Kurierek Nowości

Dla dzieci

1. Kwietniewska-Talarczyk Marzena. Opowiadania przedszkolaka. - Warszawa : Wydawnictwo Zielona Sowa, copyright 2019 (sygn. 119434)
     Opowiadania przedszkolaka to świetny zbiór opowiadań nawiązujący do codzienności przedszkola. Pomaga przełamać strach przed nowymi sytuacjami i uczy wielu przydatnych zachowań. W książce znajduje się 8 opowiadań, które idealnie nadają się zarówno dla dziecka rozpoczynającego swoją przygodę z przedszkolem, jak i takiego, które będzie tę przygodę kontynuowało.
źródło opisu: https://www.poczytaj.pl/ksiazka/opowiadania-przedszkolaka-kwietniewskatalarczyk,440430

2. Malczewski Włodzimierz. Maks Motyl i Olek Ważka. - Gdynia : Novae Res - Wydawnictwo Innowacyjne, © 2018 (sygn. 118654)
     Ruszajmy naprzeciw przygodzie! Dwóch przyjaciół - Maks Motyl i Olek Ważka - dobrze wiedzą, że na każdym kroku czekają na nich tajemnice do odkrycia i fascynujące przygody. Nie zważając na ostrzeżenia dziadka Włodka, wyprawiają się w podróż, podczas której Maks chce zdobyć piracki skarb ukryty w drewnianej skrzyni, a Olek - tajemnicze kolorowe światełka migoczące w oddali jak cenne kamienie. Po drodze poznają nowych przyjaciół, którzy chcą im pomóc i towarzyszyć w ich wyprawach. Ale wkrótce pojawią się także inne postaci, niekoniecznie mające dobre zamiary... Kolejne wnuki już są, więc trzeba było zakasać rękawy i wziąć się do roboty. Uważacie, że mam jej niewiele, że tylko napisałem bajki. Nic bardziej mylnego. A kto spełnia zachcianki maluchów? Kto ratował Olka z opresji, gdy wpadł do głębokiej wody, a żaba na niego czyhała? A kto ciągnie piracki statek, gdy Maks szuka skarbu? Dziadek Włodek.
źródło opisu: https://novaeres.pl/katalog/tytuly?szczegoly=maks_motyl_i_olek_wazka,druk

3. Nowe bajki o niesfornych zwierzątkach. Wybór bajek Siergiej Kuźmin. - Świebodzin : Wydawnictwo Elżbieta Jarmołowicz, cop. 2013 (sygn. 119412)
     Ten pięknie ilustrowany zbiór bajek zachwyci najmłodszych czytelników. Dzięki niemu dzieci poznają przygody wielu niezwykłych bohaterów - m.in. kurki złotopiórki, niesfornej bułeczki czy lisicy, która uczyła się latać.
źródło opisu: https://literia.pl/nowe-bajki-o-niesfornych-zwierzatkach

4. Widmark Martin, Willis Helena. Tajemnica biblioteki. - Poznań : Zakamarki, 2018 (sygn. 119376)
    
Kolejny tytuł serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Z biblioteki w Valleby giną cenne książki. Jak to możliwe, skoro każda z nich ma zabezpieczenie przed kradzieżą? Dlaczego nie włącza się alarm, kiedy złodziej przemyca je na zewnątrz? Komisarz policji prosi Lassego i Maję o pomoc. Detektywi obserwują bibliotekę i namierzają troje podejrzanych. Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Książki świetnie nadają się dla dzieci, które właśnie zaczynają samodzielnie czytać. Duża czcionka, duża ilość charakterystycznych czarno-białych ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja sprawiają, że nawet najbardziej oporni mali czytelnicy czytają je z wypiekami na twarzach.
źródło opisu: https://www.empik.com/tajemnica-biblioteki-widmark-martin-willis-helena,p1045579157,ksiazka-p

 

Dla młodzieży

1. Łacina Anna. Ostatnie wakacje. - Warszawa : Wydawnictwo "Nasza Księgarnia", 2018 (sygn. 118497)
     Życie siedemnastoletniej Ośki zostaje wywrócone do góry nogami. Dziewczyna musi opuścić przyjaciół i przeprowadzić się na drugi koniec Polski, chociaż nie ma ochoty mieszkać z macochą, trojgiem przyrodniego rodzeństwa i nieznanym dotąd ojcem. Nie rozumie, dlaczego ten ją zaprosił, a teraz ignoruje. Patrycja i Magdzik z kolei przekonują się, że bycie dorosłą wcale nie jest proste. Wolność nie smakuje tak bardzo, gdy jednocześnie trzeba szukać pracy i mieszkania oraz uczyć się podejmowania pierwszych w pełni samodzielnych decyzji. Zwłaszcza takich, które mogą zaboleć. W powieści Anny Łaciny jest wszystko: karetki pogotowia, podsłuchane rozmowy, ucieczki przez okno, suknia ślubna ukrywana u znajomej, a nawet interwencje policji. Ale i tak najważniejsza pozostaje miłość.
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4860648/ostatnie-wakacje

2. Moore Ulysses. Wyspa buntowników. - Ożarów Mazowiecki : Firma Księgarska Olesiejuk,© 2019 (sygn. 119100)
    
Kolejny tom cyklu przygodowej serii dla młodzieży Ulysses Moore. Dzięki Murrayowi i jego przyjaciołom Ulysses Moore powrócił do Kilmore Cove. Teraz trzeba odbić buntowników więzionych przez Kompanię Indii z Wyobraźni. Ekspedycją dowodzi Murray - jedyny człowiek, który jeszcze potrafi otworzyć Wrota Czasu. Czy wszyscy więźniowie odzyskają wolność? Co czeka Leonarda Minaxo i jego żonę - starych przyjaciół Ulyssesa Moore'a, autorów żarliwego listu skierowanego do Podróżników w Wyobraźni?
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4879411/wyspa-buntownikow

