Próbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego choroby te pojawiają się najczęściej wśród dorastającej młodzieży i dlaczego w wielu wypadkach pozostają długo niezauważone przez otoczenie osób chorych.
źródło opisu: https://www.multieducatio.pl/produkt/profilaktyka-zaburzen-odzywiania/

3. Suplementy diety - konieczność czy zagrożenia? Reż. Marcin Wołkowicz. [Piaseczno] : Multieducatio.pl, 2018 (15 min) (DVD 3369)
     Film opowiadający o popularnej, bardzo szerokiej grupie produktów spożywczych, zwanej suplementami diety. Pokazuje czym są te produkty i jak działają. Zwraca uwagę na konieczność ostrożności i rozwagi w przypadku stosowania suplementacji. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, kiedy suplementacja jest niezbędna, a kiedy jej stosowanie może wiązać się ryzykiem negatywnych konsekwencji zdrowotnych.
źródło opisu: https://www.multieducatio.pl/produkt/profilaktyka-zaburzen-odzywiania/

 

Cykl Przemoc nie jedno na imię przeznaczony jest dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz uczniów szkoły ponadpodstawowej. Zrealizowany został w konwencji filmów popularnonaukowych, uzupełniony wypowiedzią Justyny Gmurek-Lewandowskiej, psychoterapeuty Centrum Psychoterapii „Statek - Psychologia".

1. Hejt : przemoc w internecie. Reż., zdj. Marcin Wołkowicz. [Piaseczno] : Multieducatio.pl, 2018 (15 min) (DVD 3300)
     Seria filmów dotyczy nowych form przemocy w szkole i sposobami radzenia sobie z nimi. W filmach szczególna uwaga została poświęcona nowemu zjawisku jakim jest hejt. Gdzie kończy się konstruktywna krytyka, a gdzie zaczyna się hejt? Jakie są konsekwencje hejtu? Kiedy przybiera znamiona przestępstwa? Kim są ofiary, a kim sprawcy? Na te pytania stara się odpowiedzieć pierwszy film z serii.
źródło opisu: https://www.multieducatio.pl/produkt/przemoc-niejedno-ma-imie/

2. Bullying : przemoc rówieśnicza w szkole. Reż., zdj. Marcin Wołkowicz. [Piaseczno] : Multieducatio.pl, 2018 (14 min) (DVD 3301)
     Druga część traktuje o zjawisku przemocy psychicznej wśród społeczności szkolnej.
źródło opisu: https://www.multieducatio.pl/produkt/przemoc-niejedno-ma-imie/

3. Postawy wobec przemocy rówieśniczej. Reż., zdj. Marcin Wołkowicz. [Piaseczno] : Multieducatio.pl, 2018 (14 min) (DVD 3302)
     Trzecia część przedstawia próbę pokazania sposobów radzenia sobie z przemocą psychiczną wśród społeczności szkolnej - omówiona została m.in. metoda porozumienia bez przemocy.
źródło opisu: https://www.multieducatio.pl/produkt/przemoc-niejedno-ma-imie/

 

Cykl Nudne filmiki o narkotykach

1. Amfetamina. Scen. i oprac. merytoryczne Leszek Korzeniecki. Warszawa : Oficyna Wydawnicza Vocatio, cop. 2017 (13 min) (DVD 3297)

2.
Dopalacze. Scen. i oprac. merytoryczne Leszek Korzeniecki. Warszawa : Oficyna Wydawnicza Vocatio, 2018 (11 min) (DVD 3298)

3. Sztuka wyboru. Scen. i oprac. merytoryczne Leszek Korzeniecki. Warszawa : Oficyna Wydawnicza Vocatio, 2018 (15 min) (DVD 3294)

     „Nudne filmiki o narkotykach" to projekt skierowany do młodzieży. Został on zrealizowany w myśl zasady „bawi i uczy". Współczesna młodzież żyje w świecie natłoku przekazu multimedialnego, co sprawia, że coraz trudniej jest zdobyć uwagę młodych ludzi, gdy chce się im przekazać poważne treści. Postanowiliśmy zmierzyć się z tymi problemami komunikacyjnymi poprzez stworzenie serii krótkich, zabawnych filmów, które w sposób jasny, zwięzły i ciekawy ukazują fakty dotyczące zagrożeń związanych z używaniem środków psychoaktywnych i konsekwencjami takiego postępowania. Film został tak skonstruowany, by być dobrą podstawą do dyskusji z młodzieżą w szkole.
Leszek Korzeniecki - twórca filmów jako nastolatek popadł w problemy związane z ekstremalnie autodestrukcyjnym stylem życia, w którym były obecne alkohol i narkotyki. W 1992 r. doświadczył głębokiej przemiany, a 9 lat później rozpoczął działalność antynarkotykową w polskich szkołach.
źródło opisu: https://vocatio.com.pl/pl/p/Amfetamina.-Nudne-filmiki-o-narkotykach-cz.-4/1072

 

 

Oprac. Małgorzata Percińska