Kurierek Nr 11 - Nagroda Literacka NIKE 2015

     Nike powstała w roku 1997 jako nagroda za książkę roku. Przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść. Siedem powieści, siedem tomów wierszy, dwa reportaże, dwa tomy esejów, biografia oraz tom opowiadań są wśród dwudziestu książek nominowanych w tym roku do Literackiej Nagrody Nike.

Nagrodę w roku 2015 otrzymała Olga Tokarczuk za powieść Księgi Jakubowe.

1. Dehnel Jacek. Matka Makryna. Warszawa : Wydawnictwo WAB, 2014 (sygn. 110370)
     Matka Makryna
to monolog przeoryszy klasztoru bazylianek w Rzymie, matki Makryny Mieczysławskiej. W latach 40-tych XIX wieku stała się obiektem fascynacji i uwielbienia polskiej emigracji i europejskiej prasy, kiedy opowiedziała o prześladowaniach, jakie spotkały ją ze strony władz rosyjskich. Sięgnęła szczytów władzy, zarówno świeckiej jak i kościelnej.

źródło opisu: http://www.empik.com/matka-makryna-dehnel-jacek,p1100492526,ksiazka-p?gclid=CP_dr-mI5cgCFUHjcgod58YLsg&gclsrc=aw.ds


2.
Grzegorzewska Wioletta. Guguły. Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2014 (sygn. 110362)

     Wiolka mieszka w małej wsi Hektary na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jej świat wypełniają: chodzenie do szkoły, polowanie na chrabąszcze, zabawy z rówieśnikami, rozmowy z ojcem, podglądanie tajemniczej krawcowej i oczekiwanie na przyjazd Jana Pawła II. To tutaj po raz pierwszy doświadcza miłości, erotyki i śmierci. Książka Wioletty Grzegorzewskiej to znakomita ballada o polskiej wsi w czasach PRL-u i dojrzewaniu, które smakuje jak cierpkie guguły.

źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/204312/guguly

3. Karpowicz Ignacy. Sońk. Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2014 (sygn. 108071)
     W życiu Sońki wszystko skończyło się dawno, dawno temu, wraz z wojną. Przeżyła i poczuła wtedy tyle, że później już ani żyła, ani czuła, mając jedynie wspomnienia i psią obrożę z gotyckim napisem. Przypadkowe spotkanie przy wiejskiej drodze daje początek opowieści, która wreszcie może zostać wysłuchana. Sońka to wielka, ale kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, lecz kipiąca emocjami, pacyfistyczna, a jednocześnie brutalna historia przepełniona miłością. Autor wykorzystuje konwencję romansu wojennego, by opowiedzieć o kiedyś i teraz; o tu i tam; o piekle i raju pamięci.
"
źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/218140/sonka

4. Stasiuk  Andrzej. Wschód. Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2014 (sygn. 108613)
     Najnowsza książka Andrzeja Stasiuka to niezwykły zapis podróży na Wschód - podróży we wspomnienia do obrazów z dzieciństwa spędzanego u dziadków na Podlasiu i podróży tam, skąd wyszły oddziały Czyngis-chana, tam, gdzie historia jest jak geologia i tektonika: nieunikniona, nieprzewidywalna, miażdżąca, tam, gdzie lucyferycznym blaskiem świeci nowa potęga ? do Rosji, Chin i Mongolii.

To próba uchwycenia cienia Wschodu, który na nas pada. Opowieść o tęsknocie, pragnieniu i strachu. I o tym, jak umyka przestrzeń, a powraca pamięć.

źródło opisu: http://www.empik.com/wschod-stasiuk-andrzej,p1114470813,ksiazka-p?gclid=CMXroMeJ5cgCFeLbcgodvOoOqg&gclsrc=aw.ds

5. Tokarczuk Olga. Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych : opowiadana przez zmarłych a przez autorkę dopełniona metodą koniektury, z wielu rozmaitych ksiąg zaczerpnięta, a także wspomożona imaginacją, która to jest największym naturalnym darem człowieka. Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2014 (sygn. 108763)
     Akcja powieści Olgi Tokarczuk toczy się w osiemnastowiecznej, przedrozbiorowej Polsce, kraju wielokulturowym, którego mieszkańcy wyznają różne religie. Powieść jest utworem wielowątkowym, ukazującym szerokie tło historyczne i obyczajowe Polski w XVIII w. oraz wpływ na dzieje Europy mistycyzmu wywodzącego się z różnych religii.  Jednym z wątków książki są losy twórcy i przywódcy judaistycznej sekty Jakuba Franka, Żyda z Korolówki na Podolu. Jakub Frank ogłosił się trzecim Mesjaszem, odrzucił Talmud i przejął pewne elementy chrześcijaństwa.
źródło opisu: http://nowosci.ksiaznica.bielsko.pl/?tag=olga-tokarczuk

6.   Tulli Magdalena. Szum. Kraków : Znak Litera Nova, 2014 (sygn. 110488)
     Najnowsza powieść jednej z najwybitniejszych polskich pisarek. Naznaczona emocjonalną intensywnością historia kobiety, próbującej przełamać towarzyszące jej od zawsze poczucie wyobcowania i poszukującej porozumienia z matką, z którą zawsze łączyły ją trudne relacje. To najodważniejsza, najbardziej osobista książka Magdaleny Tulli. Autorka odkrywa w niej uniwersalną prawdę o kondycji ludzkiej, w którą wpisany jest pierwiastek obcości, niedostosowania, a także dojmująca potrzeba wzajemnego zrozumienia i wybaczenia.

źródło opisu: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/229500/szum

7. Twardoch Szczepan. Drach. Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2014 (sygn. 110356)
     Książka "Drach" to opowieść o dwóch rodzinach oraz ich problemach, wplecionych w burzliwe losy Polski XX wieku. Powstania, wojna, narodziny i śmierć - wszystko to splata się w jedną, pasjonującą opowieść, która zabiera czytelnika w odległe zakątki Polski i pozwala poznać historię jej bohaterów z bardzo bliska...Szczepan Twardoch, twórca niezapomnianej Morfiny, stworzył dzieło wybitne, wymykające się klasycznym ramom powieści historycznej. Bowiem poza wspaniałym tłem dziejowym znaleźć tu można dogłębne, psychologiczne portrety jego bohaterów, wiele emocji oraz wzruszeń. Z pewnością jest to książka warta polecenia.

źródło opisu: http://www.matras.pl/drach,p,205538?tm_source=tradedoubler&utm_medium=baner

 

Oprac.:  Jolanta Stempień, Dorota Salamon

 

 

 

Powrót do 2015