Kurierek Nowości

GRY I ZABAWY

1. 57 zabaw logicznych dla przedszkolaków. Redakcja Beata Karlik. - Kraków : Wydawnictwo Aksjomat, [2019] (sygn. 121662)
     „57 zabaw logicznych dla przedszkolaków" to zapewniający dobrą zabawę zbiór łamigłówek dla kilkulatków. Dziecko znajdzie w nim ciekawe i dostosowane do swoich możliwości zadania rozwijające umiejętności: porównywania cech i wielkości, rozróżniania kształtów i kierunków, porządkowania i logicznego myślenia.
źródło opisu: https://www.aksjomat.com/lamiglowki/2773-57-zabaw-logicznych-dla-przedszkolakow.html

2. Bruzzone Catherine. Mały technik rozwiązuje zadania. - Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2017 (sygn. 121707)
     Technologia, która jest bohaterką tego tomiku, odkrywa przed małym czytelnikiem swoje tajemnice. Dzieci dowiedzą się nie tylko tego, co kryje się pod tym trudnym słowem, ale także przekonają się, że z rozmaitych rozwiązań technologicznych wszyscy korzystamy na co dzień, na przykład pompując koło od roweru, podgrzewając obiad w kuchence mikrofalowej czy... spuszczając wodę w toalecie. Niniejsza książka pełna jest pasjonujących informacji i wielu ciekawych zadań, rozbudzających w dzieciach kreatywność i logiczne myślenie. To propozycja dla każdego, kto chce zaprzyjaźnić się z rozmaitymi technologiami.
źródło opisu: https://www.jednosc.com.pl/dla-dzieci-14/3548/maly-technik-rozwiazuje-zadania-superwiedza-dla-dzieci

3. Jacoby Jenny. Mały inżynier rozwiązuje zadania. - Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2017 (sygn. 121810)
     Inżynieria, która jest bohaterką tego tomiku, odkrywa przed małym czytelnikiem swoje tajemnice. Dzieci dowiedzą się nie tylko tego, co kryje się pod tym trudnym słowem, ale także przekonają się, że ze zdobyczy inżynierii wszyscy korzystamy na co dzień, na przykład czytając nową książkę, huśtając się na huśtawce czy lecąc samolotem na wakacje. Niniejsza książka pełna jest pasjonujących informacji i wielu ciekawych zadań, rozbudzających w dzieciach kreatywność i logiczne myślenie. To propozycja dla każdego, kto chce zaprzyjaźnić się z inżynierią.
źródło opisu: https://www.jednosc.com.pl/dla-dzieci-14/3545/maly-inzynier-rozwiazuje-zadania-superwiedza-dla-dzieci

4. Jacoby Jenny. Mały matematyk rozwiązuje zadania. - Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2017 (sygn. 121706)
     Matematyka, która jest bohaterką tego tomiku, to nie tylko nudny szkolny przedmiot, wymagający uczenia się na pamięć trudnych wzorów i regułek, to przede wszystkim fascynująca wiedza, która pomaga nam w wielu sytuacjach życia codziennego. Dzięki matematyce możemy nie tylko liczyć, ważyć czy mierzyć, ale też... gotować albo szyfrować wiadomości! Niniejsza książka pełna jest pasjonujących matematycznych informacji i wielu ciekawych zadań, rozbudzających w dzieciach kreatywność i logiczne myślenie. To propozycja dla każdego, kto chce zaprzyjaźnić się z matematyką.
źródło opisu: https://www.jednosc.com.pl/dla-dzieci-14/3547/maly-matematyk-rozwiazuje-zadania-superwiedza-dla-dzieci

5. Kosowicz Piotr. Gry i zabawy z zapałkami. - Gliwice : Septem/Helion, cop. 2020 (sygn. 121552)
     Nie igraj z ogniem, ale z zapałkami - możesz. Oczywiście pod warunkiem że wykorzystasz je w dobrym celu. Najlepiej równocześnie edukacyjnym i rozrywkowym. Aby świetnie się bawić, a przy tym rozwijać wyobraźnię, ćwiczyć się w spostrzegawczości i logicznym myśleniu, nie trzeba inwestować ani zaawansowaną elektronikę, ani nawet w planszówki czy gry karciane. Wystarczą paczka zapałek i książka, którą przygotował dla Ciebie Piotr Kosowicz. Na Gry i zabawy z zapałkami składa się zestaw autorskich zadań, jakich nie znajdziesz w żadnym podręczniku. Adresowane są one przede wszystkim do uczniów starszych klas szkoły podstawowej, choć z pewnością przy rozwiązywaniu tych zagadnień nie będą się nudzić ani nastolatki, ani ich rodzice i dziadkowie. Wiedza matematyczna na poziomie podstawowym może okazać się przydatna, choć nie raz, nie dwa potrzebne będzie także podejście całkowicie niematematyczne, a nawet matematyczne.
źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/gry-i-zabawy-z-zapalkami-6651264-ksiazka.html

