Kurierek Nowości | Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Siedlcach

Kurierek Nowości

Spędzanie czasu z dziećmi - czytanie, tworzenie, zabawa

1. Gaba Baja. Chińskie cienie : wesoła zabawa dla wszystkich. - Warszawa : Wydawnictwo Egmont Polska, 2017 (sygn. 116932)
     Chyba każdy pamięta z dzieciństwa zabawę w rzucanie cieni na ścianę. Zręczne dłonie i nocna lampka to jedyne rekwizyty potrzebne, aby wyczarować świat pełen kształtów. „Chińskie cienie. Wesoła zabawa dla wszystkich" Art. Egmontu to książka, która podpowiada dzieciom i rodzicom jak składać dłonie, by w zaciemnionym pomieszczeniu ożywić na ścianie kicającego zająca, brodatą kozę, orła, Anglika, czy kumoszki. Dodatkowo na każdej rozkładówce znajduje się rymowanka zachęcająca do wymyślania własnych historyjek. Na końcu książki „Chińskie cienie. Wesoła zabawa dla wszystkich" znajdziemy też puste, sztywne, czarne strony, które łatwo wyrwać dzięki perforacji. Na nich - miękkim ołówkiem albo białą kredką - można narysować dowolne kontury i stworzyć własne kukiełki do zabawy w cienie.
źródło opisu: https://egmont.pl/ART.-Chinskie-cienie.-Wesola-zabawa-dla-wszystkich,607173,p.html

2. Bednarek Justyna. Babcocha. - Warszawa : Wydawnictwo Poradnia K, cop. 2018 (sygn. 116969)
     Babcocha potrafi wszystko: cofnąć czas, zamienić żołędzie w złote dukaty, a siebie - w muchę. Dzięki niej Bernadetta - dziewczynka z  warkoczami - podróżuje na chmurze, dostaje królika z czekolady i znajduje kogoś, kogo chciała znaleźć. Zmieniają się też inni mieszkańcy Grajdołka - sołtys, młynarz czy sprzedawca, ale także zwierzęta i Orzechowe Licho. Najwięcej przygód z Babcochą przeżywa Bernadetta, bo to ona jej najbardziej potrzebuje. Ale skutki jej czarów odczuwają wszyscy mieszkańcy wioski, którzy przekonują się, że nie warto utyskiwać i oszukiwać, a trzeba cieszyć się tym, co się ma.
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4844830/babcocha

3. Cholewińska-Szkolik Aniela  Bajki o misiach z czterech stron świata. - Warszawa : Wydawnictwo Zielona Sowa, cop. 2017 (sygn. 116815)
     Na świecie mieszka wiele różnych misiów. Są misie brunatne i  polarne, misie szmaciane i pluszowe. Każdy z nich jest wyjątkowy i milusi! W tej książce znajdziesz opowieści o misiach z różnych krajów i kontynentów. Poznasz małego misia polarnego Płatka, pobawisz się w chowanego z misiem Fikusem, pomożesz odważnemu Figielkowi złapać łobuzów, a z Maju Dżi odbędziesz podróż latającym dywanem.
źródło opisu: http://www.zielonasowa.pl/bajki-o-misiach-z-czterech-stron-swiata-zbior-bajek.html

4. Ellison Sheila, Judith Judith. 365 dni kreatywnej zabawy dla dzieci dwuletnich i starszych. - Warszawa : Grupa Wydawnicza Foksal, 2018 (sygn. 116964)
     Jak w sposób świadomy i przyjemny uczyć dzieci otaczającego nas świata? Wspólna zabawa, oto czego dzieci oczekują od rodziców. Pełne niespożytej energii chcą się uczyć, bawić i zaspokoić swoją ciekawość. Dobrze dostosowane do wieku zajęcia nie tylko sprawią dzieciom radość, ale też nauczą współpracy, współzawodnictwa, wspomogą rozwój osobowości i pobudzą wyobraźnię. 365 dni kreatywnej zabawy to zbiór wspaniałych pomysłów na rodzinne gry i zabawy, które ożywią wyobraźnię maluchów i pomogą twórczo spożytkować dziecięcą aktywność. Proste zabawy, które potrafią zainspirować zmęczonego rodzica jak i dziecko pragnące wiecznie nowych doświadczeń. Książka zawiera również porady jak połączyć rolę rodzica z obowiązkami domowymi i pracą.
źródło opisu: https://www.gandalf.com.pl/b/365-dni-tworczej-zabawy-dla-dzieci/

5. Halász Ferenc, Géczi Zoltan. Szachy : mój pierwszy podręcznik. - Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2018 (sygn. 116903)
     Witamy w świecie szachów! Dzięki tej książce dzieci poznają podstawy gry w szachy i nauczą się sztuczek, które pomogą im wygrać niejedną partie szachów. W średniowieczu umiejętność gry w szachy uznawana była za tak dużą zaletę, że bez niej nie pasowano nikogo na rycerza. Dzięki tej książce każdy może zostać odważnym rycerzem 64 pól. Mamy nadzieję, że dzieci, które sięgną po tę książkę, będą czerpać tyle samo przyjemności z jej czytania, ile my czerpaliśmy z jej tworzenia. Szykujcie szachownicę i niech rozpocznie się zabawa. W przystępny sposób wyjaśnia dzieciom zasady gry w szachy; opracowana z pomocą instruktora szachowego, zarazem sędzi szachowego klasy państwowej; to podręcznik dla przyszłych mistrzów szachowych.
źródło opisu: https://www.jednosc.com.pl/dla-dzieci-14/4007/szachy-m%C3%B3j-pierwszy-podr%C4%99cznik

