Kurierek Nr 2 (171) - Opieka zdrowotna

     W bieżącym numerze Kurierka przedstawiam Państwu książki dotyczące  opieki zdrowotnej dla profesjonalistów jak również dla amatorów zdrowej medycyny.

1. Agresja w opiece zdrowotnej : zagadnienia wprowadzające. Red. Andrzej Steciwko, Jarosław Barański, Agnieszka Mastalerz-Migas. - Wrocław : Elsevier Urban & Partner, cop. 2014 (sygn. 111087)
     "Niepokojąco wzrasta liczba incydentów agresywnego zachowania pacjentów lub członków ich rodzin wobec lekarza i pielęgniarki. Towarzyszy temu, niestety, bezradność personelu medycznego. Dlatego podjęliśmy ten temat z intencją dostarczenia lekarzom i pielęgniarkom narzędzi radzenia sobie w sytuacjach, w których spotykają się oni z agresywnym zachowaniem. Mamy nadzieję, że niniejsza publikacja będzie dla nich wsparciem."
źródło opisu:http://www.gandalf.com.pl/b/agresja-w-opiece-zdrowotnej/?gclid=CJWik_axpMsCFYTacgodb_8HRg&gclsrc=aw.ds

2. Dylewska-Grzelakowska, Joanna. Technik usług kosmetycznych : przygotowanie do egzaminu A.61 i A.62. - Warszawa : Wydawnictwo Lekarskie PZWL, cop. 2015 (sygn. 111049)
     Opisany materiał ma na celu przygotowanie absolwenta do wykonywania zawodu na stanowisku kosmetyczki, manicurzystki, pedicurzystki, podologa, wizażystki oraz do zdobycia uprawnień do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
źródło opisu: http://www.empik.com/technik-uslug-kosmetycznych-przygotowanie-do-egzaminu-a-61-i-a-62-dylewska-grzelakowska-joanna-ratajska-magdalena,p1115469382,ksiazka-p

3. Huber, Andreas. Kompendium pielęgniarstwa. - Warszawa : Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015 (sygn. 110927)
     Jest to poradnik codziennego pielęgnowania, dotyczący zarówno opieki nad człowiekiem chorym, jak i zdrowym. Poszczególne zagadnienia - hasła są ułożone alfabetycznie. Układ treści w haśle jest zwięzły, zawiera cel, uwagi ogólne (dotyczące określonego zabiegu lub problemu), zastosowanie/metodę postępowania i ewentualne komplikacje. Książka umożliwia dokonanie prawidłowej oceny sytuacji i wnioskowanie, co przyczynia się do uzyskania lepszych rezultatów pielęgnowania.
źródło opisu: http://www.wydawnictwopzwl.pl/ksiegarnia/dla_pielegniarek/prd,kompendium-pielegniarstwa,rid,155666.html

4. Krawczak, Anna. In vitro : bez strachu, bez ideologii. - Warszawa : Muza SA, 2016 (sygn. 111563)
     "In vitro. Bez strachu, bez ideologii" Anny Krawczak to pierwsza na polskim rynku książka podejmująca w wyważony sposób tematykę metody in vitro w tak szerokim zakresie. Jest polemiką z popularnymi i pokutującymi mitami na temat tej metody, krążącymi w polskim społeczeństwie, podsycanymi przez media, kościół i polityków. Stara się odpowiedzieć na trudne pytania, jak granice ingerencji w ludzki zarodek. Przygląda się naprotechnologii proponowanej przez Kościół jako alternatywna metoda dla in vitro. Mówi o niebezpieczeństwach związanych z dawstwem na każdym etapie (nasienie, jajeczko, zarodek). I wskazuje na to, że losy dzieci poczętych metodą in vitro nie kończą się z chwilą ich poczęcia - to są często dorośli już ludzie, których debata na temat etyki tej metody bezpośrednio dotyka.
źródło opisu: http://muza.com.pl/literatura-faktu/2245-in-vitro-bez-strachu-bez-ideologii-9788328701717.htm

5. Pielęgniarstwo hematologiczne. Red. nauk. Iwona Malinowska-Lipień, Szymon Fornagiel. Warszawa : Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015 (sygn. 110953)
     Pielęgniarstwo hematologiczne to praktyczny podręcznik, w którym przedstawiono specyfikę opieki i pracy z pacjentem ze schorzeniami układu krwiotwórczego.
Zwięzła forma, przejrzysty układ sprawiają, że książka będzie niezbędną pomocą w codziennej praktyce.
Podręcznik jest adresowany do studentów pielęgniarstwa oraz pielęgniarek, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat hematologii, pielęgniarstwa hematologicznego i opieki nad pacjentem.
źródło opisu: http://www.wydawnictwopzwl.pl/ksiegarnia/dla_pielegniarek/prd,pielegniarstwo-hematologiczne,rid,255804.html

6. Pielęgniarstwo kardiologiczne. Red. nauk. Dorota Kaszuba, Anna Nowicka. - Wyd. 1, dodr. 6. - Warszawa : Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2015 (sygn. 110955)
      Nowoczesny podręcznik dotyczący zagadnień pielęgniarstwa kardiologicznego. Zawiera praktyczną wiedzę z zakresu zapobiegania, rozpoznawania, opieki pielęgniarskiej, udziału pielęgniarki w postępowaniu terapeutycznym oraz rehabilitacji w schorzeniach układu sercowo-naczyniowego. Powszechność schorzeń układu krążenia oraz ich przewlekły charakter uzasadniają umieszczenie w publikacji informacji istotnych dla samoopieki i samokontroli pacjenta po zakończeniu hospitalizacji. Książka adresowana jest do studentów pielęgniarstwa oraz praktykujących pielęgniarek.
źródło opisu: http://www.ceneo.pl/29884643#tab=spec

7. Rodriguez, Judith C. 200 tajemnic naturalnej zdrowej kuchni. - Warszawa : Grupa Wydawnicza Foksal, cop. 2014 (sygn. 111077)
      Powiedz NIE chemii oraz polepszaczom! Chcesz odżywiać się zdrowo, nie tracąc przyjemności z jedzenia ani czasu w kuchni? Chcesz w końcu wybrać skuteczną dietę dla siebie? Chcesz żyć aktywnie i cieszyć się dobrą formą do późnych lat? Szukasz sprzymierzeńców w walce z alergiami lub nadciśnieniem? Chcesz, żeby twoja rodzina jadła zdrowe, urozmaicone posiłki, a twój niejadek stał się smakoszem? W tej książce znajdziesz: najważniejsze zasady mądrego odżywiania, wskazówki dotyczące czytania etykiet, najpopularniejsze diety, sprawdzone przepisy dla całej rodziny, porady specjalistów.
źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/b/200-tajemnic-naturalnej-zdrowej-kuchni/

 

Oprac. Jolanta Stempień

 

 

Powrót do 2016