Kurierek Nowości Nr 1 (206) - Matematyka

Senat RP ustanowił rok 2019 Rokiem Matematyki. Jego ideą jest docenienie polskich matematyków i ich osiągnięć, jak również podkreślenie znaczenia tej dziedziny nauki w rozwoju społeczeństw.

1. Badowski Łukasz, Adamaszek Zasław. Matematyka. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, cop 2016 (sygn. 113290)
     „Laboratorium w szufladzie" to cykl książek przeznaczonych dla osób ciekawych świata, pasjonatów, hobbystów, a przede wszystkim praktyków. Czytelnicy znajdą w nich wiele inspiracji do doświadczeń i eksperymentów.
     Wszystkie książki z tej serii są bogato ilustrowane materiałami graficznymi i zdjęciami. Każdy poruszony temat zawiera wyczerpujący, praktyczny opis zjawiska, doświadczenia, przyrządu czy aktywności. Autorzy nie stronią od wejścia na poziom wyższy niż tylko popularne ujęcie tematu. To zamierzona prowokacja intelektualna. Pogłębione ujęcie pozwala poczuć smak eksperymentu, doświadczyć radości poznawania i odkrywania różnorodności świata oraz stojącej wobec niego - twórczej wyobraźni.
     „Laboratorium w szufladzie. Matematyka" to spojrzenie na królową nauk okiem praktyka-użytkownika. Ta książka odsyła w kąt narzędzia tradycyjne kojarzone z matematyką - kartkę i ołówek - na rzecz parkietu (także tanecznego), luster, ziemniaków, sera, warkoczy, szyfratorów, map, laserów i łyżeczek do herbaty oraz mnóstwa innych akcesoriów, bez których doświadczenia matematyczne byłyby absolutnie niewykonalne. Abstrakcyjność pojęć tradycyjnie kojarzona z opisem matematycznym to nic innego, jak otaczając o tym na co dzień. Po prostu a nas rzeczywistość. A że zamknięta w symbole? Jak przekonują autorzy, nie ma takiej rzeczy, która nie byłaby też matematyką. Całe szczęście, że nie musimy pamiętać o tym na co dzień. Po prostu eksperymentujmy!
źródło opisu : okładka książki

2. Brożek Bartosz, Hohol Mateusz. Umysł matematyczny. Kraków : Copernicus Center Press, 2017 (sygn. 114005)
    
Matematyka - podobnie jak inne  wytwory kultury - jest tworem ludzkiego umysłu - umysłu, który stanowi produkt ewolucji i który nie może zasadniczo różnić się od umysłów innych zwierząt. Oto fascynujące pytanie: jak ewolucja wykształciła umysł matematyczny, zdolny do udowadniania złożonych twierdzeń i stosowania wyrafinowanych struktur matematycznych w naukach przyrodniczych, a zarazem blisko spokrewniony z umysłami małp, psów i ptaków?
     Autorzy przedstawiają najnowsze ustalenia nauk neurokognitywnych i ewolucyjnych, w odniesieniu do natury matematyki. Pokazują, że ewolucję zdolności matematycznych wyjaśnić można odwołując się nie tylko do wrodzonych umiejętności protomatematycznych, ale także do roli ewolucji kulturowej. Pytają, czy współczesne teorie neurobiologiczne stanowią, jak się czasem sądzi, wyzwanie dla tradycyjnych koncepcji matematyki, w szczególności zaś dla platonizmu matematycznego, a także, skąd wzięła się (...) skuteczność matematyki w naukach przyrodniczych.
źródło opisu : wstęp i okładka książki

