Archiwum

Sierpień w Bibliotece Pedagogicznej - promocja działalności placówki na stronach miasta Mińsk Mazowiecki:  https://www.minsk-maz.pl/1280,aktualnosci-sierpien-2023?tresc=26933

Sierpień - promocja na plakatach graficznych nowości biblioteki i wydarzeń: II wojna światowa - literatura dla dzieci i dorosłych, akcja adaptacja, nowości dla dzieci, z biblioteczki wychowawcy, poradniki dla nauczycieli i rodziców oraz promocję kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024.

26 sierpnia uczestniczyliśmy w Pikniku czytelniczym MBP, nasza biblioteka miała tam swoje stoisko, przy którym każdy zainteresowany miał możliwość bezpłatnie wybrać interesującą książkę w ramach akcji Bookcrossing. Można było również wymieniać się sadzonkami roślin. Dla najmłodszych zorganizowaliśmy spotkanie z Czerwonym Kapturkiem. Przygotowaliśmy również za aktywność czytelniczą Laur Czytelnika. W minionym roku szkolnym na takie wyróżnienie zasłużyła Pani Sylwia Trzaska, gratulujemy!

Lipiec - promocja na plakatach graficznych nowości biblioteki i publikacji:  czytaj dziecku, książki z historią w tle, 1 sierpnia 1944 r. - pamiętamy!, czytajmy, bo warto, ilustracje mówią, nowości dla dzieci.

Lipiec - przygotowanie publikacji  do druku "o historii biblioteki"

Lipiec w Bibliotece Pedagogicznej - promocja działalności placówki na stronach miasta Mińsk Mazowiecki: https://www.minsk-maz.pl/1280,aktualnosci-sierpien-2023?tresc=26752

Czerwiec w Bibliotece Pedagogicznej - promocja działalności placówki na stronach miasta Mińsk Mazowiecki:  https://www.minsk-maz.pl/1268,aktualnosci-czerwiec-2023?tresc=26511

Czerwiec - promocja nowości na plakatach: literatura z historią w tle, nowości biblioteki, książka do plecaka, poradniki na wakacje,

19 czerwca - czterolatki z Przedszkola Niepublicznego Klub Malucha z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach z teatrzykiem kamishibai „O borsuku, który na cały świat się obraził". W drugiej części dzieci miały niecodzienną możliwość poznania magicznych książek. (19 os.')

14 czerwca - zajęcia O smoku wawelskim dla dzieci z kl.0 SP nr 3 w Mińsku Maz. (26 os.')

13 czerwca - wernisaż wystawy prac grafiki warsztatowej przygotowanej przez uczniów klasy 3P Liceum Sztuk Plastycznych im. Elwiro Michała Andriollego w Mińsku Maz. (ok. 100 osób) - wystawa w naszej Galerii. Relacja: https://www.minsk-maz.pl/1268,aktualnosci-czerwiec-2023?tresc=26436

13 czerwca - pięciolatki z Niepublicznego Przedszkola Klub Malucha uczestniczyły w zajęciach poświęconych dobrym i złym słowom. (15)

13 czerwca - na Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek przygotowano plakat i wiele nowych tytułów na naszą półkę bookcrossingową. 

12 czerwiec - szkolenie pracowników -O czym rozmawiać najtrudniej? Współczesna literatura dla dzieci i młodzieży - BN

6 czerwca - szkolenie pracowników - Kreatywne formy promocji książki i czytelnictwa w bibliotekach - SBP

5 i 6 czerwca dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 i Niepublicznego Przedszkola Klub Malucha w Mińsku Mazowieckim uczestniczyły w patriotycznej lekcji dotyczącej symboli narodowych. (34 os).

2 czerwiec - warsztaty dla ucz. klasy 6 d ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Mińsku nt. jak uczyć się szybciej, łatwiej i skuteczniej. (27 os.')  