6. Guzowska Beata. Pacynki. - Toruń : Wydawnictwo Literat, [2018] (sygn. 116962)
     W tym praktycznym poradniku, pełnym zdjęć i jasnych, prostych wskazówek znajdziesz opisy podstawowych ściegów, wskazówki, jak przyszywać guziki, instrukcje, jak samodzielnie uszyć pacynki, np. misia, króliczka, świnkę, żabkę, pieska, żółwia, pająka, smoka i kota. Pracę ułatwią dołączone do książki szablony.
źródło opisu: http://www.empik.com/pacynki-moje-hobby-guzowska-beata,p1201163479,ksiazka-p

7. Schütze Andrea. Dlaczego tańczymy ze szczęścia i kipimy ze złości? - Warszawa : Prószyński i S-ka, 2018 (sygn. 116767)
     Dzieci nie potrafią nazywać swoich uczuć, za to tym silniej niż dorośli je odczuwają. W dwunastu opowiadaniach i dwóch wierszach autorka przedstawia bardzo różne uczucia: przykrość, złość, radość, zdenerwowanie, dumę, współczucie, zazdrość, wstyd, satysfakcję z cudzego nieszczęścia, smutek, tęsknotę, zadowolenie, wściekłość, bezradność, nadzieję, poczucie bezpieczeństwa i miłość. Bohaterami jej książki są dziewczynki i chłopcy, małe czarownice, rycerze, olbrzymy, duchy i zwierzęta. Poznajemy wiewiórkę, która współczuje innej wiewiórce zamieszkującej sąsiednią dziuplę, bo ta, mając tylko trzy kończyny, nie zdołała zgromadzić odpowiedniej ilości zapasów na zimę. Pojawi się mała czarownica - zdenerwowana, ponieważ nazajutrz ma być pasowana na pełnoprawną czarownicę. Mały rycerz poczuje radość, kiedy jego starszy brat podczas swego pierwszego turnieju spada z konia. Uczucia przedstawione w książce są bardzo prawdziwe. Poszczególne opowieści łatwo dopasować do uczuć, jakie w danej chwili przeżywa dziecko. Książka kończy się pełnym miłości listem do dziecka. List ten każdy rodzic może dopasować do własnego dziecka.
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4820431/dlaczego-tanczymy-ze-szczescia-i-kipimy-ze-zlosci

8. Hayes Susan. Poradnik wiercipięty czyli Jak uwolnić energię na 101 sposobów. - Kielce : Wydawnictwo Jedność, cop. 2018 (sygn. 117050)
    
We współczesnym świecie, w którym królują komputery, tablety i smartfony, ważne jest, by odkrywać wraz z dziećmi inne sposoby na spędzanie wolnego czasu. Aktywność na świeżym powietrzu jest rozrywką, która na nowo powinna być doceniona. Warto więc pokazać dzieciom, jak wspaniale mogą bawić się w parku, nad jeziorem, w lesie, a nawet na własnym podwórku. Książka Poradnik wiercipięty to kompendium pomysłów - od wspinania się na drzewa, przez jazdę na sankach, po malowanie obrazków, budowanie domków dla ptaków czy tworzenie własnego mini ogródka. Każde dziecko znajdzie tu coś dla siebie: propozycje szalonych zabaw z przyjaciółmi i spokojne zajęcia wymagające skupienia i dokładności.
źródło opisu: https://www.gandalf.com.pl/b/poradnik-wiercipiety/

9. Szłapa Katarzyna, Tomasik Iwona, Wrzesiński Sławomir. Przepis na szczęśliwe dziecko. - Gdańsk : Wydawnictwo Harmonia, 2018 (sygn. 117051)
     Przepis na szczęśliwe dziecko to zbiór ponad 100 zabaw, które nie tylko dostarczają rozrywki, ale również mają wpływ na rozwój mowy, funkcji poznawczych czy sprawności ruchowej dziecka. Prezentowane zabawy uruchamiają pozytywne emocje, budują i wzmacniają więź między rodzicem i dzieckiem, mają znaczący wpływ na budowanie w maluszku poczucia własnej wartości. Czytelnicy znajdą tu wiele ciekawych propozycji dotyczących wspierania rozwoju dziecka. Między innymi dowiedzą się, jak poprzez masażyki twarzy i ciała wpływać na rozwój mowy, rozwijać słownictwo maluszka, w zabawny sposób usprawniać narządy mowy, kształtować prawidłowy tor oddechowy i poprawną artykulację. Proponowane zabawy doskonalą uwagę i pamięć, usprawniają motorykę małą i dużą, rozwijają poczucie rytmu i wyobraźnię.
źródło opisu: https://www.harmonia.edu.pl/pl/p/PRZEPIS-NA-SZCZESLIWE-DZIECKO/1485

 

Oprac. Małgorzata Suchożebrska