3. Ellenberg Jordan. Jak się nie pomylić czyli potęga matematycznego myślenia. Gliwice : Helion, cop. 2017 (sygn. 114816)
     Dzięki tej książce można nauczyć się matematycznego myślenia. Matematyka jest tu traktowana jako rozwinięcie zdrowego rozsądku, narzędzie pozwalające na odnajdywanie ukrytych zależności, wyszukiwanie rozwiązań pozornie nierozwiązywalnych problemów i swobodne poruszanie się po zupełnie różnych dziedzinach. Opisano tu dość złożone zagadnienia, takie jak problemy optymalizacji, inżynieria wsteczna, rachunek prawdopodobieństwa, i pokazano, w jaki sposób można je wykorzystywać każdego dnia podczas podejmowania różnych decyzji, dokonywania ocen czy wyborów. Szybko można się przekonać, jak bardzo praktykowanie matematyki ćwiczy umysł i wyrabia umiejętność szybkiej i trafnej oceny rzeczywistości!
Dzięki tej zajmującej książce niematematyk:
- zrozumie podstawowe idee matematyczne,
- rozwinie umiejętność matematycznego myślenia,
- nauczy się wnioskować z żelazną matematyczną precyzją,
- być może polubi matematykę,
- na pewno o wiele rzadziej będzie się mylić!
źródło opisu : okładka książki

4. Łyczek Kamila. Rodzinna matematyka : łamigłówki, które rozwijają i bawią. Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2018 (sygn. 118027)
     Publikacja powyższa to wspaniale ilustrowana książka dla tandemu partnerskiego dziecko-rodzic. Zawiera to, co jest istotą matematyki: porównywanie, porządkowanie, analizowanie, logiczne myślenie, uogólnianie, precyzyjne opisywanie i wiele innych umiejętności, które warto w dziecku pielęgnować i rozwijać. Zawiera 150 zadań, które wraz z podpowiedziami dla rodzica, informacją o stopniu trudności, orientacyjnym czasie rozwiązania oraz materiałach potrzebnych do wykonania zadania, pozwolą zaplanować zabawę. Zadania skonstruowane są tak, żeby nauczyć dzieci samodzielnego myślenia, przygotować do rozwiązywania problemów niestandardowych, nieporuszanych w szkole.
źródło opisu : okładka książki

5. Posamentier Alfred S., Lehmann Ingmar. Ciekawostki matematyczne : skarbnica zadziwiających rozrywek. Warszawa : Prószyński i S-ka, 2017 (sygn. 115060)
     Wielu ludzi nie potrafi doszukać się w matematyce niczego interesującego. Książka Alfreda S. Posamentiera i Ingmara Lehmanna z pewnością to zmieni. Zebrane przez nich ciekawostki matematyczne pozwalają cieszyć się potęgą i pięknem matematyki nawet tym czytelnikom, dla których takie słowa jak algebra czy geometria brzmią co najmniej obco, o ile nie groźnie.

     Zgłębianie tajemnic matematycznej rzeczywistości przez ciekawostki, pozornie trudne, lecz w rzeczywistości bardzo proste do wyjaśnienia problemy, zdumiewające wywody logiczne czy odnajdywanie niezwykłych relacji zupełnie zmienia sposób postrzegania matematyki, ukazując ją jako niezwykłe dzieło ludzkiego intelektu. Dlatego „Ciekawostki matematyczne" to nie tylko doskonała lektura, nieustępująca napięciem powieściom kryminalnym, ale też wspaniała rozrywka, otwierająca przed czytelnikami wrota do skarbca nieprzebranej wiedzy.

źródło opisu : okładka książki

6. Skura Małgorzata, Lisicki Michał. Gen liczby : jak dzieci uczą się matematyki? Warszawa : Wydawnictwo Mamania, cop. 2018 (sygn. 116941)
     Matematyka jak mało która nauka uczy przede wszystkim myśleć, dlatego tak ważne jest, żeby dziecko z radością wkraczało w świat pojęć matematycznych. „Gen liczby" prezentuje pomysł na edukację matematyczną małego dziecka. Autorzy pomagają zrozumieć, jak rozwija się myślenie matematyczne, i podpowiadają, na co warto zwrócić uwagę, aby dzieciństwo dobrze zaowocowało wtedy, kiedy przyjdzie czas na regularną edukację matematyczną. Książka tłumaczy, jak codzienne aktywności przyczyniają się do rozwoju intelektualnego i jak pokierować uwagą dziecka tak, by zauważyło to, co ważne z matematycznego punktu widzenia. Oparty na najnowszych badaniach naukowych „Gen liczby" może być również znakomitą pozycją dla zaangażowanych nauczycieli wychowania przedszkolnego.
źródło opisu : okładka książki