Maj w Bibliotece Pedagogicznej - promocja działalności na stronach miasta Mińsk Mazowiecki: https://www.minsk-maz.pl/1266,aktualnosci-maj-2023?tresc=26326

31 maja - dzieci z Przedszkola Niepublicznego Klub Malucha wzięły udział w zajęciach bibliotecznych poświęconych legendzie o smoku wawelskim. (20 os.)

30 maja - pokonkursowa wystawa fotograficzna „Patriotyczna rodzinna majówka", zorganizowana we współpracy ze Szkołą Podstawową w Mistowie.

26 maja - Dzień Matki to okazja do kolejnej naszej wizyty w Domu Dziennego Pobytu Caritas w Mińsku. Seniorzy wysłuchali czytanych wierszy o matce, a potem opowiadali o swoich mamach.

26 maja -  uczniowie z dwóch klas I i III ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim uczestniczyli w patriotycznej lekcji poświęconej naszej Ojczyźnie. (40 os.)

25 maja - zajęcia dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Mińsku Mazowieckim. Wzięły one udział w patriotycznej lekcji bibliotecznej. (20 os.)

24 maja dzieci z Przedszkola Niepublicznego Nasza Akademia w Mińsku Mazowieckim wzięły udział w zajęciach bibliotecznych poświęconych legendzie o smoku wawelskim. (20 os.)

23 maja - szkolenie 15 godz. dla prac. - Biblioteka w wirtualnym świecie, MSCDN Siedlce.

22 maja - uroczyste zakończenie Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek", czyli Bajkowa podróż do krainy wyobraźni IV Edycja na rok szkolny 2022/2023. Spotkanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Mistowie. (20 os.)

15 maja - w warsztatach Mówienie to sztuka, dotyczących storytellingu edukacyjnego, przeprowadziła Joanna Gąska - bibliotekarz, redaktor portalu łosice.info, przygotowano Aktualności Pedagogiczne

11 maja - dzieci (kl. I a) ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim uczestniczyły w zajęciach - wysłuchały i obejrzały w teatrzyku kamishibai Legendę o Lechu, Czechu i Rusie oraz rozwiązywały historyczne zagadki dotyczące legendy. (16osób)

10 maja - dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Mińsku obejrzały Legendę o Smoku Wawelskim w teatrzyku kamishibai oraz musiały się zmierzyć z budowaniem zamku i tropieniem smoków.(21 osób)

9 maja - dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Mińsku Mazowieckim uczestniczyły w zajęciach, wysłuchały i obejrzały w teatrzyku kamishibai Legendę o smoku wawelskim.  (21 osób)

8 maja dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Mińsku Mazowieckim, rozpoczęły Tydzień Bibliotek, w naszej bibliotece wzięły udział w licznych zabawach związanych z Legendą o smoku wawelskim.(17 osób)

8- 15 maja - XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek: zajęcia dla dzieci w kręgu legend i zagadek. warsztaty nt. Mówienie to sztuka. Historia ma moc czyli rzecz o sztuce opowiadania.

Maj - realizacja Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek" -  jak wyglądałby świat bez miłości?  - SP w Mistowie (13 osób)

Kwiecień w Bibliotece Pedagogicznej - promocja działalności na stronach miasta Mińsk Mazowiecki: https://www.minsk-maz.pl/1263,aktualnosci-kwiecien-2023?tresc=26004

27 kwiecień - teatrzyk kamishibai Legenda o smoku wawelskim - zajęcia dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Mińsku Mazowieckim (27 osób)

26 kwiecień - zajęcia o emocjach dla przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Mińsku Mazowieckim - obejrzały teatrzyk kamishibai i wysłuchały bajkę edukacyjną „O borsuku, który się na cały świt obraził". (26 osób)

24 kwiecień - Czerwony Kapturek - zajęcia dla przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Mińsku Mazowieckim, które wzięły udział w licznych zabawach związanych tematycznie z główną bohaterką baśni.(18 osób)

20 kwietnia - zajęcia dla przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Mińsku Mazowieckim - obejrzały teatrzyk kamishibai i wysłuchały bajkę edukacyjną „O borsuku, który się na cały świt obraził". (23 osoby)

