„Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte”

Data publikacji: 24 października 2023

Większość ukraińskich ofiar wojny, które znajdują schronienie w krajach UE, to kobiety i dzieci. Dzieci te trafiają do szkoły w kraju przyjmującym. Szkoła staje się zatem jednym z pierwszych punktów kontaktu między miejscową ludnością a uchodźcami.

DG_JUST_children-book_PL.pdf (windows.net)

Oto link do pobrania książeczki, która ma na celu w przystępny sposób przybliżyć prawa i problemy ofiar wojny. Ale też może być punktem wyjścia do rozmowy o emocjach, różnym pochodzeniu, itd.

Publikacja została przygotowana w ramach kampanii Komisji Europejskiej na rzecz praw ofiar przemocy. Skierowana jest do nauczycieli szkół podstawowych, rodziców (w tym pochodzących z Ukrainy) oraz dzieci w wieku od 7 do 10 lat. Projekt swoim zasięgiem obejmuje 10 państw UE. Dzięki dyrektywie w sprawie tymczasowej ochrony, UE oferuje uchodźcom z Ukrainy szybką pomoc i jasny status prawny. Ponadto UE pomaga państwom członkowskim w zapewnieniu uchodźcom dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej, miejsc pracy i zakwaterowania.  Więcej informacji na temat kampanii znajdziesz tutaj: "Będę mieć oczy szeroko otwarte" #EyesOpen

Książeczka w wersji drukowanej wkrótce będzie dostępna w naszych zbiorach.

Zapraszamy do skorzystania i udostępniania linku.

 

Oprac. Hanna Krasuska-Terka