Kurierek Nr 7 - Wybór reportaży

1. Bauderick Rolf. Cyganie. Spotkania z nielubianym narodem. Warszawa : Grupa Wydawnicza Foksal, 2015 (sygn. 109703)
     Autor przedstawia Cyganów jako ludzi, którzy egzystują na granicy rzeczywistości, uwięzionych w błędnym kole bezradności i nędzy, powstałym wskutek wielowiekowego wyzysku i przesadów. Z całą ostrością ukazuje toczące Romów konflikty, fatalną sytuację kobiet i dzieci, beztroskę i lenistwo, ponure żniwo alkoholizmu.
źródło opisu: okładka      

2. Cockburn Patrick. Państwo islamskie. Warszawa : PWN, 2015 (sygn. 109572)
     Ta książka to analiza wydarzeń, które doprowadziły do przejęcia iracko-syryjskiego pogranicza przez bojowników dżihadu. Wykorzystując błędy popełnione przez Zachód w czasie wojen w Afganistanie, Iraku i Libii oraz zafałszowany obraz sytuacji w Syrii i tak zwanej Arabskiej Wiosny, ekstremiści odnieśli serię oszałamiających zwycięstw, które doprowadziły do utworzenia kalifatu. Powrót dżihadystów pogrzebał świecką, prodemokratyczną opozycję.
źródło opisu: okładka                                            

3. Made in Poland. Antologia reporterów Dużego Formatu. Warszawa : Agora, 2013 (sygn. 109567)
     Reportaż, czyli polska specjalność w najlepszym wykonaniu. Autoportret reporterów Dużego Formatu - to oni wybrali swoje najciekawsze teksty, by zaprezentować je czytelnikom. Hugo-Bader, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Włodzimierz Nowak, Lidia Ostałowska, Włodzimierz Kalicki i wielu innych mistrzów sztuki opowiadania bez fikcji.
Reportaż jest (...) zawsze spóźniony, przegrywa z telewizją oraz internetem. Reportaż mówi więcej niż informacja, nawet obrazkowa, i inaczej niż publicystyka. Zaspokaja potrzebę obcowania z bohaterami, potrzebę współczesnej fabuły, potrzebę współuczestnictwa w wydarzeniach za pośrednictwem tego, bohatera, jakim w reportażu jest autor.
źródło opisu: okładka

4. Mroziewicz Krzysztof. Fidelada : podróż w czasie politycznym. Poznań : Zysk i S-ka Wydawnictwo, 2011 (sygn. 109561)
     Podczas pobytu na Kubie autor na własne oczy zobaczył, jak kuszą jej wdzięki i magnetyzuje atmosfera, która przetrwała w obliczu niezwykle trudnej historii. Daleki od jałowych przemyśleń, kompromisu i stereotypowego myślenia obnaża kolejne mity i nieudolność polityki przywódców Kuby, przez co wyłania się obraz prawdziwej rzeczywistości i nieuniknionej przyszłości tego kraju. Podróż ku wolności trwa!
źródło opisu: okładka

5. Rymanowski Bogdan. Ubek : wina i skrucha. Poznań : Zysk i S-ka, 2012 (sygn. 109580)
     Historia agenta, który z pasją i oddaniem donosił na kolegów z opozycji. Byli wśród nich Kaczyński, Tusk, Borusewicz. To opowieść o człowieku, który kłamał, oszukiwał i manipulował. Bohater książki jest pierwszym funkcjonariuszem bezpieki, który odczuwa wstyd. Po latach łamie zmowę milczenia. Ze szczegółami opowiada o tym, jak SB kontrolowała opozycję, a swoje ofiary prosi o wybaczenie. To także opowieść o kulisach pokojowego przekazania władzy przez komunistów w 1989 roku oraz roli, jaką wciąż w naszym kraju odgrywają dawni współpracownicy.
źródło opisu: okładka                                                                                      

6. Smoleński Paweł. Pochówek dla rezuna. Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2011 (sygn. 109574)
     Jest to książka o pamięci, o cierpieniu i nienawiści. Wszyscy bohaterowie pamiętają i nadal rozpamiętują zadany im kiedyś ból, wszyscy do dziś cierpią z powodu wyrządzonych im dawniej krzywd i nienawidzą tych, których mimo upływu lat traktują jako swoje największe zagrożenie, swoich nieprzejednanych wrogów. Tymi bohaterami są Ukraińcy i Polacy z południowo-wschodnich obszarów naszego kraju. Mogłoby się wydawać, że ten ponadpółwieczny antagonizm trwa, bo ten rejon to zapadła prowincja, zapomniany zaścianek Europy, ziemia odległa i biedna. Ale jednocześnie dowiadujemy się, że wielu protagonistów i heroldów tego konfliktu żyje w Ameryce, Kanadzie, Anglii i Australii, skąd wyrywają się, kiedy mogą, i pokonują tysiące kilometrów, aby zjechać się w Przemyślu czy Sanoku i skoczyć sobie do gardeł.
źródło opisu: Zła pamięć / Ryszard Kapuściński                               

7. Thavis John. Dziennik watykański : władza, ludzie, polityka. Kraków : Wydawnictwo Znak, 2015 (sygn. 109442)
     Autor przez trzydzieści lat przyglądał się mechanizmom działania kurii rzymskiej. W swojej dziennikarskiej karierze odbył niezliczoną ilość nieformalnych rozmów i zakulisowych spotkań z prominentnymi przedstawicielami Stolicy Apostolskiej. Wiedzę czerpie z samego źródła. W „Dzienniku watykańskim" odsłania przed czytelnikami prawdę o centralnej instytucji Kościoła katolickiego. Udowadnia, że rzeczywistość niewiele ma wspólnego z medialnymi doniesieniami, choć bywa równie sensacyjna.
źródło opisu: okładka

8. Zaremba Bielawski Maciej. Leśna mafia : szwedzki thriller ekologiczny. Warszawa : Agora, 2014 (sygn. 109565)
     Maciej Zaremba opisuje współczesną szwedzką gospodarkę leśną, która zamienia lasy na uprawy przemysłowe. Opowiada o nielegalnych powiązaniach koncernów drzewnych i administracji publicznej, o naiwnej walce ludzi przeciw karczowiskom, podchodzącym pod progi domów, o pewnym ministrze rolnictwa, który zasłania się prawem własności, ale przede wszystkim o racjonalizmie, który wcale nie jest racjonalny. Ostrzeżenia słychać było od lat 70., a dziś ostatnie lasy zmieniają się w plantacje świerku. Szwecja zmienia skórę krajobrazu. Szwedzki parlament tego nie dostrzega. Maciej Zaremba bije na alarm w sprawie największych przemian kulturowych, które dokonują się na naszych oczach.
źródło opisu: Wydawnictwo Agora                                                                 

oprac. Hanna Krasuska Terka

 

Powrót do 2015