Spotkanie - Barszcz Sosnowskiego - czy ten problem nas dotyczy? - 08.12.2015 r.

8 grudnia w bibliotece odbyło się spotkanie „Barszcz Sosnowskiego - czy ten problem nas dotyczy?" zorganizowanie we współpracy z Kołem Polskiego Klubu Ekologicznego „Podlasie" w Siedlcach. Gości przywitała Pani prezes koła Barbara Mileszczyk.

W pierwszym wystąpieniu Pani Mirosława Płocka, dyrektor Wydziału zamiejscowego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, poinformowała zebranych jakie środki finansowe, na co i z jakiego funduszu można uzyskać w ramach programu zwalczania barszczu Sosnowskiego.

Następnie swoją prelekcję nt. „Barszcze kaukaskie - rośliny niebezpieczne" wygłosił dr Paweł Marciniuk, pracownik Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Opowiedział on historię barszczy - jak i kiedy przywędrowały do Europy oraz omówił morfologię tych roślin ze wskazaniem cech niebezpiecznych. Przedstawił także stanowiska barszczu na terenie Siedlec.

Kolejną prelegentką była Pani Magdalena Daniel - lekarz medycyny, która przedstawiła „Zdrowotne skutki kontaktu z barszczem Sosnowskiego". Poinformowała uczestników spotkania, co grozi ludziom poparzonym barszczem, jak należy postępować, gdy do takiego zdarzenia dojdzie.

Kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Siedlcach Pan Tomasz Lipińki opowiedział jak miasto zwalcza tę roślinę na swoim terenie.

Osoby uczestniczące w spotkaniu zadawały wiele pytań, a szczególnie takich, które dotyczyły efektywnego zwalczania barszczu, a także ochrony przed nim.