Kwiecień - promocja literatury na wystawie i plakatach:  Wielkanocne tradycje, Dzień Sztuki,Różne oblicza książki, magiczna książka, nowości biblioteki dla dzieci, młodzieży i literatury pedagogicznej

13 kwietnia Czerwony Kapturek - zajęcia dla trzech klas Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie (15 osób)

2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu - wystawa i promocja literatury na plakacie

1 kwietnia - wystawa kartek i ozdób wielkanocnych w naszej galerii, prace zostały wykonane przez uczestników Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy na zajęciach artystycznych w ramach cyklicznego konkursu wielkanocnego.

Kwiecień - promocja działalności biblioteki na stronach miasta: https://www.minsk-maz.pl/1250,aktualnosci-marzec-2023?tresc=25823

29 i 30 marca gościliśmy dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 oraz Przedszkola Miejskiego nr 4, które obejrzały teatrzyk kamishibai pt. „Wielkanocny zajączek" i zbiór magicznych książek. (45 osób)

28 marca szkolenie pracowników nt. Biblioteka w wirtualnym świecie.

27 marca w naszej bibliotece dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Mińsku Mazowieckim wykonały przepiękne, kolorowe jajka wielkanocne.(21 osób)

Marzec - promocja nowości biblioteki, literatury, rocznic, wydarzeń na plakatach i wystawie z okazji: 21 marca Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa; 25 marca Światowy dzień Czytania Tolkiena;  Różne oblicza książki; Nowości Pedagogiczne; Książki dla dzieci; Nowości biblioteki. 

23 marca w warsztatach wielkanocnych uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Mistowie. Były dwie klasy: I i II. Dzieci miały do dyspozycji różnorodne materiały, między innymi trzcinę, bukszpan, czy kolorowe kwiaty z krepiny, z których stworzyły przepiękne wielkanocne palmy.  (25 osób)

23 marca - zajęcia dlaz czterolatków z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Mińsku Mazowieckim - Spotkanie z Czerwonym Kapturkiem. (14 osób)

21 marca - udział pracowników w  spotkaniu on-line "Edukacja emocjonalna z Mamanią".

20 marca - zajęcia dla czterolatków z Miejskiego Przedszkola nr 2 w Mińsku Mazowieckim - Na tropie bajki. (18 osób) 

17 marca -  zajęcia dla przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Mińsku Mazowieckim - Spotkanie z Czerwonym Kapturkiem. (19 osób)

16 marca -  zajęcia dla pięciolatków z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Mińsku Mazowieckim, które uczestniczyły w teatrzyku kamishibai w świetnej bajce o emocjach „O borsuku, który na cały świat się obraził". (13 osób)

15 marca - kl. I i III z Zespołu Szkół Specjalnych z Ignacowa uczestniczyła w zajęciach Spotkanie w pałacu z Królową Śniegu.(13 osób) 

14 marca -  szkolenie nt. nowych przepisów oraz przepisów przejściowych w sprawie uzyskania stopnia awansu zawodowego przez nauczycieli prowadziła Beata Rechnio-Kołodziej. (45 osób)

14 marca - zajęcia dla czterolatków z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Mińsku Mazowieckim -  Dlaczego jajko wkładamy do koszyczka? - tradycje i zwyczaje wielkanocne w Polsce. (18 osób)

10 marca - uczniowie trzech klas ze Szkoły Specjalnej w Ignacowie uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych "W zimowym pałacu Królowej Śniegu", obejrzeli również inne magiczne książki z bogatego zbioru biblioteki.

10 marca - zajęcia dla klasy „0"C z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego nr 1 w Mińsku Mazowieckim -  teatrzyk kamishibai  - opowiadanie o borsuku Filipku, który się na cały świat obraził oraz magiczna książka. (23 osoby)

9 marca - warsztaty  Jak redagować i publikować teksty informacyjne? oraz prezentacja realizowanego ze SP w Mistowie Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek" czyli Bajkowa podróż do krainy wartości i dziecięcej wyobraźni.

