Kurierek Nowości Nr 8 (237) - Cyfrowy świat - sprzymierzeńcem czy zagrożeniem rozwoju dziecka?

Kurierek do pobrania

1. Aron Elaine. Wysoko wrażliwe dziecko : jak je zrozumieć i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie? - Sopot : Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2021 (sygn. 124172)
    
Takie dzieci cechują się kreatywnością, intuicją, zaskakującą mądrością i empatią, ale jednocześnie niezwykle łatwo je przytłoczyć nadmiarem bodźców, nagłymi zmianami, krytyką bądź nieszczęściami innych. Niestety błędy wychowawcze dorosłych - wynikające z niezrozumienia i niewiedzy - łatwo mogą doprowadzić do wielu poważnych i negatywnych skutków, z którymi dziecku będzie niezwykle trudno sobie poradzić. Z takimi sytuacjami bardzo często spotykała się w swojej pracy Elaine Aron i dlatego - jako wybitna specjalistka i pionierka tej dziedziny - napisała praktyczny poradnik, który pomoże rodzicom, nauczycielom i opiekunom zrozumieć wysoko wrażliwe dziecko i jego potrzeby.
źródło opisu: https://www.gwp.pl/wysoko-wrazliwe-dziecko-jak-je-zrozumiec-i-pomoc-mu-zyc-w-przytlaczajacym-swiecie.html

2. Burke Hilda. Jak rozpoznać i pokonać uzależnienie od smartfona : praktyczne wskazówki i ćwiczenia. - Warszawa : Zwierciadło, 2021 (sygn. 123994)
     Uzależnienie od telefonu jest podobne do uzależnienia od hazardu i nadużywania alkoholu. Może przytrafić się każdemu. Jego konsekwencje obejmują stres, depresję, bezsenność i nie tylko. Niniejszy poradnik pokazuje, jak zrozumieć nałogowe zachowania i jak one kontrolują nasze życie. Wykorzystując praktyczne wskazówki i interaktywne ćwiczenia, można powstrzymać niezdrowe nawyki i odzyskać wewnętrzny spokój. Uznając wiele zalet smartfonów, ta książka ilustruje także, jak bardzo one sprawiły, że jesteśmy niespokojni i poranieni. To dobrze opracowana i pouczająca lektura, pełna praktycznych wskazówek, jak poprawić jakość życia poprzez zmniejszenie zależności od urządzeń cyfrowych.
źródło opisu: https://www.znak.com.pl/ksiazka/jak-rozpoznac-i-pokonac-uzaleznienie-od-smartfona-praktyczne-wskazowki-i-cwiczenia-hilda-burke-187625


3. Czechowska Zyta, Marcela Mikołaj. Jak nie zgubić dziecka w sieci? - Warszawa : MUZA, 2021 (sygn. 124308)
     Czy zabraniać dziecku grać w gry komputerowe? Czy ograniczać czas ekranowy? Jakie pułapki czyhają na dziecko w internecie? Na czym polega współczesne cyfrowe dzieciństwo i czym jest cyfrowe rodzicielstwo? Jak nowe technologie zmieniają nas samych i świat wokół nas? Jak wpływają na sposób, w jaki się uczymy? I przede wszystkim: jak nie zgubić swojego dziecka w sieci? Książka Zyty Czechowskiej, Nauczycielki Roku 2019, oraz Mikołaja Marceli, eksperta w dziedzinie nauczania, udzieli odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Dostarczy wiedzy o zaletach i wadach nowych technologii oraz praktycznych rozwiązań, dzięki którym ograniczycie zagrożenia związane z internetem i uczynicie cyfrowy świat sprzymierzeńcem w procesie efektywnej edukacji i rozwoju swoich dzieci.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4969935/jak-nie-zgubic-dziecka-w-sieci-rozwoj-edukacja-i-bezpieczenstwo-w-cyfrowym-swiecie

4. Edukacja dziecka szansą na budowę kapitału społecznego. Red. nauk. Marzena Adamowicz, Lidia Kataryńczuk-Mania, Mirosława Nyczaj-Drąg. - Toruń : Wydawnictwo Adam Marszałek, 2021 (sygn. 124116)
     Tematyka monografii obejmuje zagadnienia warunków i szans edukacyjnych dziecka, rozwijania jego możliwości, kompetencji, konstruowania wiedzy i podejmowania nowych wyzwań. O wyborze tematyki rozważań teoretycznych i badań empirycznych zdecydowały nasze zainteresowanie problematyką dziecka, jego dzieciństwem, rodziną i edukacją, czego dowodem są nasze liczne prace naukowe, a co przełożyło się na podjęte zagadnienia przez autorów poszczególnych rozdziałów.
źródło opisu: https://www.nieprzeczytane.pl/Edukacja-dziecka-szansa-na-budowe-kapitalu-spolecznego,product1935386.html

5. Kędra Marzena. Cogito : szkoła z własnym obliczem. - Kraków : Oficyna Wydawnicza Impuls, 2021 (sygn. 124346)
     Niniejsza książka ma stanowić głos w dyskusji na temat polskiej szkoły na tle mojego własnego biograficznego doświadczenia, moich doświadczeń jako pedagoga i nauczyciela, jako dyrektorki szkoły, ale także jako twórcy rozwiązań w zakresie edukacji szkolnej. Jest to książka, w której wyrażam optymistyczne przekonanie, iż niezależnie od wszelkich uwarunkowań strukturalnych (a niekiedy ideologicznych) można zmieniać szkołę, a dzięki temu - zmieniać społeczeństwo. Szkoła może być źródłem postępu. Przy czym oczywiście zmiana szkoły nie powinna być nigdy celem samym w sobie.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4972350/cogito-szkola-z-wlasnym-obliczem

