Magiczna chemia - zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów - 09.05.2016 r.

Magiczna chemia to jedne z atrakcyjnych zajęć przygotowanych dla przedszkolaków oraz uczniów klas początkowych w tygodniu bibliotek w naszej placówce. Pokazy przygotowane zostały przez studentów Koła Naukowego działającego przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Celem zajęć było zainteresowanie dzieci chemią. Zaproponowane przez studentów pokazy, to połączenie świetnej zabawy oraz pewnej dawki wiedzy jaką zdobyli uczestnicy spotkania. Dzieci miały więc okazję obserwować mieszaniny zmieniające kolory, barwienie płomienia na zielono, wybuchające „miniwulkany", tworzenie mgły przy pomocy suchego lodu, podwodny ogród chemiczny. Szczególny zachwyt uczestników pokazu wzbudziła stworzona „pasty dla słonia" z połączenia płynu do naczyń, jodku potasu i stężonej wody utlenionej oraz eksperyment nazwany „Lampa Alladyna".

Zajęcia nie polegały jedynie na biernym obserwowaniu reakcji dzieci, ale sami uczestnicy mogli zgłaszać się, aby pomóc w przeprowadzaniu eksperymentów.

W pokazach uczestniczyli przedszkolacy z Miejskiego Przedszkola nr 3 w Siedlcach i Przedszkola w Węgrowie oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Czuryłach.