7 marca - zajęcia "Historia o Czerwonym Kapturku" dla pięciolatków z Przedszkola Miejskiego nr 1 im. Stanisława Jachowicza w Mińsku Mazowieckim. (23 osoby)

Marzec - promocja działalności biblioteki w środowisku lokalnym: https://www.minsk-maz.pl/1250,aktualnosci-marzec-2023?tresc=25594

3 marca - pięciolatki z Przedszkole Miejskie Nr 5 "Tęczowa Dolina" w naszej bibliotece zwiedziły bibliotekę, obejrzały bajkę „Noc w bibliotece" w teatrzyku kamishibai,  odgadywały zagadki, dotyczące bohaterów bajek, oglądały książki interaktywne i inne „magiczne". (21 osób)

1 marca -  szkolenie Kamishibai - metoda projektu (Wydaw. Tibum) 3 godz.

1 marca gościliśmy na zajęciach w bibliotece uczniów z klasy 6 A, 6 C i 8 z Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie. Uczniowie obejrzeli Teatrzyk Kamishibai pt. "Królowa Śniegu", rozwiązywali zagadki i zapoznali się z książkami interaktywnymi.(14)

Luty - promocja na plakatach nowości pedagogicznych i maturalnych "zdaj maturę na 5" oraz wystawa nowości na ferie dla nauczycieli, młodzieży i dzieci.

28 lutego odwiedziły nas dzieci z zerówki ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Mińsku Mazowieckim. Powitał ich Czerwony Kapturek a następnie oprowadził po bibliotece i zaprosił na teatrzyk kamishibai pt. Noc w bibliotece, dzieci wysłuchały opowiadanie o perypetiach krasnoludka i zapoznały się z magicznymi książkami (26).

16 lutego grupa Piratów z Przedszkola Miejskiego nr 4 w Mińsku Mazowieckim odwiedziła naszą bibliotekę.pięciolatki zwiedziły bibliotekę i obejrzały przedstawienie teatrzyku kamishibai pt. Noc w bibliotece" oraz interaktywne książki.

15 lutego gościliśmy grupę czterolatków z Publicznego Przedszkola Chatka Puchatka. Dzieci wykonały maski karnawałowe, w których zatańczyły oraz obejrzały teatrzyk kamishibai i magiczne książki (13). 

14 lutego pracownicy Biblioteki Pedagogicznej wraz z podopiecznymi Domu Dziennego Pobytu Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej im. bł. Karoliny Kózkówny w Mińsku Mazowieckim uczcili dzień świętego Walentego. Spotkanie uświetniały wiersze Wiesławy Szymborskiej, Janusza Kofty, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, muzyka i śpiewy obecnych oraz teatrzyk kamishibai "Puchate i kolczaste"

13 lutego - Bajkoterapia w praktyce, szkolenie online - Gruntownia (2 godz.)

10 lutego - czterolatki z Przedszkola Miejskiego nr 5 „Tęczowa Dolina" zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z zawodem bibliotekarza. Poznały zasady dbania o książki oraz zachowania się w bibliotece. Obejrzały teatrzyk kamishibai pt. „Noc w bibliotece" a potem nasze magiczne książki (25).

10 lutego - dzieci z Przedszkola Niepublicznego Klub Malucha uczestniczyły w spotkaniu z  Czerwonym Kapturkiem. Były to pięcio- i sześciolatki, które spędziły popołudnie w bibliotece, ucząc się jak zachować się wobec obcych osób (24).

9 lutego - udział w szkoleniu ABC awansu zawodowego nauczyciela wg nowych zasad (2 godz.) - Edumaster

8 lutego - odwiedziły nas sześciolatki z Przedszkola Miejskiego nr 4, obejrzały i wysłuchały opowiadania w teatrzyku kamishibai pt. „Noc w bibliotece". Następnie zapoznały się ze zbiorem książek interaktywnych, wzięły też udział we wspólnym tańcu z elementami strojów karnawałowych (27).  

