Spotkania autorskie z Marcinem Koziołem - 31.01.2020 r.

31 stycznia w bibliotece odbyły się cztery spotkania z Panem Marcinem Koziołem, autorem kilkunastu książek dla dzieci i młodzieży. Pierwszą książkę (dla fanów mikrokomputerów) opublikował w 1993 roku, w wieku 16 lat. Na co dzień jest ekspertem mediów elektronicznych i marketingu, kolekcjonerem starych komputerów. Ponadto Pan Marcin to zapalony podróżnik. Zwiedził ponad 60 krajów. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianie. Ciekawostką jest, że Pan Marcin jako pierwszy z dwóch Polaków ukończył liceum w Szkocji - w szkole Gordonstoun, znanej z surowych zasad wychowania, w której uczyli się męscy kandydaci do brytyjskiego tronu.

Pierwsze dwa spotkania z lekturą Skrzynia Władcy Piorunów przeznaczone były dla uczniów klas 4-6. Uczestnicy mieli okazje poznać biografię wielkiego wynalazcy Nikoli Tesli, zwanego Władcą Piorunów. Pan Marcin wraz z pomocą uczniów przeprowadził eksperyment wykorzystując kulę plazmową Tesli.

Kolejne spotkanie Docent pięć procent i szalona historia komputerów skierowane było do uczniów klas 7-8.  Była to multimedialna lekcja historii wynalazków, które doprowadziły do upowszechnienia się współczesnych komputerów, smartfonów i tabletów. Uczniowie obejrzeli urządzenia audiowizualne z lat 80-tych, a nawet rozbierali je na części. Na koniec rozegrali miniturniej gier używając prawdziwego joysticka. W oparciu o swoje komputerowe pasje Pan Marcin napisał książkę Szalona historia komputerów.

Ostatnie spotkanie 11 przeżyć w 11 miejscach w godzinę i 11 minut przeznaczone było dla młodzieży szkół ponadpodstawowych i osób dorosłych. W trakcie wciągającej i zaskakującej pogadanki, ilustrowanej zdjęciami i projekcjami 3D prowadzący zabrał uczestników w 11 miejsc pełnych przygód i niecodziennych przeżyć, by każdy mógł obudzić w sobie ciekawość świata.

Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowy autograf, można było również nabyć książki z osobistą dedykacją autora.

W spotkaniu uczestniczyli nauczyciele oraz uczniowie z dziewięciu siedleckich szkół podstawowych, Szkoły Podstawowej w Iganiach i dwóch szkół ponadpodstawowych w Siedlcach.


Oprac. Jolanta Osińska-Kurek
Małgorzata Percińska