6. Moore Gareth. Nowe gry umysłowe dla małych geniuszy. - Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2019 (sygn. 121724)
     Ten oryginalny i opatrzony zabawnymi ilustracjami tomik zawiera 101 gier umysłowych, zupełnie nowych, wciągających, ciekawych i skierowanych do wszystkich małych bystrzaków (10-latków i starszych). Młodzi amatorzy łamigłówek znajdą tu gry obrazkowe, gry logiczne, gry słowne, gry matematyczne, gry ćwiczące pamięć, różne rodzaje sudoku i wiele innych arcyciekawych propozycji, które rozwiną ich kreatywność i logiczne myślenie. Zapraszamy do umysłowego treningu wszystkich małych geniuszy!
źródło opisu: https://www.empik.com/nowe-gry-umyslowe-dla-malych-geniuszy-moore-gareth,p1228621031,ksiazka-p

 

OPOWIADANIA DO POCZYTANIA

1. Dmitruk Urszula. Bajki pocieszanki : opowiadania terapeutyczne dla dzieci borykających się z lękiem.  - Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2020 (sygn. 121645)
     Bajki terapeutyczne, które adresowane są do dzieci, mogą być wykorzystane przez rodziców, dziadków, nauczycieli i terapeutów. Mają za zadanie pomóc maluchowi w rozwiązaniu jego niełatwych problemów. Dzięki opowiadaniom terapeutycznym dziecko zapoznaje się z sytuacjami trudnymi, wywołującymi kryzys emocjonalny, nierzadko niepokój, oraz znajduje cudowne rozwiązanie swoich problemów, podobnych do tych, z którymi zmagają się bohaterowie bajek.
źródło opisu: https://bonito.pl/k-1009921-bajki-pocieszanki-opowiadania-terapeutyczne

2. Giełczyńska-Jonik Agata. Hania wciąż się złości. - Kraków : Wydawnictwo Aksjomat, 2019 (sygn. 121687)
     Złość, jak się okazuje, szkodzi nie tylko piękności, ale fatalnie działa również na wzrost. Jeśli Hania nie zmieni swojego zachowania, wkrótce stanie się taka malutka, że od całkowitego zniknięcia będzie dzielić ją jedynie krok! Czy uda jej się zapanować nad emocjami i wrócić do dawnej postaci? Trzymajmy za nią kciuki i wyciągnijmy wnioski z tej pouczającej opowieści!
źródło opisu:https://www.aksjomat.com/czytanki/2689-hania-wciaz-sie-zlosci-edukacyjne-basnie-dla-przedszkolakow.html

3. Maćkowiak Arkadiusz, Żebrowska Dominika. Wierszyki relaksacyjne dla dzieci. - Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2020 (sygn. 121639)
     Celem książeczki jest zachęcenie rodziców oraz dzieci, aby w sposób uważny doświadczały tu i teraz. Zabawne tematyczne wierszyki mają za zadanie przenieść malucha do świata natury, zwierząt, otaczającej go przyrody. Odwołują się często do zmysłu wzroku, smaku, czucia, pomagając wyobrazić sobie dane miejsca i sytuacje. Do każdego wiersza opracowany jest zestaw pytań mający za zadanie nie tylko wzmocnić koncentrację i pamięć dziecka, ale przede wszystkim pobudzić wyobraźnię, rozbudzić ciekawość, nauczyć zachwytu otaczającym światem i doświadczania go wszystkimi możliwymi zmysłami. Ostatnim elementem zaproponowanym do każdego wiersza jest rodzaj relaksacji, wizualizacji lub masażyku, opracowany z myślą o dzieciach przedszkolnych. Ma pomóc w nauce wyciszania, uspokajania, zwracania uwagi na oddech.
źródło opisu: https://www.taniaksiazka.pl/wierszyki-relaksacyjne-dla-dzieci-arkadiusz-mackowiak-p-1381079.html

4. Martynkien Ewa. Mój kumpel Jeremi. - Wyd. I. - Łódź : Literatura, 2020 (sygn. 121718)
     Czwarta klasa to dla Oskara i jego przyjaciela Jeremiego zupełnie nowy rozdział w życiu. Trzeba zacząć wszystko od początku. No prawie wszystko, bo przecież to, co najważniejsze, czyli przyjaźń, zostaje. Przynajmniej tak się im obu wydaje. Pewnego dnia Oskar wpada w kłopoty i decyduje się ukryć to przed Jeremim. To jego wielki SEKRET. Gdzie kończy się tajemnica i zaczyna kłamstwo? Czy dobrze jest nie mówić prawdy bliskim, zwłaszcza gdy jest się samemu w niebezpieczeństwie? Mój kumpel Jeremi to ciepła, pełna humoru opowieść o tym, co w bliskich relacjach jest najważniejsze. Nie tylko dla chłopców.
źródło opisu: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/dla-dzieci/moj-kumpel-jeremi

