Kurierek Nr 8 – Książki na wakacje

   Okres wakacji, jest upragnionym czasem relaksu i wypoczynku zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Książka to podstawowy element wyposażenia wakacyjnej walizki. Przeniesie Cię w inne rejony świata, odpręży, zaintryguje i nauczy.   Na ostatnie tygodnie wakacji przedstawiam poniżej najnowsze publikacje, jakie znajdują się w Bibliotece Pedagogicznej im. H. Radlińskiej w Siedlcach, którymi chciałabym zainteresować naszych czytelników.

1. Bikont Anna, Szczęsna Joanna. Pamiątkowe rupiecie : biografia Wisławy Szymborskiej. Kraków : Wydawnictwo Znak, 2012 (sygn. 105180)
   Pamiątkowe rupiecie są pierwszą pełną biografią Noblistki, gruntownie uzupełnioną w stosunku do wydania, które ukazało się po Nagrodzie Nobla. Autorki dopisały historię burzliwych i bujnych ostatnich piętnastu lat życia Poetki. Dotarły do wielu nieznanych dotąd szczegółów z jej życia, wzbogaciły niepublikowanymi nigdzie fotografiami. Portret niezwykłej bohaterki tej opowieści nabrał powagi i głębi, nie tracąc przy tym swej lekkości.

2. Clapton Eric. Clapton : autobiografia. Wrocław : Wydawnictwo Dolnośląskie, 2012 (sygn. 105199)
   Autobiografia jednego z najpopularniejszych gitarzystów rockowych świata. Muzyk z niezwykłą otwartością i bez upiększeń opisuje swoje trudne dzieciństwo, inicjację seksualną, początki kariery, pogrążanie się w piekle nałogu i walkę z uzależnieniem; rozlicza się z przeszłością i wspomina najbardziej bolesne doświadczenia. Odsłania przed fanami kulisy powstania najwspanialszych utworów.

3. Dirie Varis. Czarna kobieta, biały kraj. Warszawa : Świat Książki, 2012 (sygn. 105048)
  
Nowa książka autorki bestsellerowego Kwiatu pustyni! W kolejnej autobiograficznej książce Waris Dirie opowiada o swym pobycie w Wiedniu, w którym zamieszkała po nieudanej próbie powrotu do ojczyzny. Jak powstawał film, kręcony na podstawie jej „Kwiatu pustyni"? Co naprawdę przydarzyło się w Brukseli, gdzie przeżyła porwanie? W jaki sposób Waris wspiera mieszkanki Afryki, prowadząc swą fundację? Opowieść o odwadze i tęsknocie, wiele anegdot z prywatnego życia i refleksje na temat współczesnego świata i miejsca, jakie zajmują w nim kobiety, te biedne, wciąż poniżane i czekające na pomoc.

4. Durrani Tehmina. Mój pan i władca. Warszawa : Amber, 2012 (sygn. 105203)
  
Szokująca literacka autobiografia żony pakistańskiego polityka, ujawniająca dramat muzułmańskiej kobiety całkowicie podporządkowanej mężowi. Tehmina Durrani urodziła się we wpływowej pakistańskiej rodzinie. Mustafa Khar, jeden z czołowych polityków pakistańskich, był jej miłością od pierwszego wejrzenia. Dla niego porzuciła pierwszego męża i zerwała z rodziną. Miała wieść spokojne, luksusowe życie żony polityka u boku swego księcia z „baśni z 1001 nocy". Zamiast tego przeżyła trzynaście lat piekła....

5. Griffin Adelle. Gra o Juliana. Warszawa : Wydawnictwo Amber, 2011 (sygn. 105201)
  
Powieść dla pokolenia Facebooka...i ostrzeżenie dla tych, którzy marzą, żeby być kimś innym. Raye, nowa w liceum, chciałaby być taka jak Ella - najpopularniejsza dziewczyna w szkole, piękna, pewna siebie, uwodzicielska. Ale to co w realu jest niemożliwe, okazuje się łatwe w sieci. Aż za łatwe...

