Międzynarodowy Dzień Mediacji

Data publikacji: 21 października 2021

Popularyzacja wiedzy dotyczącej metod pokojowego rozwiązywania konfliktów jest głównym celem Międzynarodowego Dnia Mediacji. Inicjatorem tej akcji była organizacja Association for Conflict Resolution (ACR) ze Stanów Zjednoczonych. Święto po raz pierwszy obchodzono w 2005 roku, natomiast w Polsce trzy lata później z inicjatywy Ministerstwa Sprawiedliwości. Ważne by idea mediacji trafiła do jak największego grona. Nadal bowiem nie jest ona wystarczająco znana i wykorzystywana dla rozwiązywania sporów. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Mediacji prowadzone są więc różne działaniu mające na celu dostarczenie wiedzy na temat korzyści z mediacji, jej przebiegu czy kosztów. Na przykład wśród korzyści warto wymienić możliwość szybkiego, samodzielnego i taniego rozwiązania konfliktu przez obie strony, a także zachowanie korzystnego wizerunku oraz utrzymanie wzajemnych relacji.

Jak ważna jest mediacja w codziennym życiu, pokazuje znane przysłowie „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje". Dlatego jeśli nie potrafimy z kimś dojść do porozumienia, warto sięgnąć po bezstronnego „sędziego", który być może zaradzi problemowi. Warto rozmawiać - to przesłanie Międzynarodowego Dnia Mediacji.

źródło opisu: https://www.kalbi.pl/miedzynarodowy-dzien-mediacji

Poniżej przedstawiam publikacje na temat mediacji, jakie są dostępne w naszej bibliotece. Zainteresowanych czytelników zachęcam do obejrzenia poniższej prezentacji.

KLIKNIJ NA OBRAZEK

 

Oprac. Jolanta Osińska-Kurek