7. Szurek Michał. Matematyka. Kody, szyfry, wróżby : zadania dla klas 7-8 szkoły podstawowej. Opole : Wydawnictwo Nowik, 2018 (sygn. 117764)
     Książka ta pisana jest „na poziom" końcowych klas nowej, ośmioklasowej szkoły podstawowej. Co to znaczy „na poziom"? Najpierw trzeba powiedzieć, o czym jest książka. Jak wynika z tytułu, jest o szyfrach i kodach. Temat przecież bardzo interesujący. Tak dokładnie, ale i prosto jeszcze nikt do uczniów nie pisał i właśnie dlatego książka jest także i dla nauczycieli, bo choć wiadomości w niej zawarte są nietrudne, to niełatwo je znaleźć w literaturze, nawet i w Internecie. Jeden rozdział jest zresztą napisany wyraźnie z myślą o dorosłych czytelnikach. Wszystkich, a więc i uczniów i nauczycieli, autor chce wciągnąć w matematykę, a nie osiągnie tego za pomocą zadań podobnych do szkolnych, nawet tych z konkursów i olimpiad.
     Książka jest jeszcze o czym innym - właśnie o samej matematyce, biorącej się z zadania „zakodować i zaszyfrować". Tak czy owak, czytelniku - zobaczysz matematykę trochę inną niż w szkole. Czy łatwiejszą? Trudno powiedzieć, ale na pewno inną i ciekawą. Będzie może dużo rachunków, ale w XXI wieku to przecież niewielki problem. Bez liczb się nie da.
źródło opisu : https://ksiegarnia.pwn.pl/Matematyka-Kody-szyfry-wrozby-Zadania-dla-klas-VII-VIII-szkoly-podstawowej,763952396,p.html

8. Zaremba Danuta. Domowe lekcje matematyki. Gliwice : Wydawnictwo Helion, cop.2016 (sygn. 116936)
     Matematyka w szkole podstawowej bywa dla uczniów przyjemnością albo udręką - w zależności od tego, jak dużo z niej rozumieją i na ile przydaje im się w codziennym życiu. Jej podstawy muszą poznać wszyscy, nie tylko młodzi miłośnicy abstrakcji, liczb i łamigłówek. Zdecydowana większość z nich będzie kiedyś zdawać ją na maturze, warto więc zawczasu zadbać o to, by dzieci zrozumiały fundamentalne prawa matematyki, polubiły ją i zaczęły samodzielnie kombinować, jak rozwiązać zadania, a nie jedynie wyuczyć się schematów.

     Autorka zamieściła tu scenariusze zajęć, propozycje ćwiczeń i zadań dla uczniów klas 4-6. Rodzice i nauczyciele znajdą w tej publikacji podstawową wiedzę matematyczną wraz ze szczegółowymi wskazówkami metodycznymi, które ułatwią im wyposażenie dzieci w umiejętność wykonywania działań, badania własności figur czy brył, rozwiązywania zadań tekstowych bez narzucania jedynie słusznej drogi dochodzenia do właściwego wyniku. To wspaniała pozycja dla wszystkich, którzy chcą przekonać swoje latorośle, że matematyka da się rozumieć!

źródło opisu : https://helion.pl/ksiazki/domowe-lekcje-matematyki-danuta-zaremba,dolema.htm#format/d


Oprac. Anna Stefaniak

Powrót do 2019