6 luty - zajęcia dla uczniów z Ukrainy kl. 1-5 ze SP nr 6 w Mińsku Maz. - prezentacja książek interaktywnych, teatrzyk kamishibai oraz ćwiczenia językowe (wykreślanki i  kolorowanki) (10).  

3 lutego - pięciolatki i sześciolatki z Przedszkola Niepublicznego Klub Malucha w Mińsku Mazowieckim - tematem zajęć była książka interaktywna, teatrzyk kamishibai, bajkowe zagadki, tradycje karnawałowe (30). 

2 luty - udział w szkoleniu (Edumaster) - Wychowanie do życzliwości, jak kształtować u uczniów zachowanie prospołeczne (3 godz.)

1 lutego - zajęcia dla dzieci z klasy Ic Szkoły Podstawowej nr 3 w Mińsku Mazowieckim - zapoznano dzieci z magiczną książką, tradycjami karnawałowymi,  teatrzykiem kamishibai, wykonanie przez dzieci maski - lekcja otwarta (24).   

1 lutego - zajęcia dla sześciolatków z Miejskiego Przedszkola nr 1- zajęcia z magiczną książką, pogadanka o karnawale, teatrzyk kamishibai (15). 

Styczeń - Patroni Roku 2023 - wystawa publikacji poświęcona: Mikołajowi Kopernikowi, Janowi Matejko, Wisławie Szymborskiej, to również rok Powstania Styczniowego (na Mazowszu).

Promocja graficzna Biblioteki: wykonano i rozesłano plakaty promujące bibliotekę i zbiory do szkół, przedszkoli, prasy i na stronę www miasta https://www.minsk-maz.pl/1240,aktualnosci-styczen-2023?tresc=25301

24 stycznia - kolejne spotkanie w SP w Mistowie (kl.2) w ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego „Magiczna moc bajek".  Zaprezentowałyśmy dzieciom Teatrzyk Kamishibai „O borsuku Filipie, który na cały świat się obraził", poznawały jego emocje oraz, to jak sobie z nimi radzić. W następnym punkcie zajęć  dzieci miały zdobyć tytułu „Mistrza savior vivre'u", omówiono zasady dobrego zachowania. Następnie uczniowie napisali test sprawdzający ze znajomości tych zasad. Wszyscy zdali go bardzo dobrze i otrzymali pamiątkowe dyplomy „Mistrza savior vivre'u". (15)

20 stycznia - spotkanie w Domu Dziennego Pobytu Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej im. bł. Karoliny Kózkówny w Mińsku Mazowieckim z seniorami i interesującą książką, ciekawymi opowieściami i wspólnym śpiewaniem.

19 stycznia w ramach Międzynarodowego Projektu Czytelniczego "Magiczna moc bajek", zorg. w Szkoła Podstawowa w Mistowie spotkanie z poetkę Stanisławę Gujską, w którym uczestniczyli uczniowie klas I - V. Pani Stanisława opowiedziała o zwyczajach świątecznych w swoim regionie i obrzędami w domu rodzinnym oraz o swojej twórczości. Biblioteka przygotowała teatrzyk kamishibai "Misio i świąteczna choinka" oraz pląsy i zabawy ruchowe, między innymi pociąg karnawałowy, do którego uczniowie wsiadali ubrani w różnorodne, kolorowe stroje karnawałowe.(50)

Styczeń: promocja graficzna na plakatach literatury medycznej, pedagogicznej i psychologicznej.

Styczeń - szkolenia pracowników: Jak pracować z uczniem przebodźcowanym (4 godz.)Fundacja Smart Law oraz Praca z uczniem z różnymi trudnościami emocjonalnymi i behawioralnymi (4 godz.); Jak z biblioteki zrobić centrum wszystkiego (Akademia Biblioteki w Szkole)(2 godz.), DBN a zmiany w opracowaniu dokumentów (PBW w Warszawie); Webinarium na portalu labib.pl."Trudna sztuka budowania prostych komunikatów".(1 godz.)