6. Modrzyński Robert. Nowe uzależnienia młodego pokolenia : od przyjemności do przymusu. - Warszawa : Difin, 2021 (sygn. 124148)
     Współczesna młodzież często określana jest „pokoleniem instant" bądź „cyfrowych tubylców". Świetnie poruszają się w mediach społecznościowych i nie wyobrażają sobie bez nich życia. Przyzwyczajeni do natychmiastowej gratyfikacji wypracowali nowe sposoby spędzania wolnego czasu i odreagowania stresu. Książka porządkuje wiedzę na temat nałogowych zachowań coraz częściej pojawiających się u młodych ludzi. Książka odwołuje się do współczesnej wiedzy i wyjaśnia nałogowe zachowania z perspektywy najnowszych badań naukowych z zakresu uzależnień. Przywoływane wypowiedzi osób dzielących się w Internecie swoimi doświadczeniami pozwolą terapeutom uzależnień, psychologom, pedagogom, a przede wszystkim zatroskanym rodzicom lepiej zrozumieć zachowanie młodzieży.
źródło opisu: https://ksiegarnia.difin.pl/nowe-uzaleznienia-mlodego-pokolenia-od-przyjemnosci-do-przymusu

7. Pawłowicz Beata, Srebnicki Tomasz. Cyfrowe dzieci : sztuka skutecznego porozumiewania się z dziećmi. - Warszawa : Wydawnictwo Zwierciadło, 2021 (sygn. 124298)
     Wychowanie dzieci zawsze niesie za sobą wiele wyzwań. W współczesnych przesiąkniętych technologią czasach doszło jeszcze jedno - wirtualna rzeczywistość, w której dzisiejsze dzieci i nastolatki czują się jak ryby w wodzie. Ale czeka tam też na nie mnóstwo pułapek, podobnie jak w życiu realnym. Jak uchronić przed nimi dzieci? Cyfrowe dzieci, to książka, dzięki której dowiesz się, jak do dzieci mówić, a także jak ich słuchać, czyli jak z dzieckiem efektywnie... rozmawiać. Dobre rozmowy mogą bowiem pomóc ustrzec dzieci przed wieloma zagrożeniami, m.in. przed uzależnieniami. Rozmowa może być też lekarstwem. Rodzic, który umie słuchać i akceptować to, co dziecko przeżywa, może ochronić je przed rozwojem depresji, anoreksji, powstrzymać przed podejmowaniem prób samobójczych, samookaleczaniem się, a nawet zahamować rozwój zaburzeń osobowości. A co, jeśli nie tylko dzieci, ale i rodzice zamieszkali w cyfrowym świecie? Dopiero kiedy sami przetniemy „pępowinę" łączącą nas ze smartfonami, nasze dzieci też to zrobią. Warto dowiedzieć się, co możemy zyskać na tym, że zaczniemy częściej wyłączać telefon lub laptop. A ta książka jest próbą odpowiedzi i na to pytanie.
źródło opisu: https://ksiegarnia.pwn.pl/Cyfrowe-dzieci,893293370,p.html

8. Petitfils Roy. Jak pomóc nastolatkom w walce ze stresem, lękiem i depresją? - Kraków : Wydawnictwo eSPe, 2021 (123993)
     Jakie objawy mogą sugerować, że nastolatek cierpi z powodu depresji, nadmiernego lęku, uzależnienia lub zaburzeń odżywiania? Jak rozmawiać z młodymi ludźmi, by naprawdę ich zrozumieć i przekonać do przyjęcia pomocy? Na te i wiele innych niezwykle ważnych pytań odpowiedzi daje Roy Petitfils, terapeuta specjalizujący się w pracy z młodzieżą w wieku 14-20 lat. Swoją książkę kieruje zarówno do rodziców niepokojących się o swoje dzieci, jak i do nauczycieli oraz wychowawców, którzy powinni umieć zauważyć różnego rodzaju problemy swych podopiecznych i właściwie na nie zareagować.
źródło opisu: https://wydawnictwowam.pl/prod.jak-pomoc-nastolatkom-w-walce-ze-stresem-lekiem-i-depresja.25081.htm?sku=87044

9. Spitzer Manfred. Epidemia smartfonów : czy jest zagrożeniem dla zdrowia, edukacji i społeczeństwa? - Warszawa : Dobra Literatura, 2021 (sygn. 124118)
Towarzyszy nam od rana do wieczora, w pracy i w życiu prywatnym - wygląda na to, że nie możemy się bez niego obyć. Wielu dostrzega pozytywne strony korzystania z tego urządzenia, nieliczni zastanawiają się nad jego negatywnym wpływem na nasze myślenie, odczuwanie i działanie, a także na zdrowie.
Czy mamy powody do obaw? Najwyższy czas przyjrzeć się faktom.
źródło opisu: https://dobraliteratura.pl/produkt/epidemia-smartfonow-czy-jest-zagrozeniem-dla-zdrowia-edukacji-i-spoleczenstwa/

 

Oprac. Jolanta Osińska-Kurek

Powrót do 2021