NR 106

Storytelling - sztuka opowiadania

Gwarna biblioteka : zajęcia czytelnicze wspomagane storytellingiem / Mariusz Malinowski. - Warszawa : Ośrodek Rozwoju Edukacji, 2018

Pracujesz w bibliotece, uczysz języka polskiego, chcesz rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o czytaniu, zachęcać do sięgania po książki? Poznaj więc ideę Gwarnej Biblioteki i inspiruj do aktywnego czytelnictwa! W nowej publikacji „Gwarna Biblioteka. Zajęcia czytelnicze wspomagane storytellingiem". Mariusz Malinowski przedstawia wybrane aspekty storytellingu w edukacji i przekonuje, czemu warto stosować metodykę nauczania językiem opowieści.

[źródło opisu:https://issuu.com/ore.edu.pl/docs/gwarna_biblioteka_29_05_2019]

 

Sekrety storytellerów / Carmine Gallo. - Warszawa : Grupa Wydawnicza Foksal, 2017

Co łączy Steve'a Jobsa, Elona Muska i Martina Luthera Kinga? Wszyscy trzej to mistrzowie storytellingu, który potrafi inspirować, motywować, edukować, budować markę, tworzyć ruchy społeczne i zmieniać życie. Gallo wyjaśnia, dlaczego ludzki umysł kocha opowieści - zwłaszcza te „od pucybuta do milionera" - i jak najnowsze odkrycia naukowe mogą pomóc nam konstruować narracje, które poruszą tysiące serc i umysłów. „Sztuka storytellingu może zmienić świat", twierdzi miliarder Richard Branson. Najbardziej chwytliwe pomysły obudowane są poruszającą narracją. Twoja narracja może zmienić świat. Czy nie czas, byś się nią podzielił? Carmine Gallo, mówca, autor bestsellerów i ekspert ds. komunikacji, ujawnia tajniki kreowania wielkich narracji, które inspirują, motywują, edukują, budują markę, tworzą ruchy społeczne i zmieniają życie. „New York Times" nazwał dobrze skonstruowaną narrację „strategicznym narzędziem o niezwykłej sile". Dowodem na słuszność tej tezy są sukcesy odniesione przez ludzi, którzy stali się ikonami, liderami i legendami: biznesmeni jak Richard Branson, Sara Blakely, Elon Musk, Steve Jobs i Sheryl Sandberg; charyzmatyczni mówcy jak dr Martin Luther King, Bryan Stevenson i Malała Yousafzai oraz liderzy słynnych na całym świecie marek jak Starbucks, Southwest Airlines, Wynn Resorts, Whole Foods i Pixar. Niezależnie od tego, czy twoim celem jest edukacja, działalność charytatywna, zainspirowanie zespołu, tworzenie kultury lub zapadające w pamięć wystąpienie, narracja jest twoim najcenniejszym atutem i przewagą nad konkurencją. „Sztuka storytellingu może zmienić świat", twierdzi miliarder Richard Branson. Najbardziej chwytliwe pomysły zaczynają się od poruszającej opowieści. Czy nie czas, byś podzielił się swoją?

[źródło opisu: https://www.empik.com/sekrety-storytellerow-gallo-carmine,p1163858602,ksiazka...]

 

Uwieść słowem czyli Retoryka stosowana / red. nauk. Jakub Z. Lichański ; Pracownia Badań Historii i Teorii Retoryki Instytutu Literatury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Polskie Towarzystwo Retoryczne. - Warszawa :  DiG,  2003

Publikacja poświęcona zastosowaniu retoryki w dydaktyce szkolnej, a także w analizie i opisie literatury popularnej. Pierwszy tom z cyklu prezentującego przemyślenia i doświadczenia związane ze: sztuką panowania nad myślą zamkniętą w słowa (T. Kotarbiński) cenna pomoc przede wszystkim dla zajmujących się tym problemem i chcących udoskonalić swój język.

[źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/35118/uwiesc-slowem-czyli-retoryka-stosowana]

 

Jak opowiadać dobre historie :  storytelling (nie tylko) dla biznesu / Piotr Bucki. - Gdańsk : Wydawnictwo Cztery Głowy, 2018

To nie jest kolejny poradnik o roli historii w prezentacjach
i wystąpieniach. To narzędzie edukacyjne, którego natychmiast użyjesz w swojej pracy. Fiszka po fiszce wytrenujesz nową kompetencję i przykujesz uwagę słuchaczy. Tylko niezbędna, sprawdzona teoria i praktyczne ćwiczenia. Bo storytelling to nie bajanie. To technika, którą można - i warto! - wytrenować. Rozwiń się. Teraz!


[źródło opisu: https://www.empik.com/fiszki-jak-opowiadac-dobre-historie-bucki-piotr,p1209192820,ksiazka-p]

 

Sztuka opowiadania, sztuka słuchania :  praktyczne wskazówki i ćwiczenia /  Klaus W. Vopel. - Kielce : Jedność, 2003

Książka oferuje różnorodny materiał ćwiczeń dla wszystkich, którzy chcieliby płynnie pisać i żywo opowiadać. Zamieszczone tutaj eksperymenty pomagają uczestnikom w rozwijaniu fantazji i kreatywności. Wzmacniają one zdolność komunikowania się oraz przyczyniają się do rozpoznawania ograniczających uprzedzeń, które są przeszkodą w intensywnych kontaktach tak ze sobą, jak i z innymi ludźmi.

 [źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/14304/sztuka-opowiadania-sztuka-sluchania]

 oprac.  Halina Lewsza

 

 

Powrót do Aktualności Pedagogiczne 2020