Kurierek Nowości

     Autyzm pozostaje jedną z wielkich zagadek medycznych naszej epoki. Kiedy prawie 75 lat temu po raz pierwszy w historii rozpoznano autyzm u dziecka, nikt nie przypuszczał, że będzie to jedna z najczęściej stawianych diagnoz XXI wieku. Ponieważ kwiecień jest miesiącem wiedzy o autyzmie, poniższy Kurierek Nowości poświęcony będzie literaturze na temat tego zaburzenia.

1. Autyzm a prawo. Red. nauk. Adam Górski, Błażej Kmieciak. Warszawa : Difin, 2019 (sygn. 118916)
     Niniejsza publikacje jest źródłem rzetelnej wiedzy wskazującej na prawne i praktyczne elementy ochrony godności osób z autyzmem. Sięgając po książkę, czytelnik będzie miał możliwość zapoznania się w sposób szczególny z takimi zagadnieniami, jak: ubezwłasnowolnienie, niepoczytalność, przymusowa hospitalizacja oraz stosowanie przymusu bezpośredniego.
źródło opisu : okładka książki

2. Donvan John, Zucker Caren. Według innego klucza : opowieść o autyzmie. - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, cop. 2017 (sygn. 118404)
     Autorzy przedstawiają losy licznych bohaterów, którzy cierpieli, albo nadal zmagają się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Książka ukazuje także niezwykłą batalię rodziców i lekarzy walczących o przyszłość dzieci.
     Publikacja ta, to poruszająca, napisana żywym językiem historia po, którą powinni sięgnąć nie tylko ludzie mający do czynienia z osobami z zaburzeniami ze spektrum autyzmu ale wszyscy ci, którzy cenią sobie rzetelne reportaże mocno osadzone w kontekście społecznym.
źródło opisu: okładka książki

3. Elvén, Bo Hejlskov. Nie gryzę, nie biję, nie krzyczę. Warszawa : Linia, 2018 (sygn. 118490)
     Autor książki pracuje w Szwecji jako psycholog kliniczny. Jest również niezależnym doradcą i wykładowcą zajmującym się autyzmem i zachowaniami trudnymi.
     Publikację można potraktować jako praktyczny poradnik zawierający właściwe sposoby postępowania w trudnych sytuacjach oraz strategie wychowawcze, pozwalające osiągać pożądane rezultaty bez stosowania zakazów i kar. Proponowane przez autora metody „niskiego pobudzenia", dają szansę na znaczną poprawę jakości życia osób mających kłopoty z kontrolą własnego zachowania oraz korzystnie wpływają na funkcjonowanie bliskich z ich otoczenia.
     Zaletą książki jest wielkie bogactwo przykładów postępowania osób z najróżniejszymi zaburzeniami rozwojowymi, od zespołu Downa po autyzm. W każdym z nich autor omawia naturę problemu, po czym wskazuje sposób jego rozwiązania.
źródło opisu: okładka książki

4. Hendrickx Sarah. Kobiety i dziewczyny ze spektrum autyzmu : od wczesnego dzieciństwa do późnej starości. Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018 (sygn. 117025)
     W publikacjach, które do tej pory się ukazały, prezentowano najczęściej męskie oblicze zaburzeń ze spektrum autyzmu - dużo rzadziej pisano o specyfice występowania autyzmu u kobiet. Tę lukę doskonale wypełnia opisywana książka, łącząca zestawienie wyników badań naukowych oraz zbiór osobistych historii, które ukazują złożony profil dziewczynek i kobiet ze spektrum autyzmu - ich zachowań, uczuć oraz spostrzeżeń.
     W pierwszej części książki, autorka omawia aktualne badania dotyczące różnic w przejawach ASD w zależności od płci, w tym problemy związane ze diagnozowaniem kobiet. W kolejnych rozdziałach, przedstawia poszczególne aspekty życia kobiet z zaburzeniami ze spektrum autyzmu na różnych jego etapach: relacje z innymi ludźmi w szkole oraz w pracy, budowanie związków intymnych, ciążę i macierzyństwo, czy starzenie się z autyzmem.
     Publikacja ta, to doskonała lektura dla wszystkich kobiet ze spektrum autyzmu, ich bliskich oraz specjalistów zajmujących się diagnozą i praca z takimi osobami.
źródło opisu: okładka książki

