Kurierek Nowości Nr 2 (195) - Sztuka wychowania w rodzinie

     W bieżącym numerze Kurierka Nowości proponuję Państwu książki dotyczące sztuki wychowania w rodzinie. Jak sprawić, by dziecko czuło się kochane, szanowane, a przy tym potrafiło kochać i szanować innych? Zmiany warto zacząć od siebie, swojego zachowania i nastawienia do rzeczywistości. Rodzicom coraz częściej przychodzi mierzyć się z tak zwanymi problemami wychowawczymi. Dotyczą one zarówno małych dzieci, jak i „buntowniczych" nastolatków. Niestety, winy zazwyczaj szukamy właśnie w dzieciach. Tymczasem to my, rodzice powinniśmy przeanalizować nasze obawy, oczekiwania czy sposób komunikowania się z innymi.

1. Faber, Joanna, King, Julie. Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały : poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat. - Poznań : Media Rodzina, cop. 2017 (sygn. 115224)
     Podręcznik niezbędny dla każdego, kto w domu czy w pracy ma do czynienia z małymi dziećmi. Jak poradzić sobie z maluchem, który nie chce myć zębów, odmawia jedzenia warzyw lub rozrzuca książki po całym pokoju? Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały to kompendium wiedzy dotyczącej wychowania dzieci w wieku 2-7 lat. Autorki dzielą się swoim wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, a także wyciągają wnioski z wielu rozmów z rodzicami i specjalistami i za pomocą autentycznych historii oraz komiksów znanych z poprzednich tytułów w serii dostarczają szeregu praktycznych narzędzi i wskazówek, jak się komunikować, rozmawiać i rozwiązywać trudne sytuacje, nie ignorując przy tym potrzeb dziecka ani swoich.
źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1527/Jak-mowic-zeby-maluchy-nas-sluchaly

2. Fopka-Kowalczyk, Małgorzata. Jak rozmawiać z dziećmi o chorobie cierpieniu i śmierci : opowiadania i bajki. - Warszawa : Difin, 2017 (sygn. 114696)
     Dzieciństwo kojarzy nam się z bezpieczeństwem. Z beztroskim światem zabawy, chronionym przez dorosłych, w którym nic złego nie może się zdarzyć. Czasem jednak codzienność i poczucie bezpieczeństwa zaczynają się niepokojąco chwiać. Ma to miejsce zwłaszcza w sytuacjach, gdy w rodzinie dzieje się inaczej niż dotychczas. Przychodzi jednak moment, kiedy pytania stawiane przez dzieci wymuszają niejako konieczność nauczenia się rozmów z nimi, przygotowania dzieci i siebie na chorowanie, cierpienie i życie po odejściu kogoś ukochanego. Kontakt
z chorymi przewlekle uczy prawdy, do której nikogo nie trzeba przekonywać. Książka nie stanowi antidotum na ból i cierpienie, których uczestnikami stają się dzieci. Nie jest też książką ze złotymi, zawsze skutecznymi metodami. Jest jednak pewną propozycją, jak zadbać o dzieci w tak trudnej dla nich sytuacji.
źródło opisu: http://www.ksiegarnia.difin.pl/psychologia-pedagogika/34/jak-rozmawiac-z-dziecmi-o-chorobie-cierpieniu-i-smierci-opowiadania-i-bajki/2872

3. Korzeniewska, Justyna. Jak być dobrym rodzicem. - Warszawa : Wydawnictwo RM, cop. 2017 (sygn. 114659)
     Jak podchodzić do trudnych rozmów z dzieckiem, jak do ciekawego wyzwania, pogłębiania więzi, troskliwego przygotowywania go do życia? W jaki sposób informować dziecko o trudnych zjawiskach społecznych i niebezpieczeństwach i nie wzbudzać niepokoju, nie burzyć pozytywnej wizji świata, nie odbierać typowego dzieciom optymizmu? W tej książce rodzice znajdą przystępne wyjaśnienia prawidłowości rozwoju emocjonalnego dziecka, o jakich należy pamiętać, omawiając z nim trudne kwestie. Najbardziej pomocne będą przykłady odpowiedzi na dociekliwe trudne pytania dziecięce, ale też pytania, jakie należy zadać dzieciom w tym kontekście. Książka przybliża także skomplikowany świat dziecka, wyjaśnia motywacje i przyczyny jego problematycznych zachowań.
źródło opisu: http://www.empik.com/jak-byc-dobrym-rodzicem-madre-reakcje-w-trudnych-sytuacjach-korzeniewska-justyna,p1136118447,ksiazka-p