5. Michalec Katarzyna. Emocje i rozterki żabki. - Przemyśl : Wydawnictwo Pryzmat, cop. 2020 (sygn. 121422)
     Zbiór opowiadań zawartych w dwóch książeczkach pod tytułem "Emocje i rozterki żabki Amelki" adresowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oraz do ich rodziców i nauczycieli. Poznając przygody bohaterek, żabki Amelki i jej przyjaciółki Moniki, dziecko uczy się radzenia sobie z trudnościami oraz nazywania i regulowania własnych emocji. Szata graficzna zawiera barwne, humorystyczne ilustracje, które ubogacają materiał zawarty w książeczkach i zachęcają do korzystania z nich.
źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/emocje-i-rozterki-zabki-amelki-6640001-ksiazka.html

6. Młodnicka Magdalena. Strach ma wielkie oczy : książka, która dodaje odwagi. - Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2020 (sygn. 121613)
     Wszyscy znamy powiedzenie „strach ma wielkie oczy". Ta książka w przystępny i pełen humoru sposób dotyka tematu strachu. Przedstawia typowe sytuacje z życia dzieci, w których odczuwają one lęk. Opisuje je dziecięcym językiem i proponuje mnóstwo praktycznych porad. Wszystko po to, by w łatwy sposób „rozbroić strach" i sprawić, by już dłużej nie miał nad małym człowiekiem władzy. Jak się zachować, kiedy ktoś opowiada nam o czymś strasznym? Jak nie wpadać w panikę, gdy czeka nas wizyta u lekarza? Co zrobić, by spokojnie zasnąć w ciemnym pokoju? Jak radzić sobie z paraliżującym strachem dopadającym nas podczas szkolnych akademii? Na te pytania odpowiada ta książka, po którą warto sięgnąć, by skutecznie rozwiązywać wielkie problemy małych ludzi!
źródło opisu: https://www.empik.com/strach-ma-wielkie-oczy-ksiazka-ktora-dodaje-odwagi-mlodnicka-magdalena,p1241126225,ksiazka-p

7. Onichimowska Anna. Najwyższa góra świata. - Łódź : Wydawnictwo "Literatura", 2019 (sygn. 121720)
     Zbiór opowiadań dla wszystkich, którzy muszą czasem zmierzyć się ze smutkiem i problemami. Każda opisana tu historia niesie ze sobą mądre i głęboko humanistyczne przesłanie, dotyczące nie tylko świata dzieci, ale także ich rodziców, dziadków, przyjaciół...
źródło opisu: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/dla-dzieci/najwyzsza-gora-swiata

8. Pałasz Marcin. Opowieści z Krainy Potworów. - [Kielce] : Mac Edukacja ; Warszawa : Wydawnictwo Juka-91, cop. 2016 (sygn. 121819)
     Na skraju Mrocznego Lasu mieszka gromadka uroczych, kolorowych i zupełnie niestrasznych potworów - Irek, Bulbon, Bartek i Albert. Czas upływa im głównie na pieczeniu bułeczek w ognisku i pogryzaniu landrynek. Ich spokój sporadycznie zakłócają podstępne działania Wsysacza Złowrogiego, nieudane kulinarne próby ciotki Alberta czy występy Łysej Kaczki, która wciąż liczy na rozwój kariery wokalnej.
źródło opisu: https://www.empik.com/pakiet-opowiesci-z-krainy-potworow-powrot-do-krainy-potworow-palasz-marcin,p1130723627,ksiazka-p

9. Włodarkiewicz Anna. Tola w przedszkolu. - Warszawa : Wydawnictwo Zielona Sowa, cop. 2019 (sygn. 121513)
     Gdy pierwsze liście spadają z drzew, to oznacza tylko jedno - nadeszła jesień. To koniec wakacji, czas wrócić do przedszkola! Tola wraz z innymi rówieśnikami idzie do przedszkola, gdzie czeka na nią ulubiona pani wychowawczyni, nowi przyjaciele oraz mnóstwo zabawy i nowych wyzwań. Na przedszkolaków czeka m.in. wycieczka na pobliską górkę! Będzie też czas na leżakowanie i wspólne jedzenie posiłków przygotowanych przez najlepsze kucharki na świecie. Codzienne życie przedszkolaka to także obowiązki jak mycie zębów czy dyżury. Może zdarzyć się też coś mniej przyjemnego jak przeziębienie czy... spóźnienie rodzica. Jak sobie poradzi mała Tola? Sprawdźcie sami!
źródło opisu: https://www.empik.com/tola-w-przedszkolu-wlodarkiewicz-anna,p1230052216,ksiazka-p


Oprac. Małgorzata Suchożebrska