5. Komunikacja, mowa, język osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmuRed. Jacek Błeszyński. Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, 2018 (sygn. 119123)
     Niniejsze opracowanie jest adresowane do pedagogów, logopedów, terapeutów, psychologów, rodziców dzieci z autyzmem, studentów pedagogiki specjalnej.  W książce zaproponowano różne narzędzia i treningi umiejętności w zakresie komunikacji werbalnej i niewerbalnej dla osób z autyzmem. Niewątpliwie to nowe, przedstawione w książce spojrzenie naukowo-badawcze pomaga w lepszym zrozumieniu zaburzeń komunikowania się osób autystycznych.
źródło opisu: okładka książki

6. Shaw William. Leczenie biomedyczne autyzmu i PDD. Warszawa : Vega Medica Instytut Medycyny Holistycznej : Fraszka Edukacyjna, 2016 (sygn. 119015)
     Celem publikacji jest przedstawienie terapii biomedycznych, stosowanych w leczeniu dzieci z autyzmem, ADD/ADHD oraz PDD, poprzez połączenie informacji z zakresu biochemii, immunologii, genetyki, dietetyki oraz mikrobiologii w taki sposób, aby mogły zostać przyswojone przez rodziców, lekarzy i dietetyków, zajmujących się dziećmi z tymi chorobami. Publikacja dostarcza zatem nowych, ważnych, rzetelnych i łatwych w zrozumieniu informacji o autyzmie i podobnych zaburzeniach.
źródło opisu: okładka książki

7. Suskind Ron. Życie animowane : opowieść o bohaterach, ich pomocnikach i autyzmie. - Kraków : Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018 (sygn. 118841)
     Ron Suskind, dziennikarz i laureat Nagrody Pulitzera, opisuje dwadzieścia lat z życia swojej rodziny, dla której filmy Disneya stały się jedynym sposobem na porozumiewanie się z własnym synem - Owenem. Chłopiec, u którego zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu, przez lata nie posługiwał się mową - uwielbiał za to przesiadywać przed telewizorem i bezustannie oglądać te same bajki. Z czasem nauczył się na pamięć kwestii oraz piosenek z ukochanych filmów,  przekształcając je we własny język. Słowami wypowiadanymi przez bohaterów i ich pomocników zaczął wyrażać miłość, radość czy smutek. Tym samym wciągnął bliskich do swojego animowanego świata.
     Książka będzie niezwykłą inspiracją dla rodziców dzieci, które podobnie jak Owen zmagają się z autyzmem. Może być także ciekawą propozycją dla wszystkich specjalistów, którzy na co dzień pracują z dziećmi z zaburzeniami rozwoju.
źródło opisu: okładka książki

8. Timmins Siobhan. Skuteczne historyjki społeczne dla młodszych dzieci z autyzmem : dorastanie z historyjkami społecznymi. - Gdańsk : Harmonia Universalis, 2018 (sygn. 118032)
     Historyjki społeczne są uważane za jedną z najskuteczniejszych metod nauczania dzieci z autyzmem zagadnień dotyczących funkcjonowania społecznego. Autorka książki opracowała je dla swojego chorego syna oraz innych dzieci borykających się z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. W publikacji  znaleźć można historyjki dotyczące nauki słuchania, cierpliwego oczekiwania, dzielenia się, czy radzenia sobie z lękami. Zawarte są tam także wskazówki w jaki sposób samemu stworzyć spójny zestaw historyjek, które będą zrozumiałe dla dziecka i do których będzie można się odnosić w miarę jego dorastania.
źródło opisu: okładka książki

 

Oprac. Katarzyna Czarnocka-Pasztor