6. Kalicińska Małgorzata. Lilka. Poznań : Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2012 (sygn. 105142)
  
Po odejściu męża bohaterka powieści musi spojrzeć na swe życie w zupełnie nowym świetle. Syn od dawna na swoim, mąż z kochanką, ojciec coraz starszy. Marianna podsumowuje swoje życie - kogo kochała i kto ją kochał. Ile było w nim szczęścia, nieszczęścia? Dopiero jednak pojawienie się Lilki, przyrodniej siostry, pozwala jej inaczej spojrzeć na miłość, kobiecość, przebaczenie.
Małgorzata Kalicińska pokazuje w Lilce, że rozstania nie muszą oznaczać pustki, że życie nie kończy się po pięćdziesiątce, że samotność można zapełnić nowymi doświadczeniami, niespodziankami.

7. Pawlikowska Beata. Blondynka w ChinachWydawnictwo G+J RBA, 2012 (sygn. 105196)
  
Stuletni emeryci w parku grają w warcaby, ćwiczą tai-chi i recytują wiersze. Kobieta przed zajściem w ciążę przez 2 lata specjalnie wzmacnia swój organizm, żeby dziecko było silne i zdrowe. Dobry lekarz przyjmuje zdrowych ludzi i przepisuje im odpowiednią dietę, bo wiadomo, że najlepszym lekarstwem jest to, co masz na talerzu, a najważniejszym celem tradycyjnej medycyny chińskiej jest zapobieganie chorobom. Prawie wszyscy żyją zgodnie z pozytywną filozofią taoizmu, buddyzmu lub konfucjanizmu, które zalecają bliski kontakt z naturą, pracę nad własnym rozwojem i przyszłością. I tylko Chińczycy potrafią tak zaparzyć herbatę, żeby wydobyć z niej wszystkie szlachetne smaki, ukrytą kroplę miodu albo egzotyczny kwiat.

8. Shah Hannah. Niewierna córka : pisane przez życie. Warszawa : Hachette Polska, 2012 (sygn. 105257)
  
Hannah jest córką imama, muzułmańskiego przywódcy religijnego. Niechciana przez ojca, bita i gwałcona, żyje nadzieją, że ktoś ją w końcu ocali. Kiedy odkrywa, że rodzina planuje wysłać ją do Pakistanu w celu zawarcia zaaranżowanego małżeństwa, znajduje w sobie dość siły i odwagi, by uciec.

9. Włodek Ludwika. Pra : o rodzinie Iwaszkiewiczów. Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2012 (sygn. 105110)
  
"Pra. Opowieść o rodzinie Iwaszkiewiczów" to rasowy reportaż. Ludwika Włodek odtwarza przedwojenne losy rodziny na Ukrainie. Odbyła liczne podróże do miejsc związanych z Iwaszkiewiczami, spotkała się i rozmawiała z osobami z bliższej i dalszej rodziny. Powraca do historii rodzinnych prababci Anny z Lilpopów, portretując grono mieszkańców Stawiska z czasów wojny i ich słynnych gości. Opowiada o losach rodziny w czasach PRL-u. To reportaż z przeszłości i zarazem swoisty zapis rodzinnej pamięci.

10. Zyskowska-Ignaciak Katarzyna. Upalne lato Marianny. Kraków : Wydawnictwo MG, 2012 (sygn. 105251)
  
Ostatnie lato Marianny to stylowo opisana historia pierwszej miłości osiemnastolatki żyjącej w spokojnym dworze na wsi mazowieckiej. Jest lato 1939 roku i choć wokół mówi się już tyle o wojnie, dla dziewczyny liczą się jedynie jej uczucia, których obiektem i celem jest poznany w Warszawie, a potem zjawiający się w sąsiedztwie, młody wykładowca prawa.
Opowieść utkana została ze wspomnień dziadków Autorki. Osadzona w barwnych czasach ich młodości i zbudowana z retrospektyw dawno przebrzmiałych emocji, a jednak niezwykle współczesna.

11. Valko Tanya. Arabska krewWarszawa : Prószyński i S-ka, 2012 (sygn. 105120)
  
Kontynuacja bestsellerowych powieści Tanyi Valko: „Arabska żona" i „Arabska córka".
Autorka opisuje dalsze niezwykłe losy matki i jej córki. Przedstawia szarpane rewolucją kraje arabskie oczami Europejki, która próbuje zaaklimatyzować się w muzułmańskich realiach. Książka ukazuje okropieństwa wojny, pasje i uczucia, a przede wszystkim podłoże psychiczne ludzkich czynów w ekstremalnych sytuacjach. Obnaża okrucieństwo i bezwzględność tyrana wobec cierpienia zwykłych ludzi.

 

Oprac. Jolanta Osińska-Kurek

Powrót do 2012