4. Laditan, Bunmi. Ratunku! Moje dziecko mnie wykończy : poradnik dla zmęczonych rodziców. - Gliwice : Wydawnictwo Helion, 2017 (sygn. 115111)
     Pobudka o 5 rano, krzyki, musztrowanie i całodzienna harówka. Czy jesteś w wojsku? Nie. Po prostu twój słodki niemowlak zmienił się w rozwydrzonego kilkulatka. Domagającego się całodobowej uwagi, żywiącego się wyłącznie ciasteczkami i robiącego sceny w sklepie. Zastanawiasz się, czy twoje dziecko cię nienawidzi? Czy ta udręka się kiedyś skończy? I jak poradzić sobie ze zbuntowanym kilkulatkiem? Zaglądaj do tej książki za każdym razem, gdy masz ochotę podrzucić swoje dziecko na kilka godzin do baru z tabliczką na szyi „Zaopiekuj się mną".
źródło opisu: http://www.empik.com/ratunku-moje-dziecko-mnie-wykonczy-poradnik-dla-zmeczonych-rodzicow-laditan-bunmi,p1147674763,ksiazka-p

5. McCready, Amy.  Epidemia egoizmu. - Warszawa : Edgard, 2017 (sygn. 114491)
     Epidemia EGOizmu jest prawdopodobnie najważniejszą książką tej dekady przeznaczoną dla rodziców. McCready błyskotliwie prowadzi czytelników od niezdrowego rodzicielstwa do fascynującej przygody, przy czym robi to w prosty, zabawny i bardzo skuteczny sposób. W dzisiejszym zabieganym świecie rodzice starają się natychmiast zaspokoić żądania dzieci. Chcąc dla nich jak najlepiej, zbyt często im pobłażają i mają problem z asertywnym stawianiem granic. Dzieci z kolei są przekonane, że świat kręci się wokół nich. Przyzwyczajone do wydawania rozkazów dorastają z roszczeniowym i egoistycznym podejściem do życia. Obie strony ponoszą konsekwencje takiej postawy.
źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,88295,Epidemia-EGOizmu

6. Musiał, Małgorzata. Dobra relacja : skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny. - Warszawa : Mamania - Grupa Wydawnicza Relacja, cop. 2017 (sygn. 114582)
     „Najważniejsza jest relacja z dzieckiem" - słyszą zewsząd rodzice. Ale jak ją pielęgnować, kiedy rano trzeba szybko wyjść do szkoły albo kiedy rodzeństwo zaczyna kłótnie o zabawki? Jak zadbać o potrzeby całej rodziny, jeśli każdy ma inne oczekiwania, a doba tylko dwadzieścia cztery godziny? Czerpiąc z doświadczeń zdobytych podczas prowadzonych przez siebie warsztatów umiejętności rodzicielskich, autorka proponuje rozwiązania wychowawczych trudności skrojone na miarę potrzeb współczesnej rodziny. Dzieli się także z czytelnikami swoimi osobistymi doświadczeniami macierzyńskimi, pokazując, że: czasem nie da się zaspokoić wszystkich potrzeb dziecka, konsekwencja jest przereklamowana, dobra relacja owocuje na każdym etapie życia rodziny.
źródło opisu: http://mamania.pl/product-pol-193-Dobra-relacja-Skrzynka-z-narzedziami-dla-wspolczesnej-rodziny.html

 

Oprac. Jolanta Stempień

Powrót do 2018