3. Suwalska Dorota. Tabletki na dorosłość. - Gdańsk : Wydawnictwo Adamada, 2018 (sygn. 118255)
     Wszystko miało się skończyć, kiedy je połknie. Wreszcie stanie się dorosłym i będzie mógł zlekceważyć załamującą nad nim ręce mamusię. Oleje mającego i tak wszystko gdzieś tatusia. Zignoruje zapatrzone w siebie dziewczyny. Wypnie się na nic nierozumiejących kumpli. Wyśmieje nauczycieli złośliwie stawiających pałę za pałą. Wszystko miało się skończyć, kiedy je połknie. A dopiero się zaczęło.
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4856716/tabletki-na-doroslosc

4. Tyszka Agnieszka. Mejle na miotle.  - Łódź : Akapit Press, 2018 (sygn. 117069)
     Amanda to licealistka, kochająca flamenco oraz imprezy. Brak zainteresowania nauką, przypłaca poprawką z historii, której szczerze nie cierpi. Z pomocą przychodzi Kornelia, jej najbliższa przyjaciółka, uzdolniona literacko humanistka. Czy ta przedziwna pomoc okaże się skuteczna? Czy Amanda zdoła spotkać się z prawdziwą czarownicą? Kim jest autor mejli, wysyłanych z tajemniczego adresu? Przez powieść przewijają się barwne postaci - ciotka Amandy i jej szalone przyjaciółki, Sydonia von Borck, przystojny Ernest z Cafè Cherubino, królewna Jessika... No i oczywiście - Sambucus nigra, o którym każdy Czytelnik wyrobi sobie z pewnością własne zdanie...O Mejlach na miotle można powiedzieć jeszcze jedno - wypadły prosto z Kredensu pod Grunwaldem.
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/181687/mejle-na-miotle

5. Zawis Izabela. Światło anioła. - Gdynia : Wydawnictwo Novae Res, © 2018 (sygn. 118825)
     Walka dobra ze złem właśnie się rozpoczęła. Czy na pewno wiesz, po której stronie staniesz? Siedemnastoletnia Megan wiedzie typowe życie współczesnej nastolatki. Mieszka wraz z  matką, Jill, w małym miasteczku. Nigdy nie poznała swojego ojca. Jej życie niespodziewanie nabiera tempa, kiedy pewnego dnia w stojącym w jej pokoju lustrze zauważa przystojnego chłopaka. I choć na początku jest przekonana, że to tylko wytwór jej bujnej wyobraźni, wkrótce znajomość z Adamem, jej własnym Światłem, doprowadzi ją do poznania wielu skrywanych dotąd tajemnic dotyczących jej rodziny...Dramatyczne wybory, przed którymi niebawem stanie, wpłyną na losy całego świata. Po czyjej stronie opowie się Megan? Co się wydarzy podczas decydującej walki? Czy uda się ocalić to, co najważniejsze?
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4869996/swiatlo-aniola


Dla dorosłych

1. Atwood Margaret. Ślepy zabójca. - Warszawa : Wielka Litera, © 2019 (sygn. 119097)
     Najsłynniejsza powieść Margaret Atwood wyróżniona nagrodą Bookera Opowieść, którą snuje Iris Chase, staruszka z bogatej acz podupadłej rodziny kanadyjskich przemysłowców, jest jak szkatułka z kilkoma ukrytymi dnami. Myśli Iris obsesyjnie krążą wokół dramatycznych losów siostry Laury, która zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach zaraz po wydaniu swojej powieści pt. „Ślepy zabójca". Kontrowersyjna książka, która opowiada o uczuciu dziewczyny z bogatej rodziny do ubogiego rewolucjonisty i autora podrzędnych powieści przyniosła Laurze złą sławę, a może nawet śmierć. Czy historia tegoż buntownika i jego opowieść pomoże zamknąć wszystkie wątki i dokończyć to, co zostało przerwane? Te splecione historie dopełniają się i pokazują, że w literaturze najbardziej fascynująca jest istota samej opowieści.
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4877366/slepy-zabojca

2. Gąsiorowska Dorota. Karminowe serce. - Kraków : Między Słowami, 2018 (sygn. 118154)
     Kiedy Laura trafia do urokliwej cukierenki, której właścicielka od lat ręcznie wyrabia pachnące łakocie, nie może oprzeć się magii tego miejsca. Zapach aromatycznej czekolady i kolorowe, pękate słoje z żurawiną i migdałami przyprawiają ją o zawrót głowy. Laura boi się jednak, że ani przeprowadzka i nowy dom wśród wrzosowisk, ani bliskość magicznej cukierenki nie ukoją bólu po tym, co stało się kilka lat wcześniej. Wtedy ktoś, kto wydawał się bliski, sprawił, że serce Laury pękło, a jakaś część jej samej odeszła na zawsze. Dziewczyna nie podejrzewa jednak, że właścicielka cukierni skrywa pewien sekret... Czy magia Złotego serca i życzliwi ludzie pomogą Laurze odzyskać nadzieję? I czy to prawda, że złamane serce może jeszcze pokochać - nawet dwa razy mocniej.
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4855882/karminowe-serce

 

Oprac. Małgorzata Suchożebrska